Journal №5 (49) / 2022|KELM

WYKAZ ZAŁĄCZONYCH PLIKÓW

REGULACYJNE I PRAWNE PODSTAWY KOREKCYJNEJ POMOCY DZIECIOM NIEPEŁNOSPRAWNYM W UKRAINIE I W NIEMCZECH

Nataliia Bezdidko

aspirant Sumskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia A.S. Makarenki (Sumy, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4384-6757
Anotation. Adnotacja. W artykule przeanalizowano ramy regulacyjne i prawne dotyczące pomocy korekcyjnej dla dzieci z niepełnosprawnością Ukrainy i Niemiec. Ustalono, że Ukraina koncentruje się na doświadczeniu Niemiec, ma znaczące osiągnięcia we wdrażaniu wysokiej jakości procesu rehabilitacji. Uzasadniona jest zależność ram regulacyjnych i prawnych Ukrainy od międzynarodowych, w szczególności Republiki Federalnej Niemiec. Przedstawiono krótki przegląd ustawodawstwa Ukrainy i Niemiec dotyczącego osób niepełnosprawnych, co pozwala zobaczyć, jak zmienia się wsparcie państwa od zapewnienia minimalnego wsparcia materialnego dla inwalidów wojskowych do jak największej integracji społecznej osób niepełnosprawnych z późniejszym zatrudnieniem.
Keywords: Adnotacja. W artykule przeanalizowano ramy regulacyjne i prawne dotyczące pomocy korekcyjnej dla dzieci z niepełnosprawnością Ukrainy i Niemiec. Ustalono, że Ukraina koncentruje się na doświadczeniu Niemiec, ma znaczące osiągnięcia we wdrażaniu wysokiej jakości procesu rehabilitacji. Uzasadniona jest zależność ram regulacyjnych i prawnych Ukrainy od międzynarodowych, w szczególności Republiki Federalnej Niemiec. Przedstawiono krótki przegląd ustawodawstwa Ukrainy i Niemiec dotyczącego osób niepełnosprawnych, co pozwala zobaczyć, jak zmienia się wsparcie państwa od zapewnienia minimalnego wsparcia materialnego dla inwalidów wojskowych do jak największej integracji społecznej osób niepełnosprawnych z późniejszym zatrudnieniem.

PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNE I METODYCZNE ASPEKTY ZASTOSOWANIA STORYTELLINGU W PROCESIE NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO W SZKOŁACH WYŻSZYCH

Kateryna Halatsyn, Alla Feshchuk

kandydat nauk pedagogicznych, docent, docent Katedry Języka Angielskiego Kierunku Technicznego nr 2 Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy „Kijowski Instytut Politechniczny imienia Igora Sikorskiego” (Kijów, Ukraina)
wykładowca Katedry Języka Angielskiego Kierunku Technicznego nr 2 Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy „Kijowski Instytut Politechniczny imienia Igora Sikorskiego” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3297-8284; ORCID ID: 0000-0003-3683-099X
Anotation. Adnotacja. W artykule ujawniono treść interaktywnej metody nauczania i wychowania – storytellingu oraz podstawowe podstawy psychologiczno-pedagogiczne jej wykorzystania w nauce języka angielskiego w szkołach wyższych, biorąc pod uwagę osobiste doświadczenia zawodowe. Należy zauważyć, że ta interaktywna metoda jest w stanie zapewnić nie tylko kształtowanie obcojęzycznych kompetencji komunikacyjnych i kultury obcojęzycznej komunikacji, ale także rozwój sfery poznawczej i cech osobistych przyszłych specjalistów. Przedstawiono główne etapy stosowania tej metody w nauce języka angielskiego, a także wymagania metodyczne dotyczące organizacji procesu edukacyjnego w szkołach wyższych w celu skutecznego przyswajania przez uczniów języka angielskiego i kształtowania ich kompetencji obcojęzycznych. Zastosowanie storytellingu jako interaktywnej metody nauczania dywersyfikuje proces nauki języka angielskiego, ma duży potencjał do rozwoju sfery poznawczej osobowości, zapewnia stworzenie obcego środowiska komunikacyjnego w procesie nauczania.
Keywords: Adnotacja. W artykule ujawniono treść interaktywnej metody nauczania i wychowania – storytellingu oraz podstawowe podstawy psychologiczno-pedagogiczne jej wykorzystania w nauce języka angielskiego w szkołach wyższych, biorąc pod uwagę osobiste doświadczenia zawodowe. Należy zauważyć, że ta interaktywna metoda jest w stanie zapewnić nie tylko kształtowanie obcojęzycznych kompetencji komunikacyjnych i kultury obcojęzycznej komunikacji, ale także rozwój sfery poznawczej i cech osobistych przyszłych specjalistów. Przedstawiono główne etapy stosowania tej metody w nauce języka angielskiego, a także wymagania metodyczne dotyczące organizacji procesu edukacyjnego w szkołach wyższych w celu skutecznego przyswajania przez uczniów języka angielskiego i kształtowania ich kompetencji obcojęzycznych. Zastosowanie storytellingu jako interaktywnej metody nauczania dywersyfikuje proces nauki języka angielskiego, ma duży potencjał do rozwoju sfery poznawczej osobowości, zapewnia stworzenie obcego środowiska komunikacyjnego w procesie nauczania.

