Journal №5 (65) / 2024|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

WŁĄCZENIE DO WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W UKRAIŃSKIEJ SZKOLE ŚREDNIEJ: PRAKTYKA WDRAŻANIA KARATE ADAPTACYJNEGO

Kateryna Barabash

nauczyciel wydziału kultury fizycznej i jej metod nauczania Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Krzywym Rogu (Krywy Róg, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9984-2838
Anotation. Publikacja opisuje praktykę wdrażania karate adaptacyjnego w szkołach średnich ogólnokształcących na Ukrainie w środowisku włączającym w środowisku włączającym. Sięgnięcie do metod analizy, porównania i systematyzacji pozwoliło poznać podstawy normatywne, organizacyjne i prawne edukacji włączającej. Wdrożenie karate adaptacyjnego przyniosło pozytywne rezultaty w ogólnym rozwoju fizycznym dzieci ze specjalnymi potrzebami, które przejawiały się w przełamywaniu lęku przed nową aktywnością fizyczną, obniżeniu poziomu agresywności, zrównoważeniu stanu psychoemocjonalnego, podniesieniu poziomu umiejętności komunikacyjnych, nabycie umiejętności swobodnego poruszania się w przestrzeni, koncentracji uwagi. Udowodniono, że połączenie ruchów teatralnych w wykonywaniu ćwiczeń motorycznych przyczynia się do dalszej socjalizacji dzieci.
Keywords: Publikacja opisuje praktykę wdrażania karate adaptacyjnego w szkołach średnich ogólnokształcących na Ukrainie w środowisku włączającym w środowisku włączającym. Sięgnięcie do metod analizy, porównania i systematyzacji pozwoliło poznać podstawy normatywne, organizacyjne i prawne edukacji włączającej. Wdrożenie karate adaptacyjnego przyniosło pozytywne rezultaty w ogólnym rozwoju fizycznym dzieci ze specjalnymi potrzebami, które przejawiały się w przełamywaniu lęku przed nową aktywnością fizyczną, obniżeniu poziomu agresywności, zrównoważeniu stanu psychoemocjonalnego, podniesieniu poziomu umiejętności komunikacyjnych, nabycie umiejętności swobodnego poruszania się w przestrzeni, koncentracji uwagi. Udowodniono, że połączenie ruchów teatralnych w wykonywaniu ćwiczeń motorycznych przyczynia się do dalszej socjalizacji dzieci.

PODEJŚCIA METODYCZNE W KSZTAŁTOWANIU GOTOWOŚCI DO INTERAKCJI MIĘDZYKULTUROWYCH KANDYDATÓW NA STUDIA MAGISTERSKIE W PROCESIE KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO (FORTEPIANOWEGO)

Ishtvan Kentesh

aspirant кatedry Pedagogiki Przedszkola, Edukacji Podstawowej i Zarządzania Oświatą Państwowego Uniwersytetu w Mukaczewie (Mukaczewo, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1168-9651
Anotation. W artykule uzasadniono główne podejścia metodyczne w kształtowaniu gotowości do interakcji międzykulturowych kandydatów na studia magisterskie w procesie kształcenia zawodowego (fortepianowego): oparte na kompetencjach, zorientowane na osobę, oparte na działaniu, integracyjne, kulturalne i twórcze. Udowodniono, że we współczesnym paradygmacie artystyczno-edukacyjnym to właśnie podejście do działalności zapewnia innowacyjne i wysokiej jakości kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie sztuki muzycznej, a mianowicie integrację wskaźników osobowych i gotowości zawodowej, co jest oznaką odpowiedniego poziom ich kompetencji zawodowych. Udowodniono, że główną kompetencją zawodową faksu w kontekście komentowania wartości jest jego styl metodologiczny, twórczy, intelektualny i informacyjny, a także integralność, oryginalne przedstawienie twórczej kamorealizacji w modelowaniu systemów dydaktycznych i „języka” w ogólna praktyka artystyczna i edukacyjna.
Keywords: W artykule uzasadniono główne podejścia metodyczne w kształtowaniu gotowości do interakcji międzykulturowych kandydatów na studia magisterskie w procesie kształcenia zawodowego (fortepianowego): oparte na kompetencjach, zorientowane na osobę, oparte na działaniu, integracyjne, kulturalne i twórcze. Udowodniono, że we współczesnym paradygmacie artystyczno-edukacyjnym to właśnie podejście do działalności zapewnia innowacyjne i wysokiej jakości kształcenie przyszłych specjalistów w dziedzinie sztuki muzycznej, a mianowicie integrację wskaźników osobowych i gotowości zawodowej, co jest oznaką odpowiedniego poziom ich kompetencji zawodowych. Udowodniono, że główną kompetencją zawodową faksu w kontekście komentowania wartości jest jego styl metodologiczny, twórczy, intelektualny i informacyjny, a także integralność, oryginalne przedstawienie twórczej kamorealizacji w modelowaniu systemów dydaktycznych i „języka” w ogólna praktyka artystyczna i edukacyjna.

EKSPERYMENTALNA WERYFIKACJA EFEKTYWNOŚCI METODY KSZTAŁCENIA PRZYSZŁYCH NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W ZAKRESIE ANGLOJĘZYCZNYCH KOMPETENCJI EDUKACYJNYCH I STRATEGICZNYCH

