Journal №2 (38) vol. 1 / 2021|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

MODEL PRZYGOTOWANIA PRZYSZŁEGO NAUCZYCIELA CHEMII DO KSZTAŁTOWANIA UMIEJĘTNOŚCI GNOSTYCZNYCH U UCZNIÓW NA ZAJĘCIACH POZALEKCYJNYCH

Olha Avdyeyeva

aspirant Katedry Pedagogiki, Kształcenia Zawodowego i Zarządzania Placówkami Edukacyjnymi, asystent Katedry Chemii
Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego imienia Iwana Franki (Żytomierz, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6550-0776
Anotation. Na podstawie analizy źródeł normatywnych, naukowych i pedagogicznych w artykule podkreślono i scharakteryzowano autorski model przygotowania przyszłego nauczyciela chemii do kształtowania umiejętności gnostycznych u uczniów na zajęciach pozalekcyjnych. Określono istotę powiązanych ze sobą bloków modelu (docelowego, metodologicznego, merytorycznego, organizacyjno-procesowego, ewaluacyjno-refleksyjnego) i jego składników. Na podstawie określonych podejść metodologicznych, zasad i zgodnie z problemem badawczym określono podstawowe zadania, do których rozwiązania skierowany jest proponowany model. Uzasadniona jest potrzeba wdrożenia związku teoretycznego, praktycznego, naukowego i metodycznego szkolenia zgodnie z opracowanym modelem w celu zwiększenia skuteczności niezależnej i indywidualnej pracy kandydatów na uzyskanie szkolnictwa wyższego, zapewnienia optymalnej integracji psychologiczno-pedagogicznych i ogólno-chemicznych składników przygotowania w systemie metodycznej gotowości przyszłego nauczyciela chemii do kształtowania umiejętności gnostycznych u uczniów w zajęciach pozalekcyjnych.
Keywords: Na podstawie analizy źródeł normatywnych, naukowych i pedagogicznych w artykule podkreślono i scharakteryzowano autorski model przygotowania przyszłego nauczyciela chemii do kształtowania umiejętności gnostycznych u uczniów na zajęciach pozalekcyjnych. Określono istotę powiązanych ze sobą bloków modelu (docelowego, metodologicznego, merytorycznego, organizacyjno-procesowego, ewaluacyjno-refleksyjnego) i jego składników. Na podstawie określonych podejść metodologicznych, zasad i zgodnie z problemem badawczym określono podstawowe zadania, do których rozwiązania skierowany jest proponowany model. Uzasadniona jest potrzeba wdrożenia związku teoretycznego, praktycznego, naukowego i metodycznego szkolenia zgodnie z opracowanym modelem w celu zwiększenia skuteczności niezależnej i indywidualnej pracy kandydatów na uzyskanie szkolnictwa wyższego, zapewnienia optymalnej integracji psychologiczno-pedagogicznych i ogólno-chemicznych składników przygotowania w systemie metodycznej gotowości przyszłego nauczyciela chemii do kształtowania umiejętności gnostycznych u uczniów w zajęciach pozalekcyjnych.

KSZTAŁCENIE LUDNOŚCI NIEPRACUJĄCEJ W ZAKRESIE OBRONY CYWILNEJ W LATACH 1980–2020

Yevhen Bohdanov

aspirant Katedry Pedagogiki i Zarządzania Oświatą Spółdzielczej szkoły wyższej „Chersońska Akademia Kształcenia Ustawicznego” Chersońskiej Rady Obwodowej, kierownik
Centrum Szkoleniowo-Metodycznego Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa Życia w Obwodzie Chersońskim (Chersoń, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4559-3052
Anotation. W artykule dokonano przeglądu doświadczeń organizacji kształcenia ludności niepracującej w zakresie obrony cywilnej w retrospektywie historycznej z lat 1980-2020. Określono podstawowe podejścia do organizacji szkolenia ludności, która nie jest zatrudniona w zakresie produkcji i świadczenia usług, w miejscu zamieszkania. W różnych latach zaleca się angażowanie weteranów obrony cywilnej, działaczy obrony cywilnej, studentów i uczniów szkół średnich, specjalistów służby obrony cywilnej, pracowników ośrodków szkoleniowych obrony cywilnej i bezpieczeństwa życia (kursy obrony cywilnej). Ujawniono podstawową treść szkolenia, która w zależności od aktualnych zagrożeń, przewidywała kształtowanie wiedzy i praktycznych umiejętności obronnych w warunkach przewidywanych zagrożeń. W związku z tym w różnych latach programy szkoleniowe koncentrowały się na kształtowaniu zdolności ludności do działania w warunkach ataku wroga, eksplozji jądrowej, w przypadku uszkodzenia radioaktywnymi, niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, bakteriologicznymi, wystąpieniem wypadków na potencjalnie niebezpiecznych obiektach, katastrofalnych powodziach i innych nieodłącznych zagrożeniach terenowych.
Keywords: W artykule dokonano przeglądu doświadczeń organizacji kształcenia ludności niepracującej w zakresie obrony cywilnej w retrospektywie historycznej z lat 1980-2020. Określono podstawowe podejścia do organizacji szkolenia ludności, która nie jest zatrudniona w zakresie produkcji i świadczenia usług, w miejscu zamieszkania. W różnych latach zaleca się angażowanie weteranów obrony cywilnej, działaczy obrony cywilnej, studentów i uczniów szkół średnich, specjalistów służby obrony cywilnej, pracowników ośrodków szkoleniowych obrony cywilnej i bezpieczeństwa życia (kursy obrony cywilnej). Ujawniono podstawową treść szkolenia, która w zależności od aktualnych zagrożeń, przewidywała kształtowanie wiedzy i praktycznych umiejętności obronnych w warunkach przewidywanych zagrożeń. W związku z tym w różnych latach programy szkoleniowe koncentrowały się na kształtowaniu zdolności ludności do działania w warunkach ataku wroga, eksplozji jądrowej, w przypadku uszkodzenia radioaktywnymi, niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, bakteriologicznymi, wystąpieniem wypadków na potencjalnie niebezpiecznych obiektach, katastrofalnych powodziach i innych nieodłącznych zagrożeniach terenowych.

PROBLEM REALIZACJI KULTUROLOGICZNEGO PODEJŚCIA DO NAUCZANIA LITERATURY: POSZUKIWANIA PEDAGOGICZNE I IDEE INNOWACYJNOŚCI (KONIEC 1990 – POCZĄTEK 2000)

Nataliia Hohol

kandydat nauk pedagogicznych, docent, doktorant Wydziału Historii i Filozofii Edukacji Instytutu Pedagogiki
Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0780-6237
Anotation. Artykuł uzasadnia priorytetowe kierunki rozwoju i realizacji idei kulturowego podejścia do nauczania literatury, podkreślone w pracach współczesnych ukraińskich i rosyjskich naukowców. Udowodniono, że jakościowe zmiany w metodycznym systemie nauczania literatury na przełomie lat 90. i 2000. były promowane przez poszukiwania naukowców metodystów, których celem było stworzenie teoretycznych i metodycznych podstaw szkolnego badania literatury w interakcji ze sztukami pokrewnymi. Rozważono problem realizacji idei kulturowego podejścia do nauczania literatury, przedstawionej w naukowych i metodycznych pismach rosyjskich naukowców z końca lat 90. – początku 2000. Określono znaczenie pedagogicznych, naukowych i metodycznych pomysłów rosyjskich naukowców wyznaczonego okresu historycznego dla rozwoju współczesnej metodyki literatury. Udowodniono, że konstruktywne i krytyczne zrozumienie naukowych i metodycznych prac naukowców nad realizacją idei kulturowego podejścia do nauczania literatury jest niezwykle ważne dla tworzenia i wdrażania nowych metod w procesie edukacyjnym, biorąc pod uwagę pozytywne doświadczenia z przeszłości i teraźniejszości.
Keywords: Artykuł uzasadnia priorytetowe kierunki rozwoju i realizacji idei kulturowego podejścia do nauczania literatury, podkreślone w pracach współczesnych ukraińskich i rosyjskich naukowców. Udowodniono, że jakościowe zmiany w metodycznym systemie nauczania literatury na przełomie lat 90. i 2000. były promowane przez poszukiwania naukowców metodystów, których celem było stworzenie teoretycznych i metodycznych podstaw szkolnego badania literatury w interakcji ze sztukami pokrewnymi. Rozważono problem realizacji idei kulturowego podejścia do nauczania literatury, przedstawionej w naukowych i metodycznych pismach rosyjskich naukowców z końca lat 90. – początku 2000. Określono znaczenie pedagogicznych, naukowych i metodycznych pomysłów rosyjskich naukowców wyznaczonego okresu historycznego dla rozwoju współczesnej metodyki literatury. Udowodniono, że konstruktywne i krytyczne zrozumienie naukowych i metodycznych prac naukowców nad realizacją idei kulturowego podejścia do nauczania literatury jest niezwykle ważne dla tworzenia i wdrażania nowych metod w procesie edukacyjnym, biorąc pod uwagę pozytywne doświadczenia z przeszłości i teraźniejszości.

DOSKONALENIE DZIAŁALNOŚCI SAMOKSZTAŁCENIOWEJ STUDENTÓW KIERUNKÓW TECHNICZNYCH NA ZASADACH INNOWACYJNEGO ROZWOJU SPOŁECZEŃSTWA (NA PRZYKŁADZIE NAUCZANIA FIZYKI)

Sofiia Dembitska, Olha Kuzmenko

Sofiia Dembitska, doktor nauk pedagogicznych, docent, profesor Katedry Bezpieczeństwa Życia i Pedagogiki Bezpieczeństwa Winnickiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego (Winnica, Ukraina)
Olha Kuzmenko, doktor nauk pedagogicznych, docent, profesor Katedry Dyscyplin Fizyczno-Matematycznych Akademii Lotniczej Narodowego Uniwersytetu Lotniczego (Kropywnycki, Ukraina) starszy pracownik naukowy Wydziału Modelowania Informacyjno-Dydaktycznego Narodowego Centrum „Mała Akademia Nauk Ukrainy” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2005-67448, ORCID ID: 0000-0003-4514-3032
Anotation. W przepisach artykułu naukowego autorzy rozważają interpretacje pojęć „działalność samokształceniowa” i „kompetencje samokształceniowe” w nauczaniu fizyki w instytucjach technicznych szkolnictwa wyższego. Wyróżniono cechy tego procesu i istniejące wady w kształtowaniu kompetencji samokształceniowych przyszłych specjalistów specjalności technicznych. Uzasadniona jest potrzeba opracowania strategii stopniowego zarządzania działalnością samokształceniową studentów w procesie przygotowania zawodowego i nakreślenia jej możliwych kierunków. Warunki jego skutecznego wdrożenia w procesie edukacyjnym instytucji technicznych szkolnictwa wyższego obejmują: zapewnienie motywacji do prowadzenia działań samokształceniowych na zasadach innowacyjności i cyfrowej ajenty; ujawnianie treści samokształcenia; tworzenie problematycznych sytuacji edukacyjnych, a także promowanie rozwoju refleksji u przyszłych specjalistów specjalności technicznych. Perspektywy dalszych badań naukowych określają opracowanie metodycznego zapewnienia zarządzania działalnością samokształceniową studentów kierunków technicznych w procesie uzyskiwania specjalności i jej walidacji w rzeczywistych warunkach instytucji szkolnictwa wyższego.
Keywords: W przepisach artykułu naukowego autorzy rozważają interpretacje pojęć „działalność samokształceniowa” i „kompetencje samokształceniowe” w nauczaniu fizyki w instytucjach technicznych szkolnictwa wyższego. Wyróżniono cechy tego procesu i istniejące wady w kształtowaniu kompetencji samokształceniowych przyszłych specjalistów specjalności technicznych. Uzasadniona jest potrzeba opracowania strategii stopniowego zarządzania działalnością samokształceniową studentów w procesie przygotowania zawodowego i nakreślenia jej możliwych kierunków. Warunki jego skutecznego wdrożenia w procesie edukacyjnym instytucji technicznych szkolnictwa wyższego obejmują: zapewnienie motywacji do prowadzenia działań samokształceniowych na zasadach innowacyjności i cyfrowej ajenty; ujawnianie treści samokształcenia; tworzenie problematycznych sytuacji edukacyjnych, a także promowanie rozwoju refleksji u przyszłych specjalistów specjalności technicznych. Perspektywy dalszych badań naukowych określają opracowanie metodycznego zapewnienia zarządzania działalnością samokształceniową studentów kierunków technicznych w procesie uzyskiwania specjalności i jej walidacji w rzeczywistych warunkach instytucji szkolnictwa wyższego.