ANALIZA DYSKUSJI NAUKOWEJ I PRAKTYCZNEJ NA TEMAT STOSOWANIA PODEJŚCIA PŁCIOWEGO W INTERAKCJACH ZAWODOWYCH WOJSKOWYCH

Ruslan Musevych

Głuchowskiego Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Ołeksandra Dowżenki (Głuchow, Ukraina), doradca ds. płci, starszy wykładowca Katedry Wsparcia Wojskowo-Społecznego i Psychologicznego Wydziału Operacyjnego Akademii Narodowej Gwardii Narodowej Ukrainy (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6110-5952
Anotation. Adnotacja. W artykule przedstawiono analizę kontrargumentów dotyczących polityki równości płci i stosowania podejścia opartego na płci w sektorze bezpieczeństwa i obrony. W pracy zauważono, że prawdziwą przeszkodą w stosowaniu podejścia płciowego w służbie wojskowej, w szczególności podczas interakcji zawodowych, jest niewystarczająca zdolność (głębokość wiedzy specjalistycznej) i brak świadomości osób odpowiedzialnych za problematykę płci. Podano również przykład akademii wojskowej generała Michała Apostolskiej Republiki Macedonii Północnej w sprawie transformacji procesu edukacyjnego, w którym wskazano, że szkolenie na temat płci ma pozytywny wpływ na kształtowanie gotowości kadetów w ramach projektów pilotażowych, ale takie szkolenie powinno mieć perspektywę dalszego skalowania i integracji z procesem edukacyjnym na bieżąco. Podczas ustaleń podkreśla się, że przyszli oficerowie są częścią potencjału ludzkiego w służbie wojskowej, więc społeczność akademicka powinna przyczynić się do kształtowania ich gotowości do rozwijania zaangażowania zawodowego opartego na płci.
Keywords: Adnotacja. W artykule przedstawiono analizę kontrargumentów dotyczących polityki równości płci i stosowania podejścia opartego na płci w sektorze bezpieczeństwa i obrony. W pracy zauważono, że prawdziwą przeszkodą w stosowaniu podejścia płciowego w służbie wojskowej, w szczególności podczas interakcji zawodowych, jest niewystarczająca zdolność (głębokość wiedzy specjalistycznej) i brak świadomości osób odpowiedzialnych za problematykę płci. Podano również przykład akademii wojskowej generała Michała Apostolskiej Republiki Macedonii Północnej w sprawie transformacji procesu edukacyjnego, w którym wskazano, że szkolenie na temat płci ma pozytywny wpływ na kształtowanie gotowości kadetów w ramach projektów pilotażowych, ale takie szkolenie powinno mieć perspektywę dalszego skalowania i integracji z procesem edukacyjnym na bieżąco. Podczas ustaleń podkreśla się, że przyszli oficerowie są częścią potencjału ludzkiego w służbie wojskowej, więc społeczność akademicka powinna przyczynić się do kształtowania ich gotowości do rozwijania zaangażowania zawodowego opartego na płci.