Olena Konotop

Kandydat nauk pedagogicznych, profesor nadzwyczajny, profesor nadzwyczajny katedry języków i metod ich nauczania Czernihowski Collegium Narodowy Uniwersytet im. T.G. Szewczenko (Czernihów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8451-357X
Anotation. W opracowaniu podkreślono zasadność i wagę kształtowania kompetencji edukacyjnych i strategicznych w zakresie języka angielskiego u przyszłych nauczycieli szkół podstawowych. Podstawą metodologiczną artykułu są teorie i przepisy psychologiczno-pedagogiczne i metodyczne, które ujawniają koncepcyjne podejścia do badanej problematyki. W artykule opisano eksperymentalną weryfikację skuteczności metody kształtowania kompetencji edukacyjnych i strategicznych języka angielskiego u przyszłych nauczycieli szkół podstawowych. Zaproponowano dwa modele uczenia się: model 1 oferuje sekwencyjne uczenie się strategii (bezpośrednie i pośrednie), model 2 oferuje uczenie się równoległe. Wyniki przeprowadzonego treningu eksperymentalnego potwierdziły skuteczność modelu 2. Uzyskane wyniki zweryfikowano metodami statystyki matematycznej. Perspektywę dalszych badań widzimy w formułowaniu zaleceń metodologicznych dotyczących kształtowania kompetencji edukacyjnych i strategicznych języków obcych w oparciu o uzyskane wyniki eksperymentalne.
Keywords: W opracowaniu podkreślono zasadność i wagę kształtowania kompetencji edukacyjnych i strategicznych w zakresie języka angielskiego u przyszłych nauczycieli szkół podstawowych. Podstawą metodologiczną artykułu są teorie i przepisy psychologiczno-pedagogiczne i metodyczne, które ujawniają koncepcyjne podejścia do badanej problematyki. W artykule opisano eksperymentalną weryfikację skuteczności metody kształtowania kompetencji edukacyjnych i strategicznych języka angielskiego u przyszłych nauczycieli szkół podstawowych. Zaproponowano dwa modele uczenia się: model 1 oferuje sekwencyjne uczenie się strategii (bezpośrednie i pośrednie), model 2 oferuje uczenie się równoległe. Wyniki przeprowadzonego treningu eksperymentalnego potwierdziły skuteczność modelu 2. Uzyskane wyniki zweryfikowano metodami statystyki matematycznej. Perspektywę dalszych badań widzimy w formułowaniu zaleceń metodologicznych dotyczących kształtowania kompetencji edukacyjnych i strategicznych języków obcych w oparciu o uzyskane wyniki eksperymentalne.

TECHNIKI DOSKONALENIA ZDOLNOŚCI SZYBKOŚCIOWYCH I SIŁOWYCH U BOKSERÓW W WIEKU 16–17 LAT

Roman Orzhytskyi

aspirant Prywatnego Uniwersytetu Klasycznego (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-5813-7273
Anotation. Boks to jeden ze sportów, w którym młodzi sportowcy mogą hartować swój charakter, kształtować siłę ciała i kształtować wolę zwycięstwa (Jurczenko, 2018). Droga będzie krótsza i bardziej udana, jeśli podstawą doskonalenia sportowego boksera będzie doskonała sprawność fizyczna oraz ciągła praca nad nauką i doskonaleniem technik i taktyki boksu. Stały wzrost intensywności walki we współczesnym boksie wymaga od przeciwników szybszej reakcji, wykonywania działań ofensywnych i defensywnych w warunkach dotkliwego niedoboru czasu. Analiza aktywności konkurencyjnej bokserów pozwala stwierdzić, że jednym z dominujących czynników przyczyniających się do osiągnięcia wysokiego wyniku sportowego jest poziom rozwoju cech szybkościowych i siłowych. Dlatego jednym z najważniejszych elementów treningu boksu jest doskonalenie cech szybkościowych i siłowych.
Keywords: Boks to jeden ze sportów, w którym młodzi sportowcy mogą hartować swój charakter, kształtować siłę ciała i kształtować wolę zwycięstwa (Jurczenko, 2018). Droga będzie krótsza i bardziej udana, jeśli podstawą doskonalenia sportowego boksera będzie doskonała sprawność fizyczna oraz ciągła praca nad nauką i doskonaleniem technik i taktyki boksu. Stały wzrost intensywności walki we współczesnym boksie wymaga od przeciwników szybszej reakcji, wykonywania działań ofensywnych i defensywnych w warunkach dotkliwego niedoboru czasu. Analiza aktywności konkurencyjnej bokserów pozwala stwierdzić, że jednym z dominujących czynników przyczyniających się do osiągnięcia wysokiego wyniku sportowego jest poziom rozwoju cech szybkościowych i siłowych. Dlatego jednym z najważniejszych elementów treningu boksu jest doskonalenie cech szybkościowych i siłowych.

DIAGNOSTYKA ROZWOJU KOMPETENCJI NARODOWYCH I PATRIOTYCZNYCH PRZYSZŁYCH PROJEKTANTÓW

Anna Rashevska

starszy nauczyciel wydziału projektowego Zaporoski Uniwersytet Narodowy (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-3388-2375
Anotation. W artykule dokonano analizy procesu kształtowania się kompetencji narodowo-patriotycznych przyszłych projektantów w kontekście współczesnego szkolnictwa wyższego Ukrainy, jako odpowiedzi na wyzwania rosyjskiej agresji i procesów globalizacyjnych. Określono główne kryteria oceny kompetencji narodowo-patriotycznej: wartość motywacyjna, poznawczo-aktywna, proceduralno-operacyjna i osobowo-refleksyjna. Określa się pięć poziomów kształtowania kompetencji narodowo-patriotycznych przyszłych projektantów: twórczy (wysoka innowacyjność i głębokie zrozumienie wartości narodowych), profesjonalny (samodzielna praca z dobrym wykorzystaniem motywów narodowych), konstruktywny (podstawowe zastosowanie z ograniczoną głębokością), reprodukcyjny ( powierzchowne rozumienie i nieregularne używanie) i krytyczne (minimalna wiedza i brak jasnej integracji elementów narodowych) Przedstawiono wyniki eksperymentu na poziomie kształtowania się badanych kompetencji przyszłych projektantów i wpływ metod pedagogicznych na ten proces.
Keywords: W artykule dokonano analizy procesu kształtowania się kompetencji narodowo-patriotycznych przyszłych projektantów w kontekście współczesnego szkolnictwa wyższego Ukrainy, jako odpowiedzi na wyzwania rosyjskiej agresji i procesów globalizacyjnych. Określono główne kryteria oceny kompetencji narodowo-patriotycznej: wartość motywacyjna, poznawczo-aktywna, proceduralno-operacyjna i osobowo-refleksyjna. Określa się pięć poziomów kształtowania kompetencji narodowo-patriotycznych przyszłych projektantów: twórczy (wysoka innowacyjność i głębokie zrozumienie wartości narodowych), profesjonalny (samodzielna praca z dobrym wykorzystaniem motywów narodowych), konstruktywny (podstawowe zastosowanie z ograniczoną głębokością), reprodukcyjny ( powierzchowne rozumienie i nieregularne używanie) i krytyczne (minimalna wiedza i brak jasnej integracji elementów narodowych) Przedstawiono wyniki eksperymentu na poziomie kształtowania się badanych kompetencji przyszłych projektantów i wpływ metod pedagogicznych na ten proces.