ETNODIZAJN UKRAIŃSKI W STRUKTURZE SZKOŁY NAUKOWEJ

Alla Dyachenko

kandydat nauk pedagogicznych, docent Katedry Wzornictwa Przemysłowego i Technologii Komputerowych
Kijowskiej Państwowej Akademii Sztuki Użytkowej i Projektowania imienia Mychajła Bojczuka
ORCID ID: 0000-0003-4496-5931
Anotation. W artykule autor opracowuje badania naukowe dotyczące metodologii opierającej się na bioenergetycznym i geograficznym determinizmie (socjobiologiczne rozumienie grupy etnicznej) i podkreślonej w koncepcji L. Gumilowa, w której grupy etniczne działają jako zjawisko naturalne i biologiczne. Aby wyjaśnić podstawy metodologiczne podejścia środowiskowego (invironmentalnego) do nauczania etnodizajnu, uwzględniono badania teoretyczne W. Wernadskiego dotyczące cech rozwoju „żywej materii” ludzkiego ciała. Zastosowanie metody społeczno-kulturowej przyczyniło się do analizy etnodizajnu jako syntezy etnomistycznych tradycji i twórczości artystycznej i projektowej; systemowostrukturalne – badanie etnodizajnu jako dziedziny działalności projektowej, badanie miejsca etnodizajnu w systemie szkoły naukowej; metoda analizy stylistycznej – świadomość organizacji kompozycyjnej formy produktu projektowego. Badania mają na celu wyjaśnienie istoty pojęcia „etnodizajn”; tworzenie struktury autorskiej szkoły naukowej ukraińskiego etnodizajnu; identyfikacja cech szkolenia zawodowego specjalistów z wykorzystaniem etnodizajnu. Tworzenie szkół naukowych ukraińskiego etnodizajnu pomoże nauczyć przyszłych specjalistów „wypełniać” przedmioty, które nas otaczają, duchowym początkiem i duchem ludowym. Etnodizajn wzmocni także miłość i szacunek dla rodzimej kultury, ponieważ odgrywa znaczącą rolę nie tylko w świecie sztuki, ale także w środowisku naukowym.
Keywords: W artykule autor opracowuje badania naukowe dotyczące metodologii opierającej się na bioenergetycznym i geograficznym determinizmie (socjobiologiczne rozumienie grupy etnicznej) i podkreślonej w koncepcji L. Gumilowa, w której grupy etniczne działają jako zjawisko naturalne i biologiczne. Aby wyjaśnić podstawy metodologiczne podejścia środowiskowego (invironmentalnego) do nauczania etnodizajnu, uwzględniono badania teoretyczne W. Wernadskiego dotyczące cech rozwoju „żywej materii” ludzkiego ciała. Zastosowanie metody społeczno-kulturowej przyczyniło się do analizy etnodizajnu jako syntezy etnomistycznych tradycji i twórczości artystycznej i projektowej; systemowostrukturalne – badanie etnodizajnu jako dziedziny działalności projektowej, badanie miejsca etnodizajnu w systemie szkoły naukowej; metoda analizy stylistycznej – świadomość organizacji kompozycyjnej formy produktu projektowego. Badania mają na celu wyjaśnienie istoty pojęcia „etnodizajn”; tworzenie struktury autorskiej szkoły naukowej ukraińskiego etnodizajnu; identyfikacja cech szkolenia zawodowego specjalistów z wykorzystaniem etnodizajnu. Tworzenie szkół naukowych ukraińskiego etnodizajnu pomoże nauczyć przyszłych specjalistów „wypełniać” przedmioty, które nas otaczają, duchowym początkiem i duchem ludowym. Etnodizajn wzmocni także miłość i szacunek dla rodzimej kultury, ponieważ odgrywa znaczącą rolę nie tylko w świecie sztuki, ale także w środowisku naukowym.

PEDAGOGICZNE UWARUNKOWANIA KSZTAŁTOWANIA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH PRZYSZŁYCH CHEMIKÓW W PLACÓWCE SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

Olena Yevdochenko

aspirantka Katedry Pedagogiki, Kształcenia Zawodowego i Zarządzania Placówkami Edukacyjnymi
Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego imienia Iwana Franki (Żytomierz, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6338-5372
Anotation. Na podstawie analizy literatury naukowej i pedagogicznej zidentyfikowano podstawowe pojęcia badawcze, przeanalizowano państwowy standard szkolnictwa wyższego specjalności 102 Chemia pierwszego poziomu (bakałarz) oraz programy edukacyjne głównych instytucji szkolnictwa wyższego, które szkolą chemików, na ich podstawie określono wymagania dotyczące poziomu szkolenia specjalistów w tym kierunku. Kształtowanie kompetencji zawodowych u przyszłego chemika powinno odbywać się w specjalnie stworzonym środowisku edukacyjnym, którego głównym działaniem będzie przeprowadzenie eksperymentu chemicznego z zachowaniem wszystkich wymagań. Poprzez analizę czynnikową określa się pedagogiczne warunki przygotowania chemików i uzasadnia się skuteczność ich realizacji w procesie edukacyjnym.
Keywords: Na podstawie analizy literatury naukowej i pedagogicznej zidentyfikowano podstawowe pojęcia badawcze, przeanalizowano państwowy standard szkolnictwa wyższego specjalności 102 Chemia pierwszego poziomu (bakałarz) oraz programy edukacyjne głównych instytucji szkolnictwa wyższego, które szkolą chemików, na ich podstawie określono wymagania dotyczące poziomu szkolenia specjalistów w tym kierunku. Kształtowanie kompetencji zawodowych u przyszłego chemika powinno odbywać się w specjalnie stworzonym środowisku edukacyjnym, którego głównym działaniem będzie przeprowadzenie eksperymentu chemicznego z zachowaniem wszystkich wymagań. Poprzez analizę czynnikową określa się pedagogiczne warunki przygotowania chemików i uzasadnia się skuteczność ich realizacji w procesie edukacyjnym.

POZNAWANIE PRZEDMIOTÓW ŚRODOWISKOWYCH PRZEZ PRZEDSZKOLAKI Z UPOŚLEDZENIEM WZROKU

Oleg Lehkyi

kandydat nauk pedagogicznych, starszy pracownik naukowy
Wydziału Edukacji Dzieci z Wadami Wzroku Instytutu Pedagogiki Specjalnej i Psychologii imienia Mykoły Jarmaczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8934-7390
Anotation. W artykule omówiono kwestie procesu poznawania otaczającego świata przez przedszkolaków z upośledzeniem wzroku, rozwoju procesów poznawczych dzieci w wieku przedszkolnym: percepcja dotykowa, myślenie wizualne i logiczne, aktywność merytoryczna i praktyczna; pomoc dziecku w opanowaniu technik i sposobów postrzegania otaczającego świata, zjawisk przyrodniczych i działań przedmiotowych. Celem tego artykułu jest rozważenie skutecznego kształtowania aktywnej percepcji dotykowej u dzieci z głębokimi zaburzeniami widzenia, poznania właściwości otaczających obiektów i kształtowania wyobrażeń o środowisku w procesie edukacji przedszkolaków z upośledzeniem wzroku. Rezultatem pracy nad kształtowaniem aktywności przedmiotowej przedszkolaków z upośledzeniem wzroku jest kształtowanie ich pełnych pomysłów na temat otaczającego świata, otaczających przedmiotów, orientacji w przestrzeni, rozwoju myślenia i aktywności poznawczej.
Keywords: W artykule omówiono kwestie procesu poznawania otaczającego świata przez przedszkolaków z upośledzeniem wzroku, rozwoju procesów poznawczych dzieci w wieku przedszkolnym: percepcja dotykowa, myślenie wizualne i logiczne, aktywność merytoryczna i praktyczna; pomoc dziecku w opanowaniu technik i sposobów postrzegania otaczającego świata, zjawisk przyrodniczych i działań przedmiotowych. Celem tego artykułu jest rozważenie skutecznego kształtowania aktywnej percepcji dotykowej u dzieci z głębokimi zaburzeniami widzenia, poznania właściwości otaczających obiektów i kształtowania wyobrażeń o środowisku w procesie edukacji przedszkolaków z upośledzeniem wzroku. Rezultatem pracy nad kształtowaniem aktywności przedmiotowej przedszkolaków z upośledzeniem wzroku jest kształtowanie ich pełnych pomysłów na temat otaczającego świata, otaczających przedmiotów, orientacji w przestrzeni, rozwoju myślenia i aktywności poznawczej.

SKŁADNIKI NAJLEPIEJ ODZWIERCIEDLAJĄCE PRZYCZYNY ROZWOJU CECH KONKURENCYJNOŚCI U PRZYSZŁYCH SPECJALISTÓW FARMACJI W PROCESIE KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO

Galina Moroz

kandydat na stopień naukowy kandydata nauk pedagogicznych
Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Hryhorija Sawwycza Skoworody (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9991-187X
Anotation. W artykule przeanalizowano możliwy model konkurencyjnego przyszłego specjalisty farmacji i medycyny, przedstawiono kryteria charakterystyki konkurencyjności i ich elementy strukturalne. W artykule przedstawiono rozważenie uwzględnienia kryteriów wartościowo-motywacyjnych, poznawczych, osobowościowo-aktywnościowych i refleksyjnych jako składników konkurencyjności, które okazały się najbardziej skuteczne w rozwoju warunków pedagogicznych, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności, co można zobaczyć z tabeli podziału przyszłych farmaceutów względem poziomów konkurencyjności według określonych kryteriów po zakończeniu matematycznego przetwarzania zebranych danych empirycznych wyników diagnostycznego przecięcia kontrolnego powstawania konkurencyjności przyszłych farmaceutów. Graficznie przedstawiono dynamikę wzrostu konkurencyjności u studentów według określonych kryteriów. Należy zauważyć, że wraz z pomyślnym rozwojem tych analizowanych kryteriów spełniane są najważniejsze wymagania światowego rynku pracy – następuje wzrost konkurencyjności przyszłych specjalistów w procesie szkolenia zawodowego.
Keywords: W artykule przeanalizowano możliwy model konkurencyjnego przyszłego specjalisty farmacji i medycyny, przedstawiono kryteria charakterystyki konkurencyjności i ich elementy strukturalne. W artykule przedstawiono rozważenie uwzględnienia kryteriów wartościowo-motywacyjnych, poznawczych, osobowościowo-aktywnościowych i refleksyjnych jako składników konkurencyjności, które okazały się najbardziej skuteczne w rozwoju warunków pedagogicznych, które przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności, co można zobaczyć z tabeli podziału przyszłych farmaceutów względem poziomów konkurencyjności według określonych kryteriów po zakończeniu matematycznego przetwarzania zebranych danych empirycznych wyników diagnostycznego przecięcia kontrolnego powstawania konkurencyjności przyszłych farmaceutów. Graficznie przedstawiono dynamikę wzrostu konkurencyjności u studentów według określonych kryteriów. Należy zauważyć, że wraz z pomyślnym rozwojem tych analizowanych kryteriów spełniane są najważniejsze wymagania światowego rynku pracy – następuje wzrost konkurencyjności przyszłych specjalistów w procesie szkolenia zawodowego.

STRUKTURALNE ELEMENTY KOMPETENCJI MIĘDZYKULTUROWYCH W PRAKTYCZNYM ZASTOSOWANIU W SZKOLENIU OBCOJĘZYCZNYM KADETÓW

Nataliia Nechyporuk

docent Katedry Języków Obcych
Żytomierskiego Instytutu Wojskowego imienia S.P. Korolowa (Żytomierz, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6770-813X
Anotation. Współczesne standardy szkolnictwa wyższego koncentrują się na podejściu kompetencyjnym. Specjalista wojskowy na dziś musi posiadać zestaw kompetencji integracyjnych, ogólnych i specjalnych. Szczególne znaczenie wśród ogólnych zyskuje kompetencja do komunikowania się w języku obcym z uwzględnieniem cech kulturowych i narodowych. Kompetencje międzykulturowe kadetów wyższych uczelni wojskowych kształtują się w procesie studiowania dyscyplin cyklu humanistycznego, przede wszystkim jako element szkolenia obcojęzycznego. Szkolenie językowe w systemie szkolnictwa wyższego jest traktowane priorytetowo ze względu na nowoczesne procesy integracyjne w strukturach NATO. Międzynarodowa komunikacja z krajami członkowskimi i partnerami NATO staje się środkiem zbliżającym się do standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ważnym etapem wdrożenia modelu wspomnianych kompetencji jest opracowanie jego struktury i analiza każdego z komponentów. Celem artykułu jest analiza głównych składników kompetencji międzykulturowych, które są reprezentowane przez system wzajemnie uwarunkowanych komponentów: motywacyjno-wartościowego, poznawczo-językowego, komunikacyjno-strategicznego i ewaluacyjno-refleksyjnego. Ważna jest kolejność wymienionych komponentów, ponieważ każdy z nich ma swoje cele i etapy realizacji.
Keywords: Współczesne standardy szkolnictwa wyższego koncentrują się na podejściu kompetencyjnym. Specjalista wojskowy na dziś musi posiadać zestaw kompetencji integracyjnych, ogólnych i specjalnych. Szczególne znaczenie wśród ogólnych zyskuje kompetencja do komunikowania się w języku obcym z uwzględnieniem cech kulturowych i narodowych. Kompetencje międzykulturowe kadetów wyższych uczelni wojskowych kształtują się w procesie studiowania dyscyplin cyklu humanistycznego, przede wszystkim jako element szkolenia obcojęzycznego. Szkolenie językowe w systemie szkolnictwa wyższego jest traktowane priorytetowo ze względu na nowoczesne procesy integracyjne w strukturach NATO. Międzynarodowa komunikacja z krajami członkowskimi i partnerami NATO staje się środkiem zbliżającym się do standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ważnym etapem wdrożenia modelu wspomnianych kompetencji jest opracowanie jego struktury i analiza każdego z komponentów. Celem artykułu jest analiza głównych składników kompetencji międzykulturowych, które są reprezentowane przez system wzajemnie uwarunkowanych komponentów: motywacyjno-wartościowego, poznawczo-językowego, komunikacyjno-strategicznego i ewaluacyjno-refleksyjnego. Ważna jest kolejność wymienionych komponentów, ponieważ każdy z nich ma swoje cele i etapy realizacji.