SZKOŁA CAŁODNIOWA JAKO CENTRUM ROZWOJU UZDOLNIONEGO DZIECKA W UKRAINIE

Volodymyr Onatskyi

Instytutu Kształcenia Nauczycieli i Edukacji Dorosłych imienia Ivana Ziaziuna Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-4751-7029
Anotation. Adnotacja. Artykuł ujawnia historię i sposoby praktycznego wdrożenia koncepcji szkoły całodniowej jako centrum rozwoju uzdolnionego dziecka w Ukrainie na początku XXI wieku. Prezentowane są różne modele organizacyjne szkoły całodniowej, w szczególności szkoły społeczne i szkoły sukcesu życiowego. Na przykładzie szkoły specjalistycznej nr 23 m. Kijowa przedstawiono cechy realizacji eksperymentu pedagogicznego szkoły społeczno-aktywnej w regionie stołecznym. Stwierdzono, że szkoły całodniowe w innych dziedzinach koncentrowały się głównie na rozwijaniu talentów dzieci na obszarach wiejskich. Uzasadnione są kluczowe aspekty rozwoju uzdolnień uczniów w warunkach eksperymentalnego projektu „Szkoła całoroczna”. Ujawniono sposoby realizacji projektów „Szkoła całodniowa”, „Szkoła bez dni wolnych”, „Szkoła letnia”, „Klasa teatralna” itp. Wskazano, że format szkoły całodniowej był podstawą takich projektów pedagogicznych jak Szkoła sukcesu życiowego, Szkoła zdrowia itp. stwierdzono, że praca z uczniami w warunkach pracy eksperymentalnej szkoły całodniowej pozytywnie wpłynęła na sukces i mikroklimat w zespole szkolnym.
Keywords: Adnotacja. Artykuł ujawnia historię i sposoby praktycznego wdrożenia koncepcji szkoły całodniowej jako centrum rozwoju uzdolnionego dziecka w Ukrainie na początku XXI wieku. Prezentowane są różne modele organizacyjne szkoły całodniowej, w szczególności szkoły społeczne i szkoły sukcesu życiowego. Na przykładzie szkoły specjalistycznej nr 23 m. Kijowa przedstawiono cechy realizacji eksperymentu pedagogicznego szkoły społeczno-aktywnej w regionie stołecznym. Stwierdzono, że szkoły całodniowe w innych dziedzinach koncentrowały się głównie na rozwijaniu talentów dzieci na obszarach wiejskich. Uzasadnione są kluczowe aspekty rozwoju uzdolnień uczniów w warunkach eksperymentalnego projektu „Szkoła całoroczna”. Ujawniono sposoby realizacji projektów „Szkoła całodniowa”, „Szkoła bez dni wolnych”, „Szkoła letnia”, „Klasa teatralna” itp. Wskazano, że format szkoły całodniowej był podstawą takich projektów pedagogicznych jak Szkoła sukcesu życiowego, Szkoła zdrowia itp. stwierdzono, że praca z uczniami w warunkach pracy eksperymentalnej szkoły całodniowej pozytywnie wpłynęła na sukces i mikroklimat w zespole szkolnym.