WPŁYW STOSOWANIA NOWOCZESNYCH METOD I FORM KSZTAŁCENIA PRZYSZŁYCH NAUCZYCIELI KALIGRAFII NA EFEKTYWNOŚĆ PROCESU EDUKACYJNEGO

Yang Honghao

aspirant кatedry pedagogiki, filologii zagranicznej i tłumaczeń Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny Siemiona Kuzniec w Charkowie (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7584-625Х
Anotation. W artykule przedstawiono doświadczenia we wdrażaniu innowacyjnych metod i form kształcenia w chińskich szkołach pedagogicznych w procesie doskonalenia zawodowego przyszłych nauczycieli chińskiej kaligrafii. Omówiono specyfikę stosowania różnych nowoczesnych metod i technologii nauczania w procesie edukacyjnym, przedstawiono wyniki badań wpływu ich stosowania na skuteczność kształtowania kompetencji zawodowych przyszłych nauczycieli chińskiej kaligrafii. Autor opisuje przykłady wykorzystania takich form pracy jak wykład binarny, miniwykład o charakterze informacyjno-problematycznym, wykład z zaplanowanymi błędami, seminarium interdyscyplinarne itp. W pracy przeanalizowano także skuteczność wykorzystania takich nowoczesnych metod, jak metoda konstruowania reguł, metoda map mentalnych, metoda analizy sytuacyjnej (studium przypadku), multimedialne technologie uczenia się itp. Ukazuje się znaczenie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla rozwoju zawodowego przyszłego nauczyciela, którego jedną z odmian jest technologia edukacyjna coachingu, o której mowa w artykule na przykładzie coachingowego modelu rozwoju osobistego GROW. Na przykładach autorka udowadnia skuteczność zastosowania rozważanych metod, form i środków kształcenia w procesie edukacyjnym, skuteczność kształtowania za ich pomocą różnych elementów kompetencji zawodowych przyszłych nauczycieli kaligrafii.
Keywords: W artykule przedstawiono doświadczenia we wdrażaniu innowacyjnych metod i form kształcenia w chińskich szkołach pedagogicznych w procesie doskonalenia zawodowego przyszłych nauczycieli chińskiej kaligrafii. Omówiono specyfikę stosowania różnych nowoczesnych metod i technologii nauczania w procesie edukacyjnym, przedstawiono wyniki badań wpływu ich stosowania na skuteczność kształtowania kompetencji zawodowych przyszłych nauczycieli chińskiej kaligrafii. Autor opisuje przykłady wykorzystania takich form pracy jak wykład binarny, miniwykład o charakterze informacyjno-problematycznym, wykład z zaplanowanymi błędami, seminarium interdyscyplinarne itp. W pracy przeanalizowano także skuteczność wykorzystania takich nowoczesnych metod, jak metoda konstruowania reguł, metoda map mentalnych, metoda analizy sytuacyjnej (studium przypadku), multimedialne technologie uczenia się itp. Ukazuje się znaczenie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla rozwoju zawodowego przyszłego nauczyciela, którego jedną z odmian jest technologia edukacyjna coachingu, o której mowa w artykule na przykładzie coachingowego modelu rozwoju osobistego GROW. Na przykładach autorka udowadnia skuteczność zastosowania rozważanych metod, form i środków kształcenia w procesie edukacyjnym, skuteczność kształtowania za ich pomocą różnych elementów kompetencji zawodowych przyszłych nauczycieli kaligrafii.

KONKLUZJE RADY EUROPEJSKIEJ JAKO GATUNEK DYSKURSU ORGANIZACYJNEGO

Oksana Oliinyk

kandydat nauk filologicznych, profesor nadzwyczajny, Profesor nadzwyczajny w Katedrze Przekładu, Lingwistyki Stosowanej i Ogólnej, Centralny Ukraiński Uniwersytet Państwowy nazwany na cześć Wołodymyra Winniczenki (Kropywnytskyi, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5701-7132
Anotation. W artykule scharakteryzowano specyfikę tekstów Konkluzji Rady Europejskiej (Konkluzje KE) jako odrębnego gatunku dyskursu organizacyjnego Unii Europejskiej (UE), które odzwierciedlają procesy decyzyjne i kierunki polityki UE. Do cech gatunkowych Konkluzji UE należy zaliczyć ich „wielogłosowość” (odzwierciedlenie różnych poglądów w UE), kontekstowy język, dynamiczną dyskusję na temat znaczenia w procesie tworzenia takich tekstów, szeroką intertekstualność i refleksyjność Konkluzji KE . Strukturalnie konkluzje KE mają ujednolicony format z przejrzystymi sekcjami i układem graficznym. Analiza leksykalna ujawniła użycie słownictwa z następujących dziedzin/ tematów: polityka i legislacja; kwestie prawno-administracyjne; dyplomacja, gospodarka, problemy przemysłu, kryzysy i sytuacje nadzwyczajne. Cechy gramatyczne Konkluzji KE obejmują częste użycie zdań złożonych, szerokie użycie konstrukcji biernych, nominalizację, wyrażenie różnego stopnia modalnych znaczeń obowiązku, przyszłych zobowiązań, pewności zamiaru wykonania działania i możliwości. Ogólnie rzecz biorąc, niniejsze opracowanie przyczynia się do zrozumienia gatunkowego charakteru, makrostruktury i cech językowych Konkluzji KE jako odrębnego gatunku dyskursu organizacyjnego, podkreślając ich znaczenie w komunikowaniu polityk i decyzji WE i UE jako całości.
Keywords: W artykule scharakteryzowano specyfikę tekstów Konkluzji Rady Europejskiej (Konkluzje KE) jako odrębnego gatunku dyskursu organizacyjnego Unii Europejskiej (UE), które odzwierciedlają procesy decyzyjne i kierunki polityki UE. Do cech gatunkowych Konkluzji UE należy zaliczyć ich „wielogłosowość” (odzwierciedlenie różnych poglądów w UE), kontekstowy język, dynamiczną dyskusję na temat znaczenia w procesie tworzenia takich tekstów, szeroką intertekstualność i refleksyjność Konkluzji KE . Strukturalnie konkluzje KE mają ujednolicony format z przejrzystymi sekcjami i układem graficznym. Analiza leksykalna ujawniła użycie słownictwa z następujących dziedzin/ tematów: polityka i legislacja; kwestie prawno-administracyjne; dyplomacja, gospodarka, problemy przemysłu, kryzysy i sytuacje nadzwyczajne. Cechy gramatyczne Konkluzji KE obejmują częste użycie zdań złożonych, szerokie użycie konstrukcji biernych, nominalizację, wyrażenie różnego stopnia modalnych znaczeń obowiązku, przyszłych zobowiązań, pewności zamiaru wykonania działania i możliwości. Ogólnie rzecz biorąc, niniejsze opracowanie przyczynia się do zrozumienia gatunkowego charakteru, makrostruktury i cech językowych Konkluzji KE jako odrębnego gatunku dyskursu organizacyjnego, podkreślając ich znaczenie w komunikowaniu polityk i decyzji WE i UE jako całości.