OCENIANIE PRZEZ NAUCZYCIELA OSIĄGNIĘĆ EDUKACYJNYCH UCZNIÓW GIMNAZJUM W TREŚCI CZYNNOŚCI KONTROLNO-EWALUACYJNYCH

Vira Rohova

studentka Wydziału Zarządzania i Ekonomii Ogólnego Wykształcenia Średniego
Instytutu Pedagogiki Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3978-4063
Anotation. Artykuł poświęcono zagadnieniu istoty procedury oceniania przez nauczyciela osiągnięć edukacyjnych uczniów gimnazjum (zgodnie z cechami ilościowo-kalitatywnymi – treściwość, obiektywizm, modalność, komunikatywność i informatywność) w treści działań kontrolno-ewaluacyjnych. Ewaluacja jest traktowana jako motywacyjny i metodyczny element działań kontrolno-ewaluacyjnych nauczyciela gimnazjum, projekcja oceniania polega na przeprowadzeniu analizy osiągnięć edukacyjnych uczniów gimnazjum (z uwzględnieniem zasad obiektywizmu, systematyczności). Zastosowanie indywidualnego podejścia pozwala określić przyswojone przez uczniów gimnazjum składniki treści edukacyjnych, na tej podstawie określić dalszą prospekcję indywidualnego rozwoju edukacyjnego, odpowiednie stworzenie warunków do kształtowania umiejętności samooceny i samokontroli przez uczniów. Refleksja nad osiągnięciami dydaktycznymi przez uczniów gimnazjum zapewnia informacje zwrotne w ocenianiu przez nauczyciela i ucznia wyników edukacyjnych, przyczynia się do dalszej interioryzacji poznanych pojęć na poziomie wartości i wewnętrznej potrzeby dalszego poznania. Publikacja zawiera algorytmy wyszukiwania dydaktyczno-poznawczego i naukowo-badawczego (profile przyrodnicze i filologiczne przygotowania do gimnazjum)
Keywords: Artykuł poświęcono zagadnieniu istoty procedury oceniania przez nauczyciela osiągnięć edukacyjnych uczniów gimnazjum (zgodnie z cechami ilościowo-kalitatywnymi – treściwość, obiektywizm, modalność, komunikatywność i informatywność) w treści działań kontrolno-ewaluacyjnych. Ewaluacja jest traktowana jako motywacyjny i metodyczny element działań kontrolno-ewaluacyjnych nauczyciela gimnazjum, projekcja oceniania polega na przeprowadzeniu analizy osiągnięć edukacyjnych uczniów gimnazjum (z uwzględnieniem zasad obiektywizmu, systematyczności). Zastosowanie indywidualnego podejścia pozwala określić przyswojone przez uczniów gimnazjum składniki treści edukacyjnych, na tej podstawie określić dalszą prospekcję indywidualnego rozwoju edukacyjnego, odpowiednie stworzenie warunków do kształtowania umiejętności samooceny i samokontroli przez uczniów. Refleksja nad osiągnięciami dydaktycznymi przez uczniów gimnazjum zapewnia informacje zwrotne w ocenianiu przez nauczyciela i ucznia wyników edukacyjnych, przyczynia się do dalszej interioryzacji poznanych pojęć na poziomie wartości i wewnętrznej potrzeby dalszego poznania. Publikacja zawiera algorytmy wyszukiwania dydaktyczno-poznawczego i naukowo-badawczego (profile przyrodnicze i filologiczne przygotowania do gimnazjum)

POJĘCIE MUZYKALNOŚCI W ESTETYCE MUZYCZNEJ XIX I POCZĄTKU XXI WIEKU

Hanna Husieva

aspirantka Katedry Teorii Muzyki
Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy imienia P.I. Czajkowskiego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0456-2329
Anotation. Artykuł koncentruje się na analizie pojęcia „muzykalność” w kontekście estetyki muzycznej poprzez rozważenie różnych aspektów pojęcia „muzykalność” i określenie jego miejsca w estetyce muzycznej. Dzięki podejściu strukturalnemu i systemowemu, które daje perspektywę badania różnych teorii naukowych, w pracy przedstawiono koncepcje E. Hanslicka, S. Fokina, G. Hegla, T. Adorno, I. Ashmarina i innych. Stosowane są metody komparatywne (porównanie pojęć), metody ogólnokulturowe (międzykulturowe bytowanie pojęcia), a także metoda hermeneutyki (interpretacja definicji muzykalności) i metoda uogólniania (we wnioskach). Przegląd tych pojęć pokazał zrozumienie muzykalności jako kryterium uzyskania estetycznej przyjemności (E. Hanslick), jako emocjonalne doświadczenie muzyki (T. Adorno), a także jako droga do uzyskania harmonii swojego wewnętrznego świata (I. Ashmarin).
Keywords: Artykuł koncentruje się na analizie pojęcia „muzykalność” w kontekście estetyki muzycznej poprzez rozważenie różnych aspektów pojęcia „muzykalność” i określenie jego miejsca w estetyce muzycznej. Dzięki podejściu strukturalnemu i systemowemu, które daje perspektywę badania różnych teorii naukowych, w pracy przedstawiono koncepcje E. Hanslicka, S. Fokina, G. Hegla, T. Adorno, I. Ashmarina i innych. Stosowane są metody komparatywne (porównanie pojęć), metody ogólnokulturowe (międzykulturowe bytowanie pojęcia), a także metoda hermeneutyki (interpretacja definicji muzykalności) i metoda uogólniania (we wnioskach). Przegląd tych pojęć pokazał zrozumienie muzykalności jako kryterium uzyskania estetycznej przyjemności (E. Hanslick), jako emocjonalne doświadczenie muzyki (T. Adorno), a także jako droga do uzyskania harmonii swojego wewnętrznego świata (I. Ashmarin).

SPECYFIKA ROZWOJU BANDUROWEJ SZTUKI ORKIESTROWEJ W ŚRODOWISKU DIASPORY UKRAIŃSKIEJ XX – POCZĄTKU XXI W.

Violetta Dutchak, Olha Kubik

Violetta Dutchak, doktor historii sztuki, profesor, kierownik Katedry Ukrainistyki Muzycznej i Sztuki Ludowo-Instrumentalnej Podkarpackiego Narodowego Uniwersytetu imienia Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
Olha Kubik, aspirantka Katedry Ukrainistyki Muzycznej i Sztuki Ludowo-Instrumentalnej Podkarpackiego Narodowego Uniwersytetu imienia Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6050-4698, ORCID ID: 0000-0002-5277-8266
Anotation. W badaniu zaproponowano chronologiczne przecięcie rozwoju bandurowej sztuki orkiestrowej w środowisku ukraińskiej diaspory na przestrzeni XX – początku XXI wieku. W artykule wykorzystano metodologię ogólną naukową i muzykoznawczą, w szczególności metody historyczne, źródłowe, analityczne. Zróżnicowana działalność zespołów bandurowych w ukraińskich ośrodkach krajów świata. Przeprowadzono analizę repertuaru zespołu bandurzystów z zagranicy według wektorów tematycznych, gatunkowych i stylowych. Przeanalizowano działalność koncertową, fonograficzną, wydawniczą zespołów kameralnych i wielkoformatowych (kapel). Podkreślono osiągnięcia artystyczne kierowników i zespołów bandurowych, znaczenie aksjologiczne ich działalności za granicą, m.in. w popularyzacji twórczości ukraińskich kompozytorów i poetów. Szczególną uwagę poświęcono czołowym zespołom artystycznym ukraińskiej zagranicy – Kapeli Bandurzystów im. T. Szewczenki (USA), Kanadyjskiej Kapeli Bandurzystów, zespołom bandurowym z Polski, Australii, Argentyny i innych. Rezultatem badań jest całościowy obraz rozwoju i osiągnięć sztuki bandurowej w środowisku ukraińskiej diaspory w połączeniu z działalnością performatywną różnych komórek i zespołów. Obiecującym kierunkiem badań jest podkreślenie kreatywności poszczególnych zespołów i ich liderów.
Keywords: W badaniu zaproponowano chronologiczne przecięcie rozwoju bandurowej sztuki orkiestrowej w środowisku ukraińskiej diaspory na przestrzeni XX – początku XXI wieku. W artykule wykorzystano metodologię ogólną naukową i muzykoznawczą, w szczególności metody historyczne, źródłowe, analityczne. Zróżnicowana działalność zespołów bandurowych w ukraińskich ośrodkach krajów świata. Przeprowadzono analizę repertuaru zespołu bandurzystów z zagranicy według wektorów tematycznych, gatunkowych i stylowych. Przeanalizowano działalność koncertową, fonograficzną, wydawniczą zespołów kameralnych i wielkoformatowych (kapel). Podkreślono osiągnięcia artystyczne kierowników i zespołów bandurowych, znaczenie aksjologiczne ich działalności za granicą, m.in. w popularyzacji twórczości ukraińskich kompozytorów i poetów. Szczególną uwagę poświęcono czołowym zespołom artystycznym ukraińskiej zagranicy – Kapeli Bandurzystów im. T. Szewczenki (USA), Kanadyjskiej Kapeli Bandurzystów, zespołom bandurowym z Polski, Australii, Argentyny i innych. Rezultatem badań jest całościowy obraz rozwoju i osiągnięć sztuki bandurowej w środowisku ukraińskiej diaspory w połączeniu z działalnością performatywną różnych komórek i zespołów. Obiecującym kierunkiem badań jest podkreślenie kreatywności poszczególnych zespołów i ich liderów.

UKRAIŃSKA RADZIECKA KSIĄŻKA DLA DZIECI Z LAT 1920-30: KONCEPCJA ILUSTROWANIA B. BUTNIKA-SIWERSKOGO I JEJ REALIZACJA

Valeriia Pitenina

aspirant Katedry Historii i Teorii Sztuki
Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Architektury (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6303-051Х
Anotation. Artykuł ujawnia działalność Gabinetu kreatywności dzieci Wszechukraińskiej Akademii Nauk. W szczególności dokonano analizy teoretycznej i praktycznej działalności nauczyciela, psychologa i redaktora artystycznego wydawnictwa „Kultura” B. Butnika-Siwerskogo i jej rola w kształtowaniu języka wizualnego ukraińskiej książki dla dzieci pierwszych sowieckich dekad. Zbadano jego metody różnicowania obrazów dla dzieci w różnym wieku, które zostały podane w pracy „Zasady Ilustrowania Książki Dla Dzieci”. Na przykładzie wielu publikacji dla dzieci zaprojektowanych przez ilustratorów E. Racheva, B. Kriukova, B. Yermolenko, I. Nizhnyka, H. Pustovoita demonstruje zastosowanie płaskich rozwiązań kompozycyjnych, uproszczonych objętości, schematycznych gestów zamiast złożonych kątów, braku światłocienia i perspektywy jako zalecanych środków artystycznych dla książki dla dzieci. Ten kompleks technik artystycznych przyczynił się do stworzenia specyficznej wówczas stylistyki, co przyrównuje ilustrację do rysunku dziecięcego. W ten sposób ujawniono, że badania teoretyczne i nowe koncepcje ilustrowania książki dla dzieci, w szczególności B. Butnika-Siwerskogo, stały się jednym z czynników zmiany wizualności ukraińskiej książki dla dzieci z lat 1920-30.
Keywords: Artykuł ujawnia działalność Gabinetu kreatywności dzieci Wszechukraińskiej Akademii Nauk. W szczególności dokonano analizy teoretycznej i praktycznej działalności nauczyciela, psychologa i redaktora artystycznego wydawnictwa „Kultura” B. Butnika-Siwerskogo i jej rola w kształtowaniu języka wizualnego ukraińskiej książki dla dzieci pierwszych sowieckich dekad. Zbadano jego metody różnicowania obrazów dla dzieci w różnym wieku, które zostały podane w pracy „Zasady Ilustrowania Książki Dla Dzieci”. Na przykładzie wielu publikacji dla dzieci zaprojektowanych przez ilustratorów E. Racheva, B. Kriukova, B. Yermolenko, I. Nizhnyka, H. Pustovoita demonstruje zastosowanie płaskich rozwiązań kompozycyjnych, uproszczonych objętości, schematycznych gestów zamiast złożonych kątów, braku światłocienia i perspektywy jako zalecanych środków artystycznych dla książki dla dzieci. Ten kompleks technik artystycznych przyczynił się do stworzenia specyficznej wówczas stylistyki, co przyrównuje ilustrację do rysunku dziecięcego. W ten sposób ujawniono, że badania teoretyczne i nowe koncepcje ilustrowania książki dla dzieci, w szczególności B. Butnika-Siwerskogo, stały się jednym z czynników zmiany wizualności ukraińskiej książki dla dzieci z lat 1920-30.

ZDOBYWANIE KOZACTWA UKRAIŃSKIEGO WE WZMIANKACH WSPÓŁCZESNYCH Z XVI W.

Oksana Amelina

aspirantka
Odeskiego Narodowego Uniwersytetu imienia I.I. Miecznikowa (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2450-7848
Anotation. Artykuł ujawnia kwestię postrzegania tradycji zdobywania kozackiego przez współczesnych, głównie urzędników Rzeczypospolitej, podróżników, dyplomatów. W publikacji przeanalizowano materiały skupione w uniwersałach królewskich i hetmańskich, dekretach i listach z tego okresu. Ponadto szczególną uwagę zwraca się na notatki współczesnych, którzy służyli na dworach królewskich lub byli znanymi ówczesnymi działaczami politycznymi i wojskowymi. Opinie współczesnych o zdobywaniu ukraińskich kozaków są dość reprezentatywne i umożliwiają bardziej obiektywną ocenę oficjalnej i nieoficjalnej interpretacji i uzasadnienia zdobywania, zarówno w środowisku ukraińskich kozaków, jak i we władzach Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto publikacja ta częściowo ujawnia kwestię wpływu tradycji zdobywania na sytuację międzynarodową w granicach Wielkiej Granicy Stepowej Ukrainy.
Keywords: Artykuł ujawnia kwestię postrzegania tradycji zdobywania kozackiego przez współczesnych, głównie urzędników Rzeczypospolitej, podróżników, dyplomatów. W publikacji przeanalizowano materiały skupione w uniwersałach królewskich i hetmańskich, dekretach i listach z tego okresu. Ponadto szczególną uwagę zwraca się na notatki współczesnych, którzy służyli na dworach królewskich lub byli znanymi ówczesnymi działaczami politycznymi i wojskowymi. Opinie współczesnych o zdobywaniu ukraińskich kozaków są dość reprezentatywne i umożliwiają bardziej obiektywną ocenę oficjalnej i nieoficjalnej interpretacji i uzasadnienia zdobywania, zarówno w środowisku ukraińskich kozaków, jak i we władzach Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto publikacja ta częściowo ujawnia kwestię wpływu tradycji zdobywania na sytuację międzynarodową w granicach Wielkiej Granicy Stepowej Ukrainy.