WZORY MYŚLENIA FIGURATYWNEGO W KONTEKŚCIE ANGIELSKICH I NIEMIECKICH JEDNOSTEK FRAZEOLOGICZNYCH UTWORZONYCH PRZEZ NAZWY OWOCÓW

Taras Yurchenko

aspirant, asystent na Wydziale Filologii Angielskiej Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0008-7393-1144
Anotation. Frazeologizmy, w tym idiomy, wyrażenia stałe i inne wyrażenia złożone, są ważnym składnikiem języka angielskiego i niemieckiego, który wzbogaca je i stwarza dodatkowe sposoby wyrażania i opisywania różnych zjawisk. Głównymi metodami badawczymi jest analiza i klasyfikacja jednostek frazeologicznych związanych z owocami w języku angielskim i niemieckim pod kątem wykorzystania środków stylistycznych do tworzenia znaczeń. Do porównania stwierdzeń i wyników tego badania z podobnymi pracami wykorzystano metodę syntezy. Badanie wykazało, że pojawienie się idiomów i wyrażeń im podobnych nastąpiło pod wpływem wzorców ludzkiego myślenia, które wyrażają nowe pojęcia poprzez skojarzenia i znaczenia symboliczne kojarzone ze znanymi rzeczami i zjawiskami. Właściwości różnych owoców służą do przekazania znaczenia wyrażeń stałych zawierających dane nazwy.
Keywords: Frazeologizmy, w tym idiomy, wyrażenia stałe i inne wyrażenia złożone, są ważnym składnikiem języka angielskiego i niemieckiego, który wzbogaca je i stwarza dodatkowe sposoby wyrażania i opisywania różnych zjawisk. Głównymi metodami badawczymi jest analiza i klasyfikacja jednostek frazeologicznych związanych z owocami w języku angielskim i niemieckim pod kątem wykorzystania środków stylistycznych do tworzenia znaczeń. Do porównania stwierdzeń i wyników tego badania z podobnymi pracami wykorzystano metodę syntezy. Badanie wykazało, że pojawienie się idiomów i wyrażeń im podobnych nastąpiło pod wpływem wzorców ludzkiego myślenia, które wyrażają nowe pojęcia poprzez skojarzenia i znaczenia symboliczne kojarzone ze znanymi rzeczami i zjawiskami. Właściwości różnych owoców służą do przekazania znaczenia wyrażeń stałych zawierających dane nazwy.

PSYCHOLOGICZNE WYMIARY I MECHANIZMY KSZTAŁTOWANIA SIĘ UKRAIŃSKIEJ TOŻSAMOŚCI NARODOWEJ W OKRESIE KRYZYSU

Ihor Berezhnyi

aspirant кatedry Psychologii i Technologii Społecznych PVZ „Uniwersytet Europejski” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0007-3257-7380
Anotation. W artykule naukowym autor analizuje poglądy badaczy na temat specyfiki i aspektów kształtowania się ukraińskiej tożsamości narodowej. Badanie rzuca także światło na mechanizmy społeczno-psychologiczne wpływające na ten proces w okresach kryzysowych. W takich momentach tożsamość narodowa wzmacnia się poprzez zbiorowe doświadczenie, zwracanie się do swoich mocnych stron i przemyślenie na nowo nieudanych doświadczeń, zapewniając bezpieczeństwo psychiczne i interakcję ze społecznością międzynarodową. Autorka bada wpływ czynników historycznych i kulturowych oraz procesów emocjonalnych i poznawczych, które przyczyniają się do kształtowania się jedności narodowej. Szczególną uwagę zwraca się na rolę psychologicznych mechanizmów obronnych i wpływów międzynarodowych w tych procesach.
Keywords: W artykule naukowym autor analizuje poglądy badaczy na temat specyfiki i aspektów kształtowania się ukraińskiej tożsamości narodowej. Badanie rzuca także światło na mechanizmy społeczno-psychologiczne wpływające na ten proces w okresach kryzysowych. W takich momentach tożsamość narodowa wzmacnia się poprzez zbiorowe doświadczenie, zwracanie się do swoich mocnych stron i przemyślenie na nowo nieudanych doświadczeń, zapewniając bezpieczeństwo psychiczne i interakcję ze społecznością międzynarodową. Autorka bada wpływ czynników historycznych i kulturowych oraz procesów emocjonalnych i poznawczych, które przyczyniają się do kształtowania się jedności narodowej. Szczególną uwagę zwraca się na rolę psychologicznych mechanizmów obronnych i wpływów międzynarodowych w tych procesach.

ROSJA JAKO „PAŃSTWO-SPONSOR TERRORYZMU”, „PAŃSTWO TERRORYSTYCZNE” W WARUNKACH WOJNY ROSYJSKO-UKRAIŃSKIEJ: ANALIZA POLITYCZNO-PRAWNA

Oleksii Buriachenko

kandydat nauk politycznych, profesor nadzwyczajny, profesor Katedry Stosunków Międzynarodowych i Studiów Strategicznych Państwowego Uniwersytetu Lotniczego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5308-2570
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu problemu identyfikacji aktów terrorystycznych Rosji z punktu widzenia zjawiska „państwo sponsora terroryzmu”, „terroryzm państwowy”, „państwo terrorystyczne”, w szczególności poprzez ocenę upolitycznienia problemu w kontekście stosunków międzynarodowych. W artykule podjęto także analizę odpowiedzialności państw za działania niezgodne z prawem międzynarodowym. Badanie pozwoliło autorowi zauważyć, co następuje: koncepcje „terroryzmu państwowego” i „państwa sponsorującego terroryzm” pozostają kontrowersyjne w kontekście badań nad terroryzmem. Tradycyjne i krytyczne badania nad terroryzmem są podzielone co do tego, czy Rosję należy pozycjonować jako państwo terrorystyczne. Na poziomie politycznym kategoria terroryzmu państwowego nie tylko jeszcze nie istnieje, ale także nie jest odróżniona od zbrodni wojennych. Uchwały różnych parlamentów i organizacji międzynarodowych potępiające działania Rosji i definiujące Rosję jako państwo terrorystyczne, państwowego sponsora terroryzmu, reżim terrorystyczny lub użytkownika środków terrorystycznych, w przypadku braku woli politycznej państw, aby nie potępiać, ale inicjować wprowadzanie nowych kategorii terroryzmu państwowego na poziomie międzynarodowym są deklaratywnym i czysto dyplomatycznym wyrazem poparcia dla Ukrainy. Autor zauważa także, że obecny system bezpieczeństwa międzynarodowego nie jest w stanie rozwiązać problemu działań terrorystycznych Rosji, gdyż „strategia” inkrementalizmu na poziomie międzynarodowym, przyjmowanie deklaratywnych uchwał, ustaw itp., w szczególności przez instytucje międzynarodowe odpowiedzialny za bezpieczeństwo międzynarodowe, stworzył grunt pod rozwój nihilizmu prawnego, który można obecnie zaobserwować w obecnym krajobrazie geopolitycznym.
Keywords: Artykuł poświęcony jest badaniu problemu identyfikacji aktów terrorystycznych Rosji z punktu widzenia zjawiska „państwo sponsora terroryzmu”, „terroryzm państwowy”, „państwo terrorystyczne”, w szczególności poprzez ocenę upolitycznienia problemu w kontekście stosunków międzynarodowych. W artykule podjęto także analizę odpowiedzialności państw za działania niezgodne z prawem międzynarodowym. Badanie pozwoliło autorowi zauważyć, co następuje: koncepcje „terroryzmu państwowego” i „państwa sponsorującego terroryzm” pozostają kontrowersyjne w kontekście badań nad terroryzmem. Tradycyjne i krytyczne badania nad terroryzmem są podzielone co do tego, czy Rosję należy pozycjonować jako państwo terrorystyczne. Na poziomie politycznym kategoria terroryzmu państwowego nie tylko jeszcze nie istnieje, ale także nie jest odróżniona od zbrodni wojennych. Uchwały różnych parlamentów i organizacji międzynarodowych potępiające działania Rosji i definiujące Rosję jako państwo terrorystyczne, państwowego sponsora terroryzmu, reżim terrorystyczny lub użytkownika środków terrorystycznych, w przypadku braku woli politycznej państw, aby nie potępiać, ale inicjować wprowadzanie nowych kategorii terroryzmu państwowego na poziomie międzynarodowym są deklaratywnym i czysto dyplomatycznym wyrazem poparcia dla Ukrainy. Autor zauważa także, że obecny system bezpieczeństwa międzynarodowego nie jest w stanie rozwiązać problemu działań terrorystycznych Rosji, gdyż „strategia” inkrementalizmu na poziomie międzynarodowym, przyjmowanie deklaratywnych uchwał, ustaw itp., w szczególności przez instytucje międzynarodowe odpowiedzialny za bezpieczeństwo międzynarodowe, stworzył grunt pod rozwój nihilizmu prawnego, który można obecnie zaobserwować w obecnym krajobrazie geopolitycznym.

PARTNERSTWO JAKO CZYNNIK OPTYMALIZACJI STOSUNKÓW OBYWATELSKO-PAŃSTWOWYCH

Muroslava Herman, Yaroslav Stefurak

Muroslava Herman, aspirantкa Katedry Instytutów i Procesów Politycznych Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
Yaroslav Stefurak, aspirant Katedry Instytutów i Procesów Politycznych Przykarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka (Iwano-Frankiwsk, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0009-2712-4453, ORCID ID: 0009-0003-0635-2402
Anotation. W artykule kompleksowo poddano analizie partnerstwo jako czynnik optymalizacji stosunków cywilnopaństwowych. Podstawą metodologiczną realizacji zadań badawczych były podejścia analityczne, porównawcze, instytucjonalne i strukturalno-funkcjonalne. Argumentację postawionych tez ułatwiło zastosowanie metod normatywnych i historyczno-porównawczych. Inteligencja kategoryzuje wymiary partnerstwa, takie jak cel, format, zasada i funkcja. Podkreśla się, że problematyka partnerstwa instytucjonalnego jest znacznie szersza niż partnerstwa publicznoprywatnego i społecznego, dlatego w artykule artykułowano koncepcję „partnerstwa cywilno-państwowego”. Zbadane doświadczenia zagraniczne w zakresie włączania zasady partnerstwa w stosunki cywilno-państwowe wskazują na najskuteczniejsze przypadki na poziomie lokalnym, co jest charakterystyczne także dla współczesnej Ukrainy, ale nie dowodzą, że udane partnerstwo cywilno-państwowe prowadzi do przeniesienia elektronarzędzi społeczeństwu lub jego aktywnym grupom. Stwierdzono, że odpowiednie praktyki krajowe w dalszym ciągu wykazują niewystarczający poziom rozwoju instytucjonalnego społeczeństwa obywatelskiego, profesjonalizacji jego uczestników oraz stabilności potencjału materialnego i finansowego.
Keywords: W artykule kompleksowo poddano analizie partnerstwo jako czynnik optymalizacji stosunków cywilnopaństwowych. Podstawą metodologiczną realizacji zadań badawczych były podejścia analityczne, porównawcze, instytucjonalne i strukturalno-funkcjonalne. Argumentację postawionych tez ułatwiło zastosowanie metod normatywnych i historyczno-porównawczych. Inteligencja kategoryzuje wymiary partnerstwa, takie jak cel, format, zasada i funkcja. Podkreśla się, że problematyka partnerstwa instytucjonalnego jest znacznie szersza niż partnerstwa publicznoprywatnego i społecznego, dlatego w artykule artykułowano koncepcję „partnerstwa cywilno-państwowego”. Zbadane doświadczenia zagraniczne w zakresie włączania zasady partnerstwa w stosunki cywilno-państwowe wskazują na najskuteczniejsze przypadki na poziomie lokalnym, co jest charakterystyczne także dla współczesnej Ukrainy, ale nie dowodzą, że udane partnerstwo cywilno-państwowe prowadzi do przeniesienia elektronarzędzi społeczeństwu lub jego aktywnym grupom. Stwierdzono, że odpowiednie praktyki krajowe w dalszym ciągu wykazują niewystarczający poziom rozwoju instytucjonalnego społeczeństwa obywatelskiego, profesjonalizacji jego uczestników oraz stabilności potencjału materialnego i finansowego.