SZKOLNICTWO ŚREDNIE I WYŻSZE JĘZYKÓW OBCYCH W KONTEKŚCIE WSPÓŁCZESNYCH PRZEMIAN: STRATEGIE I PERSPEKTYWY

Ivan Bezena, Mariia Parfentieva

Ivan Bezena, kandydat nauk filozoficznych, docent, kierownik Katedry Edukacji Społeczno-Humanistycznej Dnieprowskiej Akademii Kształcenia Ustawicznego (Dniepr, Ukraina)
Mariia Parfentieva, wykładowca Ukraińsko-Polskiego Centrum Narodowego Uniwersytetu Technicznego „Politechnika Dnieprowska”(Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7169-2038, ORCID ID: 0000-0003-3638-9153
Anotation. Artykuł jest poświęcony badaniu problemu rozwoju obcojęzycznego środowiska edukacyjnego w kontekście integracji europejskiej i zadpwpleniu indywidualnych potrzeb edukacyjnych oraz nieograniczonej komunikacji językowej w otwartym świecie. Strategiczny cel Ukrainy przedstawia ogólne problemy: kształtowanie wolnej osobowości nauczyciela, która dostrzega pilne kwestie zrównoważonego rozwoju zawodowego, szczególne znaczenie wartości tolerancji i szacunku dla innych opinii lub kultury; umiejętność kształtowania nowego poziomu organizacji środowiska edukacyjnego (dynamiczny, elastyczny, zorientowany indywidualnie). Autorzy badali: nauczycieae ogólnokrajowego szkolnictwa średniego i wyższego; nowe modele rozwoju zawodowego; transformacja treści i jakości nauczania języków obcych; praktyki reformowania nauczania języków obcych na poziomie placówek oświatowych; ocenia się poziom materialnego i technicznego wsparcia środowiska nauczania języków obcych oraz aktywność zawodową nauczyciela. Nowoczesny model pedagogicznego rozwoju zawodowego powinien uwzględniać w swoim kontekście: mobilność, elastyczność i swobodę wyboru formy i tematu nauczyciela, terminów i częstotliwości szkoleń. Zagraniczne doświadczenia pedagogicznego rozwoju twórczego potwierdza gwarantowana obecność kluczowego prawa do wolności akademickiej w powyższych aspektach działalności zawodowej oraz minimalny wpływ administracji placówki oświatowej, ale jednocześnie pełna odpowiedzialność nauczycieli za treści / jakość nauczania języków obcych.
Keywords: Artykuł jest poświęcony badaniu problemu rozwoju obcojęzycznego środowiska edukacyjnego w kontekście integracji europejskiej i zadpwpleniu indywidualnych potrzeb edukacyjnych oraz nieograniczonej komunikacji językowej w otwartym świecie. Strategiczny cel Ukrainy przedstawia ogólne problemy: kształtowanie wolnej osobowości nauczyciela, która dostrzega pilne kwestie zrównoważonego rozwoju zawodowego, szczególne znaczenie wartości tolerancji i szacunku dla innych opinii lub kultury; umiejętność kształtowania nowego poziomu organizacji środowiska edukacyjnego (dynamiczny, elastyczny, zorientowany indywidualnie). Autorzy badali: nauczycieae ogólnokrajowego szkolnictwa średniego i wyższego; nowe modele rozwoju zawodowego; transformacja treści i jakości nauczania języków obcych; praktyki reformowania nauczania języków obcych na poziomie placówek oświatowych; ocenia się poziom materialnego i technicznego wsparcia środowiska nauczania języków obcych oraz aktywność zawodową nauczyciela. Nowoczesny model pedagogicznego rozwoju zawodowego powinien uwzględniać w swoim kontekście: mobilność, elastyczność i swobodę wyboru formy i tematu nauczyciela, terminów i częstotliwości szkoleń. Zagraniczne doświadczenia pedagogicznego rozwoju twórczego potwierdza gwarantowana obecność kluczowego prawa do wolności akademickiej w powyższych aspektach działalności zawodowej oraz minimalny wpływ administracji placówki oświatowej, ale jednocześnie pełna odpowiedzialność nauczycieli za treści / jakość nauczania języków obcych.

STRUKTURA RODZINY KOZAKÓW UKRAIŃSKICH W DRUGIEJ POŁOWIE XVIII W.

Svitlana Dudka

aspirantka Katedry Historii Ukrainy
Połtawskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia W.G. Korolenki (Połtawa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-7748-2106
Anotation. Artykuł poświęcono charakterystyce rodziny i sieci pokrewieństw mieszkańców wsi ukraińskiego państwa kozackiego Hetmańszczyzny w drugiej połowie XVIII wieku. Na przykładzie najliczniejszej mikrogrupy wiejskiego społeczeństwa – kozaków, analizowane są wskaźniki zaludnienia gospodarstw domowych i liczby rodzin, skład pokoleniowy, typologia i struktura gospodarstw domowych. Obliczenia przeprowadzono na podstawie ewidencyjnych danych rejestrów konfesjonalnych trzech wsi Pułku Łubieńskiego Hetmańszczyzny (późniejszego powiatu Pyriatyńskiego namiestnictwa Kijowskiego) – Dawydiwky, Powstyna i Charkowców. Badanie opiera się na szeroko rozpowszechnionej we współczesnej nauce historyczno-demograficznej technice określania struktury rodzinnych gospodarstw domowych brytyjskiego historyka Petera Lasletta. W wyniku badań ustalono, że w drugiej połowie XVIII w. w środowisku ludności kozackiej analizowanych wsi dominowały złożone formy organizacji rodzinnej. Uzyskane dane są zbliżone do podobnych wskaźników obliczonych przez ukraińskich badaczy w stosunku do innych wiejskich miejscowości Hetmańszczyzny.
Keywords: Artykuł poświęcono charakterystyce rodziny i sieci pokrewieństw mieszkańców wsi ukraińskiego państwa kozackiego Hetmańszczyzny w drugiej połowie XVIII wieku. Na przykładzie najliczniejszej mikrogrupy wiejskiego społeczeństwa – kozaków, analizowane są wskaźniki zaludnienia gospodarstw domowych i liczby rodzin, skład pokoleniowy, typologia i struktura gospodarstw domowych. Obliczenia przeprowadzono na podstawie ewidencyjnych danych rejestrów konfesjonalnych trzech wsi Pułku Łubieńskiego Hetmańszczyzny (późniejszego powiatu Pyriatyńskiego namiestnictwa Kijowskiego) – Dawydiwky, Powstyna i Charkowców. Badanie opiera się na szeroko rozpowszechnionej we współczesnej nauce historyczno-demograficznej technice określania struktury rodzinnych gospodarstw domowych brytyjskiego historyka Petera Lasletta. W wyniku badań ustalono, że w drugiej połowie XVIII w. w środowisku ludności kozackiej analizowanych wsi dominowały złożone formy organizacji rodzinnej. Uzyskane dane są zbliżone do podobnych wskaźników obliczonych przez ukraińskich badaczy w stosunku do innych wiejskich miejscowości Hetmańszczyzny.

UPROSZCZONE POSTĘPOWANIE W PROCESIE GOSPODARCZYM. PROBLEMATYCZNE KWESTIE

Oleksandr Ivanov

aspirant
Akademii Adwokatury Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0025-3589-4628
Anotation. Artykuł bada uproszczone postępowanie procesowe w postępowaniu gospodarczym oraz problemy z porządkiem prowadzenia postępowań przed sądami gospodarczymi. Ogólnie rzecz biorąc, głównym zadaniem sądownictwa gospodarczego jest przywrócenie naruszonych praw podmiotów gospodarczych w sposób, który jest zarówno opłacalny ekonomicznie, jak i operacyjny. Minimalizacja nakładu czasu na rozwiązywanie sporów w postępowaniu sądowym jest kluczem do intensyfikacji działalności gospodarczej, dlatego taka intensyfikacja powinna być zapewniona między innymi przez jakość procedur sądowych i ich uproszczony charakter. Ujawniono istotę i główny cel procedury uproszczonego postępowania procesowego w postępowaniu gospodarczym. Zbadano kwestie w sprawach, które są celowe i możliwe do rozpatrzenia w trybie postępowania uproszczonego. Stwierdzono, że zastosowanie postępowania uproszczonego w postępowaniu gospodarczym wiąże się z zachowaniem warunków o charakterze subiektywnym i obiektywnym. Uproszczenie struktury postępowania i postępowania sądowego polega na uchyleniu poszczególnych czynności procesowych i etapów na etapach postępowania przygotowawczego i rozprawy sądowej. Podkreślono główne problemy praktycznej realizacji uproszczonego postępowania procesowego i zaproponowano sposoby ich rozwiązania.
Keywords: Artykuł bada uproszczone postępowanie procesowe w postępowaniu gospodarczym oraz problemy z porządkiem prowadzenia postępowań przed sądami gospodarczymi. Ogólnie rzecz biorąc, głównym zadaniem sądownictwa gospodarczego jest przywrócenie naruszonych praw podmiotów gospodarczych w sposób, który jest zarówno opłacalny ekonomicznie, jak i operacyjny. Minimalizacja nakładu czasu na rozwiązywanie sporów w postępowaniu sądowym jest kluczem do intensyfikacji działalności gospodarczej, dlatego taka intensyfikacja powinna być zapewniona między innymi przez jakość procedur sądowych i ich uproszczony charakter. Ujawniono istotę i główny cel procedury uproszczonego postępowania procesowego w postępowaniu gospodarczym. Zbadano kwestie w sprawach, które są celowe i możliwe do rozpatrzenia w trybie postępowania uproszczonego. Stwierdzono, że zastosowanie postępowania uproszczonego w postępowaniu gospodarczym wiąże się z zachowaniem warunków o charakterze subiektywnym i obiektywnym. Uproszczenie struktury postępowania i postępowania sądowego polega na uchyleniu poszczególnych czynności procesowych i etapów na etapach postępowania przygotowawczego i rozprawy sądowej. Podkreślono główne problemy praktycznej realizacji uproszczonego postępowania procesowego i zaproponowano sposoby ich rozwiązania.

DOBROSTAN OSOBISTY PRZYSZŁYCH PSYCHOLOGÓW W WARUNKACH ROZWOJU ZAWODOWEGO

Olga Klepikova

aspirantka Katedry Psychologii Osobowości i Praktyk Społecznych
Instytutu Człowieka Uniwersytetu Kijowskiego imienia Borysa Hrinczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4227-6238
Anotation. Artykuł teoretycznie uzasadnia i empirycznie bada związek między kategoriami psychologicznymi: dobrostanem osobistym i rozwojem zawodowym. Podane są wyniki empirycznych badań nad osobistym dobrostanem przyszłych psychologów w warunkach rozwoju zawodowego podczas szkolenia zawodowego na uniwersytecie. Badanie przeprowadzono wśród 311 studentów Uniwersytetu Kijowskiego imienia Borysa Hrinczenki pierwszych-czwartych lat na kierunku „Psychologia”. W badaniu wykorzystano następujący zestaw narzędzi diagnostycznych: „Skala Dobrostanu Psychicznego według C. Ryff” (adaptacja T.D. Shevelonkova, T.P. Fesenko); „Metoda diagnozowania poziomu i rodzaju zawodowego rozwoju studenta” (Stolarchuk O.A.). W wyniku eksperymentu stwierdzającego ustalono znaczący związek kategorii „dobrostan osobisty” i „rozwój zawodowy”. Ustalono najbardziej dominujące pod względem oceny znaczenia składniki dobrostanu osobistego studentów psychologii w warunkach rozwoju zawodowego.
Keywords: Artykuł teoretycznie uzasadnia i empirycznie bada związek między kategoriami psychologicznymi: dobrostanem osobistym i rozwojem zawodowym. Podane są wyniki empirycznych badań nad osobistym dobrostanem przyszłych psychologów w warunkach rozwoju zawodowego podczas szkolenia zawodowego na uniwersytecie. Badanie przeprowadzono wśród 311 studentów Uniwersytetu Kijowskiego imienia Borysa Hrinczenki pierwszych-czwartych lat na kierunku „Psychologia”. W badaniu wykorzystano następujący zestaw narzędzi diagnostycznych: „Skala Dobrostanu Psychicznego według C. Ryff” (adaptacja T.D. Shevelonkova, T.P. Fesenko); „Metoda diagnozowania poziomu i rodzaju zawodowego rozwoju studenta” (Stolarchuk O.A.). W wyniku eksperymentu stwierdzającego ustalono znaczący związek kategorii „dobrostan osobisty” i „rozwój zawodowy”. Ustalono najbardziej dominujące pod względem oceny znaczenia składniki dobrostanu osobistego studentów psychologii w warunkach rozwoju zawodowego.