ROLA DZIAŁAŃ MARKETINGOWYCH W EFEKTYWNYM FUNKCJONOWANIU MEDIÓW SPORTOWYCH

Ievgeniia Kyianytsia, Ivan Kyianytsia

Ievgeniia Kyianytsia, kandydat nauk o komunikacji społecznej, profesor nadzwyczajny, Adiunkt w Katedrze Dziennikarstwa i Reklamy Państwowy Uniwersytet Handlu i Ekonomii (Kijów, Ukraina)
Ivan Kyianytsia, aspirant кatedry Dziennikarstwa i Reklamy Państwowy Uniwersytet Handlu i Ekonomii (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9629-9865, ORCID ID: 0009-0000-1075-9051
Anotation. Artykuł poświęcony jest analizie wykorzystania działań marketingowych w mediach sportowych, a także badaniu rozwoju spersonalizowanych treści emitowanych przez media sportowe, gdyż treści te nie tylko pełnią ważną funkcję komercjalizacji sportu, ale także odgrywa kluczową rolę w życiu społeczno-kulturalnym, przyczyniając się do kształtowania świadomości i spójności narodowej. Analiza źródeł naukowych, a także badanie platform sportowych poprzez wykorzystanie analizy treści, analiz statystycznych i ekonometrycznych ukazuje decydującą rolę strategii marketingowych w kształtowaniu zrównoważonego i stabilnego rozwoju mediów sportowych. Do głównych aspektów decydujących o skuteczności takich strategii należy budowanie rozpoznawalnej marki, promocja treści w kanałach płatnych i organicznych, integracja przekazów reklamowych, współpraca ze sponsorami i influencerami. Z kolei szczegółowa analiza istniejącej widowni za pomocą wskaźników i narzędzi analitycznych pozwala nie tylko zarządzać istniejącą widownią, ale także pozyskać nowych użytkowników, co skutecznie wpłynie na monetyzację mediów i zapewni ich trwałość ekonomiczną.
Keywords: Artykuł poświęcony jest analizie wykorzystania działań marketingowych w mediach sportowych, a także badaniu rozwoju spersonalizowanych treści emitowanych przez media sportowe, gdyż treści te nie tylko pełnią ważną funkcję komercjalizacji sportu, ale także odgrywa kluczową rolę w życiu społeczno-kulturalnym, przyczyniając się do kształtowania świadomości i spójności narodowej. Analiza źródeł naukowych, a także badanie platform sportowych poprzez wykorzystanie analizy treści, analiz statystycznych i ekonometrycznych ukazuje decydującą rolę strategii marketingowych w kształtowaniu zrównoważonego i stabilnego rozwoju mediów sportowych. Do głównych aspektów decydujących o skuteczności takich strategii należy budowanie rozpoznawalnej marki, promocja treści w kanałach płatnych i organicznych, integracja przekazów reklamowych, współpraca ze sponsorami i influencerami. Z kolei szczegółowa analiza istniejącej widowni za pomocą wskaźników i narzędzi analitycznych pozwala nie tylko zarządzać istniejącą widownią, ale także pozyskać nowych użytkowników, co skutecznie wpłynie na monetyzację mediów i zapewni ich trwałość ekonomiczną.

ZAUFANIE JAKO KATALIZATOR ROZWOJU SPOŁECZNOŚCI

Olga Kuzmuk

Kandydat nauk socjologicznych, profesor nadzwyczajny, Profesor nadzwyczajny Katedry Nauk Politycznych i Administracji Publicznej, Łesi Ukrainki Wołyński Uniwersytet Narodowy (Łuck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9729-1785
Anotation. W artykule podjęto analizę roli zaufania jako katalizatora rozwoju społeczności, co jest szczególnie istotne w kontekście współczesnych wyzwań społeczno-politycznych. Zaufanie stanowi podstawę spójności społecznej, zapewniając aktywny udział obywateli w procesach decyzyjnych, realizację inicjatyw lokalnych i kształtowanie wspólnej odpowiedzialności. Znaczenie tego tematu rośnie na tle niestabilności społecznej i kryzysów globalnych, które wymagają skutecznych i skoordynowanych reakcji ze strony społeczeństwa. Autorka bada mechanizmy powstawania zaufania oraz bada główne czynniki spójności społecznej pomiędzy członkami społeczności. Szczególną uwagę zwraca się na to, jak otwartość, przejrzystość i współpraca mogą zwiększyć zaufanie na wszystkich poziomach. Wyniki podkreślają znaczenie zaufania w kontekście zrównoważonego rozwoju i postępu społeczności lokalnych. Ustalono, że zaufanie nie tylko przyczynia się do skutecznego zarządzania, ale jest także kluczowym elementem w tworzeniu zrównoważonych i zamożnych społeczności we współczesnym świecie. Zatem zrozumienie roli zaufania jako katalizatora rozwoju społeczności może służyć jako podstawa do opracowania nowych podejść do rozwiązywania problemów społeczno-politycznych na poziomie lokalnym.
Keywords: W artykule podjęto analizę roli zaufania jako katalizatora rozwoju społeczności, co jest szczególnie istotne w kontekście współczesnych wyzwań społeczno-politycznych. Zaufanie stanowi podstawę spójności społecznej, zapewniając aktywny udział obywateli w procesach decyzyjnych, realizację inicjatyw lokalnych i kształtowanie wspólnej odpowiedzialności. Znaczenie tego tematu rośnie na tle niestabilności społecznej i kryzysów globalnych, które wymagają skutecznych i skoordynowanych reakcji ze strony społeczeństwa. Autorka bada mechanizmy powstawania zaufania oraz bada główne czynniki spójności społecznej pomiędzy członkami społeczności. Szczególną uwagę zwraca się na to, jak otwartość, przejrzystość i współpraca mogą zwiększyć zaufanie na wszystkich poziomach. Wyniki podkreślają znaczenie zaufania w kontekście zrównoważonego rozwoju i postępu społeczności lokalnych. Ustalono, że zaufanie nie tylko przyczynia się do skutecznego zarządzania, ale jest także kluczowym elementem w tworzeniu zrównoważonych i zamożnych społeczności we współczesnym świecie. Zatem zrozumienie roli zaufania jako katalizatora rozwoju społeczności może służyć jako podstawa do opracowania nowych podejść do rozwiązywania problemów społeczno-politycznych na poziomie lokalnym.

PIONOWY ROZWÓJ CZŁOWIEKA JAKO JEDEN Z KLUCZOWYCH CELÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ W SFERZE HUMANITARNEJ

Denys Bloshchynskyi

aspirant Katedry Polityki Publicznej Instytut Edukacyjno-Naukowy Administracji Publicznej i Służby Cywilnej Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3412-0310
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu pionowego rozwoju człowieka jako jednego z kluczowych celów administracji publicznej w sferze humanitarnej. W artykule zbadano teoretyczne podstawy tego problemu, mechanizmy zarządzania publicznego oraz perspektywy dalszego rozwoju, biorąc pod uwagę współczesne wyzwania i możliwości doświadczeń międzynarodowych. W artykule wykorzystano ogólnonaukowe metody analizy i syntezy, indukcji i dedukcji, porównań, uogólnień, a także analizy statystycznej i systemowo-strukturalnej itp. Głównymi metodami była analiza systemowa do badania pionowego rozwoju człowieka jako systemu wielowymiarowego, analiza porównawcza do porównywania podejść międzynarodowych, analiza treści do oceny programów rozwoju kapitału ludzkiego oraz analiza dynamiczna do badania zmian pod wpływem czynników społecznych i technologicznych. Z badania wynika, że pionowy rozwój człowieka jest ważnym narzędziem zapewniającym skuteczność administracji publicznej w sferze humanitarnej. Ustalono, że integracja czynników społecznych, ekonomicznych i edukacyjnych sprzyja zwiększaniu potencjału osobistego i zawodowego obywateli, co z kolei pozytywnie wpływa na rozwój społeczeństwa. Udowodniono, że wdrażanie doświadczeń międzynarodowych, w szczególności partnerstw publiczno-prywatnych oraz innowacyjnych programów edukacyjnych, zwiększa skuteczność polityk humanitarnych i przyczynia się do rozwiązywania wyzwań społecznych, takich jak nierówności i transformacja cyfrowa. Wyniki badania mogą zostać wykorzystane do doskonalenia istniejących praktyk zarządzania publicznego w sferze humanitarnej, w szczególności do opracowania polityk promujących rozwój aktywności obywatelskiej i integrację społeczną.
Keywords: Artykuł poświęcony jest badaniu pionowego rozwoju człowieka jako jednego z kluczowych celów administracji publicznej w sferze humanitarnej. W artykule zbadano teoretyczne podstawy tego problemu, mechanizmy zarządzania publicznego oraz perspektywy dalszego rozwoju, biorąc pod uwagę współczesne wyzwania i możliwości doświadczeń międzynarodowych. W artykule wykorzystano ogólnonaukowe metody analizy i syntezy, indukcji i dedukcji, porównań, uogólnień, a także analizy statystycznej i systemowo-strukturalnej itp. Głównymi metodami była analiza systemowa do badania pionowego rozwoju człowieka jako systemu wielowymiarowego, analiza porównawcza do porównywania podejść międzynarodowych, analiza treści do oceny programów rozwoju kapitału ludzkiego oraz analiza dynamiczna do badania zmian pod wpływem czynników społecznych i technologicznych. Z badania wynika, że pionowy rozwój człowieka jest ważnym narzędziem zapewniającym skuteczność administracji publicznej w sferze humanitarnej. Ustalono, że integracja czynników społecznych, ekonomicznych i edukacyjnych sprzyja zwiększaniu potencjału osobistego i zawodowego obywateli, co z kolei pozytywnie wpływa na rozwój społeczeństwa. Udowodniono, że wdrażanie doświadczeń międzynarodowych, w szczególności partnerstw publiczno-prywatnych oraz innowacyjnych programów edukacyjnych, zwiększa skuteczność polityk humanitarnych i przyczynia się do rozwiązywania wyzwań społecznych, takich jak nierówności i transformacja cyfrowa. Wyniki badania mogą zostać wykorzystane do doskonalenia istniejących praktyk zarządzania publicznego w sferze humanitarnej, w szczególności do opracowania polityk promujących rozwój aktywności obywatelskiej i integrację społeczną.

STANDARDOWE UMOWY W ZAKRESIE MIESZKALNICTWA I USŁUG KOMUNALNYCH UKRAINY W CZASIE POKOJU I STANU WOJENNEGO

Yaroslav Kytsyk

Wiodący doradca prawny JSC „Ukrtransgaz” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0005-5788-3857
Anotation. Artykuł poświęcony jest badaniu znaczenia wzorców umów w zakresie mieszkalnictwa i usług komunalnych w czasie pokoju i stanu wojennego. Podkreśla się, że pewne mankamenty stosowania wzorców umów w zakresie mieszkalnictwa i usług komunalnych wiążą się z nieprawidłowym zastosowaniem konstrukcji samego wzorca umowy, w szczególności z uwagi na połączenie z umową akcesyjną. Należy zauważyć, że w dziedzinie mieszkalnictwa i usług komunalnych pierwszeństwo należy nadać zatwierdzaniu wzorców umów tworzących normy, których głównym celem jest usprawnienie szeregu już istniejących wymogów regulacyjnych dla określonego rodzaju umów, a nie niż normotwórcze, których głównym celem jest wypełnienie luk prawnych. Podkreślono, że wzorce umowne mają znaczenie tam, gdzie konieczne jest całościowe rozumienie konstrukcji struktury stosunków umownych, co jest niemożliwe w przypadkach, gdy prawo zaleca jedynie pewne przesłanki, np. niezbędne lub konieczne do lub inną umowę, gdyż takie warunki można zniwelować kosztem innych. Podkreśla się znaczenie szerszego stosowania wzorców umów w stanie wojennym, gdyż przyczyniają się one do maksymalnego przyspieszenia czasu uzgadniania warunków umów.
Keywords: Artykuł poświęcony jest badaniu znaczenia wzorców umów w zakresie mieszkalnictwa i usług komunalnych w czasie pokoju i stanu wojennego. Podkreśla się, że pewne mankamenty stosowania wzorców umów w zakresie mieszkalnictwa i usług komunalnych wiążą się z nieprawidłowym zastosowaniem konstrukcji samego wzorca umowy, w szczególności z uwagi na połączenie z umową akcesyjną. Należy zauważyć, że w dziedzinie mieszkalnictwa i usług komunalnych pierwszeństwo należy nadać zatwierdzaniu wzorców umów tworzących normy, których głównym celem jest usprawnienie szeregu już istniejących wymogów regulacyjnych dla określonego rodzaju umów, a nie niż normotwórcze, których głównym celem jest wypełnienie luk prawnych. Podkreślono, że wzorce umowne mają znaczenie tam, gdzie konieczne jest całościowe rozumienie konstrukcji struktury stosunków umownych, co jest niemożliwe w przypadkach, gdy prawo zaleca jedynie pewne przesłanki, np. niezbędne lub konieczne do lub inną umowę, gdyż takie warunki można zniwelować kosztem innych. Podkreśla się znaczenie szerszego stosowania wzorców umów w stanie wojennym, gdyż przyczyniają się one do maksymalnego przyspieszenia czasu uzgadniania warunków umów.