TERMINY TŁUMACZENIOWE W PRACACH M. RYLSKIEGO PRZEZ PRYZMAT POLEMIKI ZE SZKOŁĄ A. FEDOROWA

Iryna Kulish

aspirantka Katedry Teorii i Praktyki Tłumaczenia z Języka Angielskiego
Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9377-996X
Anotation. W artykule przeanalizowano analizę używania terminów „adekwatność”, „wierność”, „dokładność”, „równoważność”, „zgodność” i ich form morfologicznych w dziedzictwie M. Rylskiego na tle polemiki M. Rylskiego jako przedstawiciela literaturoznawczej teorii tłumaczenia artystycznego z A. Fedorowem jako przedstawicielem językowego podejścia do tłumaczenia w odniesieniu do badanych terminów. Badanie zostało przeprowadzone w ramach deskryptywnego metatłumaczenia poprzez podejścia retrospektywnie diachroniczne i synchroniczne. Podkreślono powstanie podanych terminów w ukraińskiej myśli tłumaczeniowej w okresie od końca 1920 do 1950 roku, ich dalszą ewolucję,a także ustalono priorytet niektórych terminów w indywidualnym języku naukowym M. Rylskiego. Przeanalizowano czynniki wpływające na kształtowanie się koncepcji M. Rylskiego jako neoklasyka i autora teorii tłumaczenia artystycznego z blisko spokrewnionych języków w pewnych warunkach historycznych. Zbadano główne cechy wykorzystania terminów przez M. Rylskiego, wypełnienie i zawartość jednostek autorskiego systemu terminowego i koncepcji M. Rylskiego – tłumacza, wyjaśniono odcienie znaczenia powyższych terminów u M. Rylskiego.
Keywords: W artykule przeanalizowano analizę używania terminów „adekwatność”, „wierność”, „dokładność”, „równoważność”, „zgodność” i ich form morfologicznych w dziedzictwie M. Rylskiego na tle polemiki M. Rylskiego jako przedstawiciela literaturoznawczej teorii tłumaczenia artystycznego z A. Fedorowem jako przedstawicielem językowego podejścia do tłumaczenia w odniesieniu do badanych terminów. Badanie zostało przeprowadzone w ramach deskryptywnego metatłumaczenia poprzez podejścia retrospektywnie diachroniczne i synchroniczne. Podkreślono powstanie podanych terminów w ukraińskiej myśli tłumaczeniowej w okresie od końca 1920 do 1950 roku, ich dalszą ewolucję,a także ustalono priorytet niektórych terminów w indywidualnym języku naukowym M. Rylskiego. Przeanalizowano czynniki wpływające na kształtowanie się koncepcji M. Rylskiego jako neoklasyka i autora teorii tłumaczenia artystycznego z blisko spokrewnionych języków w pewnych warunkach historycznych. Zbadano główne cechy wykorzystania terminów przez M. Rylskiego, wypełnienie i zawartość jednostek autorskiego systemu terminowego i koncepcji M. Rylskiego – tłumacza, wyjaśniono odcienie znaczenia powyższych terminów u M. Rylskiego.

PARADYGMATY TEMATYCZNE LIRYKI ZHUANG JIAN I XU MU JAKO ŹRÓDŁO POWSTANIA CECH POEZJI CHIŃSKIEJ

Alyona Kundiy

magister filologii, absolwentka Katedry Języków i Literatury Dalekiego Wschodu i Azji
Południowo-Wschodniej Instytutu Filologii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2686-7553
Anotation. Ten artykuł poświęcono badaniu autorskiej liryki poetek Zhuang Jian i Xu Mu, których twórczość weszła w skład kanonicznego zbioru starożytnej poezji Chin – „Księgi pieśni”. Dzięki umiejętnościom swojego talentu poetyckiego pierwsi poetki epoki przed dynastią Qin były w stanie wyrazić i przekazać wieloaspektowość emocjonalnych doświadczeń chińskiej kobiety, która żyła w trudnym okresie historii Chin. W pracy tej wykorzystano następujące metody naukowe: kulturowo-historyczną, biograficzną i metodę analizy tekstu. Większość paradygmatów tematycznych liryki Zhuang Jian i Xu Mu, jak np. poezja rozstania i liryka żałobna, odbiła się na cechach twórczości chińskich poetów późniejszych epok. Wyniki naszych badań mogą przyczynić się do głębszego zbadania wpływu „Szy-king” na chińską twórczość poetycką jako całości, a także służyć jako podstawa do szczegółowej analizy kobiecej poezji feudalnych Chin w późniejszych epokach.
Keywords: Ten artykuł poświęcono badaniu autorskiej liryki poetek Zhuang Jian i Xu Mu, których twórczość weszła w skład kanonicznego zbioru starożytnej poezji Chin – „Księgi pieśni”. Dzięki umiejętnościom swojego talentu poetyckiego pierwsi poetki epoki przed dynastią Qin były w stanie wyrazić i przekazać wieloaspektowość emocjonalnych doświadczeń chińskiej kobiety, która żyła w trudnym okresie historii Chin. W pracy tej wykorzystano następujące metody naukowe: kulturowo-historyczną, biograficzną i metodę analizy tekstu. Większość paradygmatów tematycznych liryki Zhuang Jian i Xu Mu, jak np. poezja rozstania i liryka żałobna, odbiła się na cechach twórczości chińskich poetów późniejszych epok. Wyniki naszych badań mogą przyczynić się do głębszego zbadania wpływu „Szy-king” na chińską twórczość poetycką jako całości, a także służyć jako podstawa do szczegółowej analizy kobiecej poezji feudalnych Chin w późniejszych epokach.

RYBACKIE KALAMBURY FRAZEOLOGICZNE W JĘZYKOWYM OBRAZIE ŚWIATA UKRAIŃCÓW

Roman Minyailo

kandydat nauk filologicznych, docent, docent Katedry Językoznawstwa Ukraińskiego, Literatury i Metodyki Nauczania
Zakładu Spółdzielczego „Charkowska Akademia Humanistyczno-Pedagogiczna” Charkowskiej Rady Obwodowej (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9392-594X
Anotation. W badaniu przeanalizowano motywacyjny charakter ustalonych powiedzeń komicznych wytworzonych przez byt rybacki, w których odtwarzana jest wielowartość słowa (wyrażenia) lub współbrzmienie słów. Wewnętrzna forma tych frazeologizmów kalamburowych jest również często utrudniona przez nieoczekiwaną, nieco tajemniczą „fabułę” podstawy motywacyjnej (łańcucha motywacyjnego), co zmusza do aktywacji myślenia w kierunku ujawnienia „skondensowanej myśli” (według O. Potebni), zanurzenie w świecie bywalszczyn, anegdot, wierzeń ludowych, – czyli pojmowanie rybołówstwa jako materialno-duchowego składnika kultury narodowej. Dlatego ustanowienie łańcucha motywacyjnego frazeologizmów motywowanych kalamburem jest możliwe tylko pod warunkiem uwzględnienia ich wewnętrznej formy przez pryzmat powszechnych stereotypów etnokulturowych, przekazanych w postaci eufemistycznej lub peryferyjnej tajemnicy, ironicznej (szyderczej) konotacji jednego z elementów wyrażenia – co odzwierciedla dziwaczne dyskursywne myślenie Ukraińców.
Keywords: W badaniu przeanalizowano motywacyjny charakter ustalonych powiedzeń komicznych wytworzonych przez byt rybacki, w których odtwarzana jest wielowartość słowa (wyrażenia) lub współbrzmienie słów. Wewnętrzna forma tych frazeologizmów kalamburowych jest również często utrudniona przez nieoczekiwaną, nieco tajemniczą „fabułę” podstawy motywacyjnej (łańcucha motywacyjnego), co zmusza do aktywacji myślenia w kierunku ujawnienia „skondensowanej myśli” (według O. Potebni), zanurzenie w świecie bywalszczyn, anegdot, wierzeń ludowych, – czyli pojmowanie rybołówstwa jako materialno-duchowego składnika kultury narodowej. Dlatego ustanowienie łańcucha motywacyjnego frazeologizmów motywowanych kalamburem jest możliwe tylko pod warunkiem uwzględnienia ich wewnętrznej formy przez pryzmat powszechnych stereotypów etnokulturowych, przekazanych w postaci eufemistycznej lub peryferyjnej tajemnicy, ironicznej (szyderczej) konotacji jednego z elementów wyrażenia – co odzwierciedla dziwaczne dyskursywne myślenie Ukraińców.

IDEOGRAFICZNA KLASYFIKACJA NIEMIECKICH FRAZEOLOGIZMÓW NA OZNACZENIE HETEROSTEREOTYPÓW

Iryna Orel

kandydat nauk filologicznych, docent, docent Katedry Filologii Romańsko-Germańskiej
Rówieńskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego (Równe, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7258-1444
Anotation. W artykule opisano semantyczną klasyfikację niemieckich frazeologizmów na oznaczenie heterostereotypów. W celu przeprowadzenia badania stosowano szereg ogólnych naukowych i specjalnych metod i technik zapewniających uzyskanie odpowiednich wyników. Główną metodą badania jest analiza składowa, która przyczynia się do ustalenia składu struktury jednostki frazeologicznej i zestawu sem i semem struktury wartości. Odkryto grupę frazeotematyczną składającą się z trzech pól wariantowo-semantycznych, które są uporządkowane szeregami frazeosemantycznymi. Każda frazeosemantyczny szereg jest reprezentowany przez jednostki frazeologiczne, które mają wspólną dyferencyjną i integralną semy, ale odrębne sememy, przez które są przekazywane pozytywne, negatywne lub neutralne oceny. Wyróżnione szacunkowe składniki wartości frazeologicznej określono jako ideogramy, na podstawie których możliwe jest przeprowadzenie dalszego ideograficznego podziału jednostek frazeologicznych na podstawie analizy struktury komponentu konotacyjnego znaczenia frazeologicznego. Rozważenie struktury znaczenia frazeologicznego przeprowadza się z uwzględnieniem czynników pozalingwalnych odzwierciedlających cechy portretu onomasiologicznego badanych jednostek frazeologicznych. Ustalenie czynników pozalingwalnych, które determinują podstawy i wektory reinterpretacji wyróżnionych cech stereotypowego obrazu, umożliwiło identyfikację składników semantycznych i ich elementów w strukturze całościowej wartości jednostek frazeologicznych.
Keywords: W artykule opisano semantyczną klasyfikację niemieckich frazeologizmów na oznaczenie heterostereotypów. W celu przeprowadzenia badania stosowano szereg ogólnych naukowych i specjalnych metod i technik zapewniających uzyskanie odpowiednich wyników. Główną metodą badania jest analiza składowa, która przyczynia się do ustalenia składu struktury jednostki frazeologicznej i zestawu sem i semem struktury wartości. Odkryto grupę frazeotematyczną składającą się z trzech pól wariantowo-semantycznych, które są uporządkowane szeregami frazeosemantycznymi. Każda frazeosemantyczny szereg jest reprezentowany przez jednostki frazeologiczne, które mają wspólną dyferencyjną i integralną semy, ale odrębne sememy, przez które są przekazywane pozytywne, negatywne lub neutralne oceny. Wyróżnione szacunkowe składniki wartości frazeologicznej określono jako ideogramy, na podstawie których możliwe jest przeprowadzenie dalszego ideograficznego podziału jednostek frazeologicznych na podstawie analizy struktury komponentu konotacyjnego znaczenia frazeologicznego. Rozważenie struktury znaczenia frazeologicznego przeprowadza się z uwzględnieniem czynników pozalingwalnych odzwierciedlających cechy portretu onomasiologicznego badanych jednostek frazeologicznych. Ustalenie czynników pozalingwalnych, które determinują podstawy i wektory reinterpretacji wyróżnionych cech stereotypowego obrazu, umożliwiło identyfikację składników semantycznych i ich elementów w strukturze całościowej wartości jednostek frazeologicznych.

STAN OBLIGATORYJNY W JĘZYKU TURECKIM

Yaroslav Pidlypnyi, Hanna Spotar-Ayar

Yaroslav Pidlypnyi, magister filologii, student Katedry Turkologii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
Hanna Spotar-Ayar, kandydat nauk filologicznych, asystent Katedry Turkologii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0425-1299, ORCID ID: 0000-0002-2861-6339
Anotation. W artykule zbadano kategorie leksykalne i gramatyczne zobowiązań w języku tureckim, ustalono specyfikę ich funkcjonowania i różnice użycia. Przeanalizowano etapy rozwoju konstrukcji pod kątem oznaczenia zobowiązania. Wyjaśniono, że konstrukcje zobowiązania, w zależności od kontekstu, mogą wyrażać prośbę, natarczywość, błaganie, pragnienie, zamiar, zachętę, rozkaz, cel, konsekwencje i skuteczność. Określono stopnie performatywności czasowników towarzyszących: wpływowe, niewpływowe, neutralne. Rozważane są afiksy, które aktualizują semantykę zobowiązania, konstrukcje, z którymi mogą wyrażać znaczenie konkretnego zdarzenia w przeszłości, zobowiązania okresowe i zobowiązania dotyczące oczekiwanej lub niedalekiej przyszłości. Określono różnice między potrzebą obiektywną i stworzoną przez mówcę, a także między potrzebą zaktualizowaną i nieistotną. W artykule przedstawiono podział sposobów wyrażania zobowiązania na grupy i podano przykłady ich użycia.
Keywords: W artykule zbadano kategorie leksykalne i gramatyczne zobowiązań w języku tureckim, ustalono specyfikę ich funkcjonowania i różnice użycia. Przeanalizowano etapy rozwoju konstrukcji pod kątem oznaczenia zobowiązania. Wyjaśniono, że konstrukcje zobowiązania, w zależności od kontekstu, mogą wyrażać prośbę, natarczywość, błaganie, pragnienie, zamiar, zachętę, rozkaz, cel, konsekwencje i skuteczność. Określono stopnie performatywności czasowników towarzyszących: wpływowe, niewpływowe, neutralne. Rozważane są afiksy, które aktualizują semantykę zobowiązania, konstrukcje, z którymi mogą wyrażać znaczenie konkretnego zdarzenia w przeszłości, zobowiązania okresowe i zobowiązania dotyczące oczekiwanej lub niedalekiej przyszłości. Określono różnice między potrzebą obiektywną i stworzoną przez mówcę, a także między potrzebą zaktualizowaną i nieistotną. W artykule przedstawiono podział sposobów wyrażania zobowiązania na grupy i podano przykłady ich użycia.