SANKCJE ADMINISTRACYJNE I GOSPODARCZE JAKO FORMA ODPOWIEDZIALNOŚCI EKONOMICZNO-PRAWNEJ W ENERGETYCE

Serhiy Kravchyk

aspirant кatedry Prawa Cywilnego, Gospodarczego i Procesu Akademia Adwokatury Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4940-2097
Anotation. W artykule dokonano analizy aktualnego stanu badań nad sankcjami administracyjnymi i gospodarczymi, jako formą odpowiedzialności ekonomicznej i prawnej, w ogóle i w energetyce z osobna, specyfiką jej stosowania w energetyce, istniejącą problematyką stosowania i przedstawiane są propozycje ich rozstrzygnięcia. Przeanalizowano praktykę egzekwowania prawa Sądu Najwyższego, która ukształtowała się w wyniku zastosowania określonej formy odpowiedzialności ekonomiczno-prawnej. Zbadano rolę stałego centralnego organu władzy wykonawczej o szczególnym statusie – Krajowej Komisji Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych w regulacji stosowania sankcji administracyjnych i ekonomicznych wobec uczestników rynku energii. Proponowane są sposoby usprawnienia regulacji regulacyjno-prawnej stosowania sankcji administracyjnych i ekonomicznych w obszarze energetyki, m.in. w celu minimalizacji popełniania podobnych naruszeń przez uczestników rynku energii w przyszłości, kształtowania wysokiej kultury przestrzegania normy obowiązującego prawodawstwa.
Keywords: W artykule dokonano analizy aktualnego stanu badań nad sankcjami administracyjnymi i gospodarczymi, jako formą odpowiedzialności ekonomicznej i prawnej, w ogóle i w energetyce z osobna, specyfiką jej stosowania w energetyce, istniejącą problematyką stosowania i przedstawiane są propozycje ich rozstrzygnięcia. Przeanalizowano praktykę egzekwowania prawa Sądu Najwyższego, która ukształtowała się w wyniku zastosowania określonej formy odpowiedzialności ekonomiczno-prawnej. Zbadano rolę stałego centralnego organu władzy wykonawczej o szczególnym statusie – Krajowej Komisji Regulacji Energetyki i Usług Komunalnych w regulacji stosowania sankcji administracyjnych i ekonomicznych wobec uczestników rynku energii. Proponowane są sposoby usprawnienia regulacji regulacyjno-prawnej stosowania sankcji administracyjnych i ekonomicznych w obszarze energetyki, m.in. w celu minimalizacji popełniania podobnych naruszeń przez uczestników rynku energii w przyszłości, kształtowania wysokiej kultury przestrzegania normy obowiązującego prawodawstwa.

KOMPONENT INSTYTUCJONALNO-ORGANIZACYJNY ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ W SEKTORZE ŻYWNOŚCIOWYM

Witalij Zubko

kandydat na Wydziale Prawa Konstytucyjnego i Administracyjnego
Zaporoski Uniwersytet Narodowy (Zaporoże, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0004-8187-5796
Anotation. Adnotacja. Postanowienia artykułu naukowego analizują stan administracji publicznej w sektorze żywnościowym pod kątem jego odzwierciedlenia instytucjonalnego i organizacyjnego. Podmiotami administracji publicznej posiadającymi kompetencje w zakresie sektora żywnościowego są: organy wykonawcze państwa, organy terenowe określonych centralnych organów wykonawczych, lokalne organy administracji państwowej w zakresie kompetencji dotyczących zaopatrzenia w żywność i bezpieczeństwa żywnościowego; organy samorządu terytorialnego; podmioty uprawnień delegowanych, w których rolę mogą pełnić instytucje społeczeństwa obywatelskiego w sektorze żywnościowym; podmioty, którym powierzono odrębne uprawnienia zapewniające wpływ zarządczy w sektorze spożywczym. Ustalono, że działalność administracji publicznej z zakresu administracji rządowej, realizowana przez podmioty administracji publicznej posiadające kompetencje w zakresie sektora żywnościowego, realizowana jest w formie prawnej głównie za pośrednictwem takich narzędzi administracji publicznej, jak wydawanie aktów normatywnych i aktów administracyjnych. Ustalono, że w sektorze spożywczym organy administracji publicznej są uprawnione do stosowania takiego środka przymusu administracyjnego, jak kara administracyjna, której rodzaj zależeć będzie od faktycznie popełnionego wykroczenia administracyjnego.
Keywords: Adnotacja. Postanowienia artykułu naukowego analizują stan administracji publicznej w sektorze żywnościowym pod kątem jego odzwierciedlenia instytucjonalnego i organizacyjnego. Podmiotami administracji publicznej posiadającymi kompetencje w zakresie sektora żywnościowego są: organy wykonawcze państwa, organy terenowe określonych centralnych organów wykonawczych, lokalne organy administracji państwowej w zakresie kompetencji dotyczących zaopatrzenia w żywność i bezpieczeństwa żywnościowego; organy samorządu terytorialnego; podmioty uprawnień delegowanych, w których rolę mogą pełnić instytucje społeczeństwa obywatelskiego w sektorze żywnościowym; podmioty, którym powierzono odrębne uprawnienia zapewniające wpływ zarządczy w sektorze spożywczym. Ustalono, że działalność administracji publicznej z zakresu administracji rządowej, realizowana przez podmioty administracji publicznej posiadające kompetencje w zakresie sektora żywnościowego, realizowana jest w formie prawnej głównie za pośrednictwem takich narzędzi administracji publicznej, jak wydawanie aktów normatywnych i aktów administracyjnych. Ustalono, że w sektorze spożywczym organy administracji publicznej są uprawnione do stosowania takiego środka przymusu administracyjnego, jak kara administracyjna, której rodzaj zależeć będzie od faktycznie popełnionego wykroczenia administracyjnego.