SPECYFIKA TŁUMACZEŃ NA JĘZYK TURECKI DZIEŁ SZTUKI: ASPEKT NARODOWY

Iryna Prushkovska

doktor nauk filologicznych, docent, profesor Katedry Języków Obcych
Instytutu Stosunków Międzynarodowych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1949-0911
Anotation. Badanie koncentruje się na tłumaczeniach dzieł literackich z języków europejskich (angielski, francuski) i słowiańskich (rosyjski, ukraiński) na język turecki w okresie reform w Państwie Osmańskim, ze szczególnym naciskiem na analizę tłumaczeń artystycznych przeprowadzonych w drugiej połowie XX i na początku XX wieku z perspektywy strategii tłumaczeniowych, które są określone przez specyfikę narodową Turków. Główny nacisk kładziono na elementy oryginalnych tekstów mających narodowy wpływ na podłoże kulturowe języka przekładu. Praca z proponowanym materiałem faktycznym stanowiła podstawę wniosków, że tłumacze tureccy świadomie wprowadzali i nadal wprowadzają zmiany w tekście tłumaczenia w celu ochrony interesów narodowych.
Keywords: Badanie koncentruje się na tłumaczeniach dzieł literackich z języków europejskich (angielski, francuski) i słowiańskich (rosyjski, ukraiński) na język turecki w okresie reform w Państwie Osmańskim, ze szczególnym naciskiem na analizę tłumaczeń artystycznych przeprowadzonych w drugiej połowie XX i na początku XX wieku z perspektywy strategii tłumaczeniowych, które są określone przez specyfikę narodową Turków. Główny nacisk kładziono na elementy oryginalnych tekstów mających narodowy wpływ na podłoże kulturowe języka przekładu. Praca z proponowanym materiałem faktycznym stanowiła podstawę wniosków, że tłumacze tureccy świadomie wprowadzali i nadal wprowadzają zmiany w tekście tłumaczenia w celu ochrony interesów narodowych.

PERSPEKTYWY ROZWOJU DEMOKRACJI DELIBERACYJNEJ NA UKRAINIE

Viktoriia Medvedska

aspirantka Katedry Politologii Wydziału Filozoficznego
Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6817-155X
Anotation. W artykule przeanalizowano cechy interakcji społeczeństwa obywatelskiego i władz państwowych na Ukrainie oraz nakreślono perspektywy i priorytetowe kierunki rozwoju demokracji deliberacyjnej na Ukrainie. Autor przedstawił stan tworzenia deliberacyjnego dialogu w sieciach społecznościowych, co ma ogromne znaczenie dla tworzenia społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Aby osiągnąć wyznaczony cel badań naukowych, zastosowano ogólne teoretyczne i specyficzne metody badawcze, w szczególności opisowe, systemowe, strukturalne i funkcjonalne. W artykule podkreślono potencjalne sposoby poprawy skuteczności konsultacji w ramach demokracji deliberacyjnej. Autor podkreśla, że dziś społeczeństwo ukraińskie jest gotowe do stopniowego wdrażania elementów demokracji deliberacyjnej, co doprowadzi do racjonalnej komunikacji między władzami a społeczeństwem obywatelskim, oraz przyczyni się do ich przejrzystości i skutecznej interakcji.
Keywords: W artykule przeanalizowano cechy interakcji społeczeństwa obywatelskiego i władz państwowych na Ukrainie oraz nakreślono perspektywy i priorytetowe kierunki rozwoju demokracji deliberacyjnej na Ukrainie. Autor przedstawił stan tworzenia deliberacyjnego dialogu w sieciach społecznościowych, co ma ogromne znaczenie dla tworzenia społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Aby osiągnąć wyznaczony cel badań naukowych, zastosowano ogólne teoretyczne i specyficzne metody badawcze, w szczególności opisowe, systemowe, strukturalne i funkcjonalne. W artykule podkreślono potencjalne sposoby poprawy skuteczności konsultacji w ramach demokracji deliberacyjnej. Autor podkreśla, że dziś społeczeństwo ukraińskie jest gotowe do stopniowego wdrażania elementów demokracji deliberacyjnej, co doprowadzi do racjonalnej komunikacji między władzami a społeczeństwem obywatelskim, oraz przyczyni się do ich przejrzystości i skutecznej interakcji.

SYMBOL I PERFORMANCE W KOMUNIKACJI POLITYCZNEJ EPOKI POSTMODERNIZMU

Anastasiia Onishchenko

aspirantka Katedry Politologii
Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3192-2652
Anotation. Niniejsze badanie koncentruje się na roli symbolu i performance we współczesnej komunikacji politycznej. Komunikacja polityczna działa jako publiczny dialog między władzą a społeczeństwem obywatelskim. Wpływ epoki postmodernizmu prowadzi do wymiernych zmian we współczesnym dyskursie: zwiększenie znaczenia percepcji wzrokowej, szerokie wykorzystanie różnych narzędzi marketingowych i włączenie otwartych przestrzeni internetowych do komunikacji politycznej. Z kolei doprowadziło to do wzmocnienia znaczenia symbolu i performance w komunikacji publicznej oraz ich roli w procesie legitymizacji władzy politycznej. Dalsze badanie tego tematu nabiera szczególnego znaczenia w kontekście nasilenia kryzysów społecznych i kryzysów komunikacyjnych, które przenoszą się na protesty, wiece i inne destrukcyjne odmiany performance. Dlatego badanie cech współczesnej komunikacji politycznej i skuteczne wykorzystanie jej symbolicznego składnika jest niezbędne do ustanowienia skutecznego dialogu między władzą a społeczeństwem i uniknięcia różnego rodzaju sytuacji konfliktowych.
Keywords: Niniejsze badanie koncentruje się na roli symbolu i performance we współczesnej komunikacji politycznej. Komunikacja polityczna działa jako publiczny dialog między władzą a społeczeństwem obywatelskim. Wpływ epoki postmodernizmu prowadzi do wymiernych zmian we współczesnym dyskursie: zwiększenie znaczenia percepcji wzrokowej, szerokie wykorzystanie różnych narzędzi marketingowych i włączenie otwartych przestrzeni internetowych do komunikacji politycznej. Z kolei doprowadziło to do wzmocnienia znaczenia symbolu i performance w komunikacji publicznej oraz ich roli w procesie legitymizacji władzy politycznej. Dalsze badanie tego tematu nabiera szczególnego znaczenia w kontekście nasilenia kryzysów społecznych i kryzysów komunikacyjnych, które przenoszą się na protesty, wiece i inne destrukcyjne odmiany performance. Dlatego badanie cech współczesnej komunikacji politycznej i skuteczne wykorzystanie jej symbolicznego składnika jest niezbędne do ustanowienia skutecznego dialogu między władzą a społeczeństwem i uniknięcia różnego rodzaju sytuacji konfliktowych.

SPRZECIW ZMIANOM W PROCESIE REFORMOWANIA INTERNATÓW: PRZEJAWY I SPOSOBY PRZEZWYCIĘŻENIA

Zhanna Petrochko

doktor nauk pedagogicznych, profesor, profesor Katedry Pedagogiki Społecznej i Pracy Socjalnej
Instytutu Człowieka Uniwersytetu Kijowskiego imienia Borysa Hrinczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4413-1243
Anotation. W pozycjach artykułu naukowego autor przedstawia analizę opinii dotyczących sprzeciwu zmianom w procesie reformowania internatów na Ukrainie. Wnioski wyciągnięto na podstawie wyników projektu zleconego przez Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy przy wsparciu Banku Światowego w Obwodzie Tarnopolskim (2019-2021). Przedstawiono dane statystyczne wyjaśnione podczas realizacji projektu. Ujawniono istotę deinstytucjonalizacji, a także przejawy sprzeciwu temu procesowi na różnych poziomach (społecznym, instytucjonalnym, osobistym). Zaznaczono wyzwania wywołujące sprzeciw na poziomie państwowym/publicznym. Przeanalizowano trudności reintegracji wychowanka internatu. Opisano formy, znaki i przyczyny sprzeciwu, jaki dana osoba wywiera podczas zmian. Określono sposoby (metody) przezwyciężenia sprzeciwu pracowników internatów w warunkach deinstytucjonalizacji. Podkreślono znaczenie wydzielenia takich kompetencji pracowników pedagogicznych internatów jako gotowości do zmian.
Keywords: W pozycjach artykułu naukowego autor przedstawia analizę opinii dotyczących sprzeciwu zmianom w procesie reformowania internatów na Ukrainie. Wnioski wyciągnięto na podstawie wyników projektu zleconego przez Ministerstwo Polityki Społecznej Ukrainy przy wsparciu Banku Światowego w Obwodzie Tarnopolskim (2019-2021). Przedstawiono dane statystyczne wyjaśnione podczas realizacji projektu. Ujawniono istotę deinstytucjonalizacji, a także przejawy sprzeciwu temu procesowi na różnych poziomach (społecznym, instytucjonalnym, osobistym). Zaznaczono wyzwania wywołujące sprzeciw na poziomie państwowym/publicznym. Przeanalizowano trudności reintegracji wychowanka internatu. Opisano formy, znaki i przyczyny sprzeciwu, jaki dana osoba wywiera podczas zmian. Określono sposoby (metody) przezwyciężenia sprzeciwu pracowników internatów w warunkach deinstytucjonalizacji. Podkreślono znaczenie wydzielenia takich kompetencji pracowników pedagogicznych internatów jako gotowości do zmian.

SEKSUALIZACJA WSPÓŁCZESNYCH MASS MEDIÓW

Valentyna Kubko

kandydat nauk filozoficznych, docent, docent Katedry Działalności Informacyjnej i Komunikacji Medialnej
Uniwersytetu Państwowego „Politechnika Odeska” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0433-2013
Anotation. Seksualizacja współczesnych mass mediów w ogóle, a w szczególności reklamy, nie tylko przyciąga uwagę, ale także wpływa na socjalizację i podejście do konkretnej marki. Na podstawie analizy treści medialnych skupiono się na zjawisku seksizmu i jego odmianach, wykorzystaniu stereotypów płciowych i społecznych, zwłaszcza w dziedzinie reklamy, oraz stosunku do nich społeczeństwa. Zauważono wpływ stereotypów społecznych na kształtowanie się współczesnego konsumenta niektórych towarów. Przeanalizowano wpływ seksualizowanej reklamy na wychowanie dzieci i młodzieży. Określono rolę międzynarodowych i krajowych organizacji społecznych w zapobieganiu i przeciwdziałaniu dyskryminującym reklamom. Wyciągnięto wnioski, że mass media (i reklama) konstruują wiedzę społeczną i obrazy społeczne, za pośrednictwem których interpretowano świat społeczeństwa i ukształtowano odpowiednie doświadczenie społeczne.
Keywords: Seksualizacja współczesnych mass mediów w ogóle, a w szczególności reklamy, nie tylko przyciąga uwagę, ale także wpływa na socjalizację i podejście do konkretnej marki. Na podstawie analizy treści medialnych skupiono się na zjawisku seksizmu i jego odmianach, wykorzystaniu stereotypów płciowych i społecznych, zwłaszcza w dziedzinie reklamy, oraz stosunku do nich społeczeństwa. Zauważono wpływ stereotypów społecznych na kształtowanie się współczesnego konsumenta niektórych towarów. Przeanalizowano wpływ seksualizowanej reklamy na wychowanie dzieci i młodzieży. Określono rolę międzynarodowych i krajowych organizacji społecznych w zapobieganiu i przeciwdziałaniu dyskryminującym reklamom. Wyciągnięto wnioski, że mass media (i reklama) konstruują wiedzę społeczną i obrazy społeczne, za pośrednictwem których interpretowano świat społeczeństwa i ukształtowano odpowiednie doświadczenie społeczne.

INSTYTUCJE I MECHANIZMY ZAPEWNIANIA JAKOŚCI SZKOLNICTWA WYŻSZEGO W CHINACH

Liudmyla Berezhna

starszy wykładowca Katedry Języków Obcych
Donieckiego Państwowego Uniwersytetu Zarządzania (Mariupol, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4096-4309
Anotation. W artykule ujawniono jeden ze strategicznych celów wzmocnienia każdego państwa – zapewnienie jakości szkolnictwa wyższego w Chinach. Zidentyfikowano chińskie mechanizmy zapewniania jakości szkolnictwa wyższego oraz przeanalizowano programy, projekty i plany dalszego rozwoju systemu zapewniania jakości szkolnictwa wyższego. Chiński system zarządzania szkolnictwem wyższym jest zdefiniowany jako połączenie władz państwowych i partyjnych: centralnego i lokalnego przywództwa partyjnego oraz zarządzania organizacjami partyjnymi centralnych i lokalnych władz państwowych i podstawowych organizacji Komunistycznej Partii Chin z państwowymi centralnymi i lokalnymi organami wykonawczymi. Do instytucji kierownictwa partii należą: Centralne kierownicze organy wykonawcze Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i lokalne wykonawcze komitety partyjne, organizacje partyjne centralnych i lokalnych organów państwowych oraz pierwotne komitety partyjne WNO. Instytucje administracji publicznej – centralne organy wykonawcze (Rada Państwa ChRL, obejmuje Ministerstwo Edukacji i inne struktury Rady Państwa zajmujące się instytucjami szkolnictwa wyższego) oraz lokalne władze wykonawcze (rządy ludowe, w tym departamenty prowincji i regionów autonomicznych, a także komitety edukacyjne miast centralnego podporządkowania).
Keywords: W artykule ujawniono jeden ze strategicznych celów wzmocnienia każdego państwa – zapewnienie jakości szkolnictwa wyższego w Chinach. Zidentyfikowano chińskie mechanizmy zapewniania jakości szkolnictwa wyższego oraz przeanalizowano programy, projekty i plany dalszego rozwoju systemu zapewniania jakości szkolnictwa wyższego. Chiński system zarządzania szkolnictwem wyższym jest zdefiniowany jako połączenie władz państwowych i partyjnych: centralnego i lokalnego przywództwa partyjnego oraz zarządzania organizacjami partyjnymi centralnych i lokalnych władz państwowych i podstawowych organizacji Komunistycznej Partii Chin z państwowymi centralnymi i lokalnymi organami wykonawczymi. Do instytucji kierownictwa partii należą: Centralne kierownicze organy wykonawcze Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i lokalne wykonawcze komitety partyjne, organizacje partyjne centralnych i lokalnych organów państwowych oraz pierwotne komitety partyjne WNO. Instytucje administracji publicznej – centralne organy wykonawcze (Rada Państwa ChRL, obejmuje Ministerstwo Edukacji i inne struktury Rady Państwa zajmujące się instytucjami szkolnictwa wyższego) oraz lokalne władze wykonawcze (rządy ludowe, w tym departamenty prowincji i regionów autonomicznych, a także komitety edukacyjne miast centralnego podporządkowania).

MECHANIZMY ZARZĄDZANIA PROJEKTAMI I LOGISTYKI W OKRĘTOWNICTWIE

Iryna Zaporozhets

kandydat nauk technicznych, docent, docent Katedry Zarządzania
Narodowego Uniwersytetu Budownictwa Okrętowego imienia Admirała Makarowa (Mikołajów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4015-5958
Anotation. Celem badań jest określenie cech kształtowania systemu logistycznego projektu oraz uzasadnienie zasad zarządzania projektami w logistyce przedsiębiorstwa budownictwa okrętowego. Przedsiębiorstwa budownictwa okrętowego są zorientowane na projekt przedsiębiorstwa z macierzową strukturą organizacyjną, gdzie metody i modele zarządzania projektami i logistyki aktywnie współdziałają. Zbudowane modele zarządzania projektami w logistyce mają na celu rozwój systemu logistycznego przedsiębiorstwa i zarządzania przepływem zasobów, które zachodzą przez system na wszystkich etapach cyklu życia projektu. Zarządzanie projektami okrętowymi charakteryzuje się złożonością i dynamicznością, co wymaga racjonalnego logistycznego zarządzania zasobami projektów związanych ze stałym zarządzaniem zmianami w strukturze relacji między przedsiębiorstwami partnerami, jego powiązaniami ze środowiskiem zewnętrznym i funkcjonowaniem istniejących procesów biznesowych. Funkcjonalny i organizacyjny model systemu logistycznego przedsiębiorstwa jest w stanie zapewnić moc systemu logistycznego, rozwiązać problemy zarządzania kosztami, zaoferować niezbędny poziom usług w realizacji projektów. Zintegrowane systemy informatyczne zarządzania projektami w logistyce pozwolą przedsiębiorstwu odpowiadać czynnikom konkurencyjności.
Keywords: Celem badań jest określenie cech kształtowania systemu logistycznego projektu oraz uzasadnienie zasad zarządzania projektami w logistyce przedsiębiorstwa budownictwa okrętowego. Przedsiębiorstwa budownictwa okrętowego są zorientowane na projekt przedsiębiorstwa z macierzową strukturą organizacyjną, gdzie metody i modele zarządzania projektami i logistyki aktywnie współdziałają. Zbudowane modele zarządzania projektami w logistyce mają na celu rozwój systemu logistycznego przedsiębiorstwa i zarządzania przepływem zasobów, które zachodzą przez system na wszystkich etapach cyklu życia projektu. Zarządzanie projektami okrętowymi charakteryzuje się złożonością i dynamicznością, co wymaga racjonalnego logistycznego zarządzania zasobami projektów związanych ze stałym zarządzaniem zmianami w strukturze relacji między przedsiębiorstwami partnerami, jego powiązaniami ze środowiskiem zewnętrznym i funkcjonowaniem istniejących procesów biznesowych. Funkcjonalny i organizacyjny model systemu logistycznego przedsiębiorstwa jest w stanie zapewnić moc systemu logistycznego, rozwiązać problemy zarządzania kosztami, zaoferować niezbędny poziom usług w realizacji projektów. Zintegrowane systemy informatyczne zarządzania projektami w logistyce pozwolą przedsiębiorstwu odpowiadać czynnikom konkurencyjności.

TEORETYCZNE PODEJŚCIA DO BADANIA MECHANIZMÓW I METOD PUBLICZNEGO ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM INFORMACJI JEDNOSTKI

Igor Kukin

kandydat nauk z administracji publicznej, doktorant Katedry Bezpieczeństwa Pogranicza
Narodowej Akademii Państwowej Straży Granicznej Ukrainy imienia Bohdana Chmielnickiego (Chmielnicki, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0976-7884
Anotation. W artykule naukowym autor dokonuje analizy poszczególnych zagadnień, określa treść i strukturę teoretyczno-metodologicznych podstaw publicznego zarządzania bezpieczeństwem informacji jednostki w sferze bezpieczeństwa narodowego państwa. Podkreślono, że człowiek jest głównym elementem systemu społecznego i nosicielem władzy państwowej w kraju demokratycznym. Wymaga to postrzegania bezpieczeństwa informacji jednostki jako jednego z głównych czynników zapewniających bezpieczeństwo informacji w sferze bezpieczeństwa narodowego państwa. W warunkach współczesnych wojen informacyjnych nie ma idealnej strategii i taktyki, aby wygrać. Ukraińskie społeczeństwo i społeczność międzynarodowa nadal znajdują się pod presją zagrożeń informacyjnych ze strony wrogich państw. Wymaga to przemyślenia pojęcia „informacja” oraz udoskonalenia teorii i praktyki publicznego zarządzania zapewnieniem bezpieczeństwa informacji jednostki w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Zaleca się, aby w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego państwa oddzielić następujące kategorie naukowe: funkcje, rola, miejsce, poziomy, narzędzia bezpieczeństwa informacji jednostki. Dla wzmocnienia immunitetu informacyjnego najważniejszymi mechanizmami administracji publicznej są motywacyjny, regulacje prawne, dwustronny symetryczny dialog ze społeczeństwem, interakcja informacyjna, dokumentowanie działań.
Keywords: W artykule naukowym autor dokonuje analizy poszczególnych zagadnień, określa treść i strukturę teoretyczno-metodologicznych podstaw publicznego zarządzania bezpieczeństwem informacji jednostki w sferze bezpieczeństwa narodowego państwa. Podkreślono, że człowiek jest głównym elementem systemu społecznego i nosicielem władzy państwowej w kraju demokratycznym. Wymaga to postrzegania bezpieczeństwa informacji jednostki jako jednego z głównych czynników zapewniających bezpieczeństwo informacji w sferze bezpieczeństwa narodowego państwa. W warunkach współczesnych wojen informacyjnych nie ma idealnej strategii i taktyki, aby wygrać. Ukraińskie społeczeństwo i społeczność międzynarodowa nadal znajdują się pod presją zagrożeń informacyjnych ze strony wrogich państw. Wymaga to przemyślenia pojęcia „informacja” oraz udoskonalenia teorii i praktyki publicznego zarządzania zapewnieniem bezpieczeństwa informacji jednostki w zakresie bezpieczeństwa narodowego. Zaleca się, aby w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego państwa oddzielić następujące kategorie naukowe: funkcje, rola, miejsce, poziomy, narzędzia bezpieczeństwa informacji jednostki. Dla wzmocnienia immunitetu informacyjnego najważniejszymi mechanizmami administracji publicznej są motywacyjny, regulacje prawne, dwustronny symetryczny dialog ze społeczeństwem, interakcja informacyjna, dokumentowanie działań.

KOMUNIKACJA ANTYKRYZYSOWA W CELU ZACHOWANIA REPUTACJI FIRMY PODCZAS KWARANTANNY

Mykola Maranchak

kandydat na stopień naukowy kandydata nauk, wykładowca Katedry Technologii Informatycznych
Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5062-0759
Anotation. Badanie wiąże się ze znalezieniem nowych środków i metod antykryzysowych w celu ochrony i wspierania reputacji firmy w okresie pandemii COVID-19. Strategia reputacji nie zawsze uwzględnia nowe społeczne podejście do komunikacji konsumenckiej w dzisiejszym środowisku online. Metodologia badania polega na zastosowaniu empirycznych metod włączonej obserwacji. Powyższe podejście metodologiczne pozwala odkryć i przeanalizować pewne zagrożenia związane z zarządzaniem reputacją przedsiębiorstw, które powstają pod wpływem pojawienia się określonych nawyków konsumenckich w kwarantannie w warunkach izolacji i zidentyfikować problemy reputacji jako zaufania do biznesu w warunkach nadwrażliwości konsumentów w okresie kryzysu koronawirusowego. Nowością naukową pracy jest poszerzenie poglądów na temat komunikacji kryzysowej w celu zachowania reputacji firmy. Ryzyko reputacji firm w okresie pandemii COVID-19 rośnie i staje się nieprzewidywalne ze względu na wrażliwość konsumentów na markę. Aktywne kampanie społeczne organizacji pozwalają nie tylko zapewnić zarządzanie kryzysowe, ale także chronić reputację jako zapobiegawcze metody przeciwdziałania potencjalnym sytuacjom kryzysowym. Dzięki zdefiniowaniu podstawowych możliwości antykryzysowych organizacji znaleziono rozwiązania komunikacyjne chroniące reputację przed sytuacjami kryzysowymi.
Keywords: Badanie wiąże się ze znalezieniem nowych środków i metod antykryzysowych w celu ochrony i wspierania reputacji firmy w okresie pandemii COVID-19. Strategia reputacji nie zawsze uwzględnia nowe społeczne podejście do komunikacji konsumenckiej w dzisiejszym środowisku online. Metodologia badania polega na zastosowaniu empirycznych metod włączonej obserwacji. Powyższe podejście metodologiczne pozwala odkryć i przeanalizować pewne zagrożenia związane z zarządzaniem reputacją przedsiębiorstw, które powstają pod wpływem pojawienia się określonych nawyków konsumenckich w kwarantannie w warunkach izolacji i zidentyfikować problemy reputacji jako zaufania do biznesu w warunkach nadwrażliwości konsumentów w okresie kryzysu koronawirusowego. Nowością naukową pracy jest poszerzenie poglądów na temat komunikacji kryzysowej w celu zachowania reputacji firmy. Ryzyko reputacji firm w okresie pandemii COVID-19 rośnie i staje się nieprzewidywalne ze względu na wrażliwość konsumentów na markę. Aktywne kampanie społeczne organizacji pozwalają nie tylko zapewnić zarządzanie kryzysowe, ale także chronić reputację jako zapobiegawcze metody przeciwdziałania potencjalnym sytuacjom kryzysowym. Dzięki zdefiniowaniu podstawowych możliwości antykryzysowych organizacji znaleziono rozwiązania komunikacyjne chroniące reputację przed sytuacjami kryzysowymi.

W SPRAWIE POSZCZEGÓLNYCH KWESTII ZAPEWNIENIA ODSZKODOWANIA PRZEZ STRONĘ OSKARŻAJĄCĄ ZA POŚREDNICTWEM INSTYTUCJI ARESZTOWANIA MAJĄTKOWEGO

Anastasiia Bazhenova

śledczy Oddziału Śledczego Wydziału Policji nr 1 Odeskiej Rejonowej Komendy Policji nr 1 Komendy Głównej Policji Narodowej w Obwodzie Odeskim, aspirant Katedry Postępowania Karnego
Odeskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4652-0330
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu poszczególnych kwestii zapewnienia odszkodowania przez stronę oskarżającą za pośrednictwem instytucji aresztowania majątkowego. Zaproponowano udzielenie pokrzywdzonemu prawa do żądania odszkodowania za krzywdę wyrządzoną mu przez przestępstwo, żądania aresztowania depozytów, środków na rachunkach, mienia podejrzanego, oskarżonego, otrzymania należnej mu nieruchomości, zajętej od niego przez stronę oskarżającą, otrzymania należnej mu nieruchomości, zajętej od osoby, która popełniła wykroczenie karne. Uzasadnia się konieczność przyznania powodowi cywilnemu lub jego przedstawicielowi prawa do złożenia wniosku przed detektywem, śledczym, prokuratorem, sędzią śledczym, sądem o podjęcie działań zabezpieczających zgłoszony przez niego pozew, a także postanowienie, że śledczy na wniosek pokrzywdzonego, powoda cywilnego lub z własnej inicjatywy jest zobowiązany do podjęcia działań w celu zabezpieczenia powództwa cywilnego. Proponuje się zobowiązanie śledczego, prokuratora do podjęcia niezbędnych środków w celu zidentyfikowania i przeszukania majątku, na który można nałożyć areszt, do zapewnienia bezpieczeństwa majątku do czasu rozstrzygnięcia sprawy karnej w postępowaniu sądowym, w szczególności poprzez zajęcie majątku, na który nałożono areszt.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu poszczególnych kwestii zapewnienia odszkodowania przez stronę oskarżającą za pośrednictwem instytucji aresztowania majątkowego. Zaproponowano udzielenie pokrzywdzonemu prawa do żądania odszkodowania za krzywdę wyrządzoną mu przez przestępstwo, żądania aresztowania depozytów, środków na rachunkach, mienia podejrzanego, oskarżonego, otrzymania należnej mu nieruchomości, zajętej od niego przez stronę oskarżającą, otrzymania należnej mu nieruchomości, zajętej od osoby, która popełniła wykroczenie karne. Uzasadnia się konieczność przyznania powodowi cywilnemu lub jego przedstawicielowi prawa do złożenia wniosku przed detektywem, śledczym, prokuratorem, sędzią śledczym, sądem o podjęcie działań zabezpieczających zgłoszony przez niego pozew, a także postanowienie, że śledczy na wniosek pokrzywdzonego, powoda cywilnego lub z własnej inicjatywy jest zobowiązany do podjęcia działań w celu zabezpieczenia powództwa cywilnego. Proponuje się zobowiązanie śledczego, prokuratora do podjęcia niezbędnych środków w celu zidentyfikowania i przeszukania majątku, na który można nałożyć areszt, do zapewnienia bezpieczeństwa majątku do czasu rozstrzygnięcia sprawy karnej w postępowaniu sądowym, w szczególności poprzez zajęcie majątku, na który nałożono areszt.

SPECYFIKA DZIAŁALNOŚCI PROKURATORA W POSTĘPOWANIACH KARNYCH O WYKROCZENIA KARNE (DOCHODZENIE)

Dmytro Mirkovets

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Prawa Publicznego i Prywatnego
Wyższej Prywatnej Instytucji Edukacyjnej „Uniwersytet Nowoczesnej Wiedzy” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2539-2824
Anotation. Przeanalizowano normatywną podstawę działania prokuratora, śledczego i kierownika organu dochodzenia oraz określono cechy działalności kontrolno-nadzorczej prokuratora w odpowiednim kierunku. Zaznaczono, że zapewnienie legalności i poszanowania praw osób w równym stopniu dotyczy działalności prokuratora w postępowaniu przygotowawczym i dochodzeniu. Ustalono, że uprawnienia prokuratora na etapie postępowania przygotowawczego wykraczają poza zakres nadzoru, co skutkuje pomieszaniem, połączeniem uprawnień kontrolnych i nadzorczych w działalności jednego podmiotu. Rozwiązanie tego problemu jest możliwe poprzez racjonalną redystrybucję uprawnień między prokuratorem a podmiotami kontroli wydziałowej. Konieczne jest zatem wyłączenie z listy uprawnień prawa prokuratora do wydawania instrukcji dotyczących działań dochodzeniowych (poszukiwawczych), możliwości ich samodzielnego prowadzenia, instrukcji, polecenia prokuratora należy kierować do kierownika organu postępowania przygotowawczego.
Keywords: Przeanalizowano normatywną podstawę działania prokuratora, śledczego i kierownika organu dochodzenia oraz określono cechy działalności kontrolno-nadzorczej prokuratora w odpowiednim kierunku. Zaznaczono, że zapewnienie legalności i poszanowania praw osób w równym stopniu dotyczy działalności prokuratora w postępowaniu przygotowawczym i dochodzeniu. Ustalono, że uprawnienia prokuratora na etapie postępowania przygotowawczego wykraczają poza zakres nadzoru, co skutkuje pomieszaniem, połączeniem uprawnień kontrolnych i nadzorczych w działalności jednego podmiotu. Rozwiązanie tego problemu jest możliwe poprzez racjonalną redystrybucję uprawnień między prokuratorem a podmiotami kontroli wydziałowej. Konieczne jest zatem wyłączenie z listy uprawnień prawa prokuratora do wydawania instrukcji dotyczących działań dochodzeniowych (poszukiwawczych), możliwości ich samodzielnego prowadzenia, instrukcji, polecenia prokuratora należy kierować do kierownika organu postępowania przygotowawczego.

MIĘDZYNARODOWE PRAWO ISLAMSKIE: W SPRAWIE POSTAWIENIA PROBLEMU

Nargis Mohd

aspirant Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego
Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0025-3589-4628
Anotation. Artykuł poświęcono zagadnieniu kształtowania się w ramach koncepcji regionalizacji międzynarodowego prawa międzynarodowego prawa islamskiego. Podkreślono, że w ostatnich dziesięcioleciach doktryna prawa międzynarodowego tworzy koncepcję międzynarodowego prawa regionalnego, w ramach której wyróżnia się przede wszystkim z pewną dozą umowności, międzynarodowe prawo europejskie, a także ogół przepisów międzynarodowoprawnych, które uwzględniają cechy regionów afrykańskiego, północnoamerykańskiego, południowoamerykańskiego, w tym zagadnienie regionalizacji prawa międzynarodowego w kierunku podkreślenia międzynarodowego prawa islamskiego jest najmniej zbadane. W związku z tym problem wyodrębnienia z ogółu uniwersalnych międzynarodowych przepisów prawnych ich części, która dotyczy państw islamskich, a także tych międzynarodowych przepisów prawnych, które są akceptowane w ramach międzynarodowych organizacji islamskich, jest aktualny. Jednocześnie proces ten zachodzi nie tylko w kierunku dostosowania uniwersalnych norm międzynarodowych do cech państw islamskich, ale także w kierunku tworzenia norm regionalnych, które konkretyzują uniwersalne przez pryzmat ich cech cywilizacyjnych. Zauważono brak w krajowej doktrynie prawa międzynarodowego badań dotyczących międzynarodowego prawa islamskiego jako przejawów regionalizacji i fragmentacji prawa międzynarodowego. Okazało się, że wyodrębnienie międzynarodowego prawa islamskiego jako zjawiska regionalizacji współczesnego prawa międzynarodowego nie pokrywa się z geograficznym oznaczeniem terytorium, na które podlegają te normy regionalne. Kryterium wyróżnienia międzynarodowego prawa islamskiego jest czynnik cywilizacyjno-religijny, a nie terytorialny. Ujawniono kwestię zrozumienia cech limologicznych międzynarodowego prawa islamskiego. Podkreślono odmienność islamskiej koncepcji prawa międzynarodowego, która opiera się na przepisach klasycznego prawa islamskiego i międzynarodowego prawa islamskiego jako przejawu fragmentacji i regionalizacji współczesnego prawa międzynarodowego.
Keywords: Artykuł poświęcono zagadnieniu kształtowania się w ramach koncepcji regionalizacji międzynarodowego prawa międzynarodowego prawa islamskiego. Podkreślono, że w ostatnich dziesięcioleciach doktryna prawa międzynarodowego tworzy koncepcję międzynarodowego prawa regionalnego, w ramach której wyróżnia się przede wszystkim z pewną dozą umowności, międzynarodowe prawo europejskie, a także ogół przepisów międzynarodowoprawnych, które uwzględniają cechy regionów afrykańskiego, północnoamerykańskiego, południowoamerykańskiego, w tym zagadnienie regionalizacji prawa międzynarodowego w kierunku podkreślenia międzynarodowego prawa islamskiego jest najmniej zbadane. W związku z tym problem wyodrębnienia z ogółu uniwersalnych międzynarodowych przepisów prawnych ich części, która dotyczy państw islamskich, a także tych międzynarodowych przepisów prawnych, które są akceptowane w ramach międzynarodowych organizacji islamskich, jest aktualny. Jednocześnie proces ten zachodzi nie tylko w kierunku dostosowania uniwersalnych norm międzynarodowych do cech państw islamskich, ale także w kierunku tworzenia norm regionalnych, które konkretyzują uniwersalne przez pryzmat ich cech cywilizacyjnych. Zauważono brak w krajowej doktrynie prawa międzynarodowego badań dotyczących międzynarodowego prawa islamskiego jako przejawów regionalizacji i fragmentacji prawa międzynarodowego. Okazało się, że wyodrębnienie międzynarodowego prawa islamskiego jako zjawiska regionalizacji współczesnego prawa międzynarodowego nie pokrywa się z geograficznym oznaczeniem terytorium, na które podlegają te normy regionalne. Kryterium wyróżnienia międzynarodowego prawa islamskiego jest czynnik cywilizacyjno-religijny, a nie terytorialny. Ujawniono kwestię zrozumienia cech limologicznych międzynarodowego prawa islamskiego. Podkreślono odmienność islamskiej koncepcji prawa międzynarodowego, która opiera się na przepisach klasycznego prawa islamskiego i międzynarodowego prawa islamskiego jako przejawu fragmentacji i regionalizacji współczesnego prawa międzynarodowego.

PERSPEKTYWY ROZWOJU USTAWODAWSTWA W ZAKRESIE OCHRONY PRAW DZIECKA W KONTEKŚCIE WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI PRZYJAZNEGO DZIECKU

Pavlo Parchomenko

kandydat nauk prawnych
Prezes Bachmackiego Sądu Rejonowego Obwodu Czernihowskiego (Bachmacz, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0275-9120
Anotation. Artykuł poświęcono zagadnieniom doskonalenia prawa w zakresie ochrony praw dziecka, przy czym wybrano odrębną, specyficzną dziedzinę, która dotyczy wymiaru sprawiedliwości. Należy zauważyć, że rozwój ustawodawstwa w opisywanym obszarze jest ważnym elementem polityki państwa w zakresie ochrony praw dziecka, ale wraz z tym obecne ramy regulacyjne nie mają wystarczającej systematyzacji i nie są w pełni oparte na najlepszym interesie dziecka. Aby zademonstrować perspektywy regulacyjne wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom, dokonano podsumowania doświadczeń społeczności międzynarodowej. Wyróżniono dwie obiecujące drogi do usystematyzowania ustawodawstwa, które mogą być realizowane w formie uchwalenia, zarówno Kodeksu ds. Nieletnich, jak i w opozycji do tego, odpowiedniej ustawy o wymiarze sprawiedliwości. Jednocześnie przyjęcie tego ostatniego wydaje się bardziej realne i obiecujące dla niniejszych warunków, a odpowiednia ustawa jest w fazie opracowywania i dyskusji z zainteresowanymi podmiotami.
Keywords: Artykuł poświęcono zagadnieniom doskonalenia prawa w zakresie ochrony praw dziecka, przy czym wybrano odrębną, specyficzną dziedzinę, która dotyczy wymiaru sprawiedliwości. Należy zauważyć, że rozwój ustawodawstwa w opisywanym obszarze jest ważnym elementem polityki państwa w zakresie ochrony praw dziecka, ale wraz z tym obecne ramy regulacyjne nie mają wystarczającej systematyzacji i nie są w pełni oparte na najlepszym interesie dziecka. Aby zademonstrować perspektywy regulacyjne wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom, dokonano podsumowania doświadczeń społeczności międzynarodowej. Wyróżniono dwie obiecujące drogi do usystematyzowania ustawodawstwa, które mogą być realizowane w formie uchwalenia, zarówno Kodeksu ds. Nieletnich, jak i w opozycji do tego, odpowiedniej ustawy o wymiarze sprawiedliwości. Jednocześnie przyjęcie tego ostatniego wydaje się bardziej realne i obiecujące dla niniejszych warunków, a odpowiednia ustawa jest w fazie opracowywania i dyskusji z zainteresowanymi podmiotami.

KLASYFIKACJA URZĘDNIKÓW PAŃSTWOWYCH: ANALIZA PORÓWNAWCZA

Oleksandr Yermak

kandydat nauk ekonomicznych
ORCID ID: 0000-0003-3854-2051
Anotation. Artykuł poświęcono podkreśleniu zagadnień związanych z określeniem normatywnych i prawnych podstaw statusu urzędnika państwowego organu ścigania na Ukrainie, ustanowieniu podejść do klasyfikacji kategorii urzędników państwowych zgodnie z prawem krajowym i zagranicznym. Określono różnice w regulacji prawnej kategorii urzędników państwowych w systemie krajowym, porównując normatywne ustalenie podziału urzędników państwowych na klasy we Francji i Niemczech. Podkreślono, że na Ukrainie i we Francji istnieje specjalna regulacja prawna statusu administracyjnego i prawnego urzędników państwowych. Należy zauważyć, że osobną kategorię urzędników państwowych stanowią ci, którzy pełnią służbę w organach ścigania. Jednocześnie nie ma specjalnego przydziału statusu urzędników państwowych w systemie egzekwowania prawa.
Keywords: Artykuł poświęcono podkreśleniu zagadnień związanych z określeniem normatywnych i prawnych podstaw statusu urzędnika państwowego organu ścigania na Ukrainie, ustanowieniu podejść do klasyfikacji kategorii urzędników państwowych zgodnie z prawem krajowym i zagranicznym. Określono różnice w regulacji prawnej kategorii urzędników państwowych w systemie krajowym, porównując normatywne ustalenie podziału urzędników państwowych na klasy we Francji i Niemczech. Podkreślono, że na Ukrainie i we Francji istnieje specjalna regulacja prawna statusu administracyjnego i prawnego urzędników państwowych. Należy zauważyć, że osobną kategorię urzędników państwowych stanowią ci, którzy pełnią służbę w organach ścigania. Jednocześnie nie ma specjalnego przydziału statusu urzędników państwowych w systemie egzekwowania prawa.

CECHY PRZEPROWADZENIA KONTROLI FISKALNEJ W CHIŃSKIEJ REPUBLICE LUDOWEJ

Tetiana Tatarova

kandydat nauk prawnych, docent Katedry Administracji Publicznej i Administrowania Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9575-7940
Anotation. Artykuł poświęcono badaniu działalności organizacji wdrażającej kontrolę fiskalną na terytorium Chin, a mianowicie Państwowej Administracji Podatkowej ChRL. Rozważono możliwości, którymi jest obdarzona i jej strukturę. Wskazano podział podatników na typy. Scharakteryzowano procedurę przeprowadzania kontroli fiskalnej na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Chińska Republika Ludowa jest obecnie jednym z najbardziej postępowych krajów w dziedzinie kontroli fiskalnej. Największym zainteresowaniem cieszy nas proces przeprowadzania kontroli podatkowych, w trakcie których istnieje możliwość złożenia zapytania m.in. o rachunki depozytowe, za których pomocą podatnik lub agent podatkowy dowie się o oszczędnościach posiadanych przez podejrzanego. Ale takie informacje mają wyjątkowy charakter i nie mogą być wykorzystywane do celów innych niż pobieranie podatków.
Keywords: Artykuł poświęcono badaniu działalności organizacji wdrażającej kontrolę fiskalną na terytorium Chin, a mianowicie Państwowej Administracji Podatkowej ChRL. Rozważono możliwości, którymi jest obdarzona i jej strukturę. Wskazano podział podatników na typy. Scharakteryzowano procedurę przeprowadzania kontroli fiskalnej na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej. Chińska Republika Ludowa jest obecnie jednym z najbardziej postępowych krajów w dziedzinie kontroli fiskalnej. Największym zainteresowaniem cieszy nas proces przeprowadzania kontroli podatkowych, w trakcie których istnieje możliwość złożenia zapytania m.in. o rachunki depozytowe, za których pomocą podatnik lub agent podatkowy dowie się o oszczędnościach posiadanych przez podejrzanego. Ale takie informacje mają wyjątkowy charakter i nie mogą być wykorzystywane do celów innych niż pobieranie podatków.