KONCEPCJA INFORMACYJNA METODY BADAŃ KARTOGRAFICZNYCH

Svitlana Titiva, Tetiana Dudun

kandydat nauk geograficznych, docent Katedry Geodezji i Kartografii Wydziału Geograficznego Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
kandydat nauk geograficznych, docent Katedry Geodezji i Kartografii Wydziału Geograficznego Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9250-805X; ORCID ID: 0000-0002-9960-9793
Anotation. Adnotacja. Uzasadniono właściwe wykorzystanie koncepcji informacyjnej metody badań kartograficznych. Przeanalizowano etapy rozwoju koncepcji i ich powstawania w kartografii. Koncepcja informacyjna jest rozważana i badana jako metodologiczny kompleks teoretycznych przepisów i praktycznych działań w zakresie badań czasoprzestrzennego rozwoju obiektów i terytoriów. Opracowano ramy koncepcji informacyjnej metody badań kartograficznych, która obejmuje podkategorie substancjonalne, topologiczne, chronologiczne, antropogeniczne. Ustalono, że te podkategorie działają jako elementy tworzące system obiektywnej rzeczywistości. Sformułowano pojęcia koncepcji informacyjnej: matematyczny (odpowiedzialny za rejestrację danych geograficznych); semiotyczny (kodowanie danych geograficznych); technologiczny (tworzenie i edycja); technologia modelowania (tworzenie idealnych i wirtualnych obrazów kartograficznych); społeczno-ekonomiczny (aktualizacja i dystrybucja dzieł kartograficznych w społeczeństwie). Ustalono, że metoda badań kartograficznych jest procesem społeczno-technicznym napędzanym mechanizmami technologicznymi i społeczno-historycznymi.
Keywords: Adnotacja. Uzasadniono właściwe wykorzystanie koncepcji informacyjnej metody badań kartograficznych. Przeanalizowano etapy rozwoju koncepcji i ich powstawania w kartografii. Koncepcja informacyjna jest rozważana i badana jako metodologiczny kompleks teoretycznych przepisów i praktycznych działań w zakresie badań czasoprzestrzennego rozwoju obiektów i terytoriów. Opracowano ramy koncepcji informacyjnej metody badań kartograficznych, która obejmuje podkategorie substancjonalne, topologiczne, chronologiczne, antropogeniczne. Ustalono, że te podkategorie działają jako elementy tworzące system obiektywnej rzeczywistości. Sformułowano pojęcia koncepcji informacyjnej: matematyczny (odpowiedzialny za rejestrację danych geograficznych); semiotyczny (kodowanie danych geograficznych); technologiczny (tworzenie i edycja); technologia modelowania (tworzenie idealnych i wirtualnych obrazów kartograficznych); społeczno-ekonomiczny (aktualizacja i dystrybucja dzieł kartograficznych w społeczeństwie). Ustalono, że metoda badań kartograficznych jest procesem społeczno-technicznym napędzanym mechanizmami technologicznymi i społeczno-historycznymi.

NOWOCZESNE PODEJŚCIA DO KSZTAŁTOWANIA UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKACYJNYCH U DZIECI Z ZABURZENIAMI ZE SPEKTRUM AUTYZMU

Liudmyla Chernichenko

doktor filozofii, starszy wykładowca Katedry Edukacji Specjalnej i Integracyjnej Humańskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Pawła Tyczyny (Humań, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8455-8869
Anotation. Adnotacja. Artykuł dotyczy problemu badania nowoczesnych podejść do kształtowania umiejętności komunikacyjnych u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W artykule podkreślono, że ostatnio zaczęto zwracać większą uwagę na problem badania i korygowania różnych zaburzeń psychicznych u dzieci. Jednym z poważnych problemów w nowoczesnym systemie edukacji są zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). W związku z tym należy stwierdzić, że autyzm może działać jako niezależna jednostka nozologiczna lub wtórny objaw schizofrenii. W tym drugim przypadku występuje we wczesnych latach życia i nazywa się autyzmem wczesnego dzieciństwa (RDA). W artykule rozważono, że najczęściej w pracy korekcyjnej specjaliści zwracają uwagę na kształtowanie umiejętności akademickich dziecka, co naszym zdaniem jest błędne, ponieważ głównym naruszeniem ASD jest brak umiejętności komunikacyjnych. To komunikacja jest podstawą socjalizacji dziecka. Nawet nawiązanie pierwszego kontaktu z dzieckiem autystycznym jest problematyczne.
Keywords: Adnotacja. Artykuł dotyczy problemu badania nowoczesnych podejść do kształtowania umiejętności komunikacyjnych u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W artykule podkreślono, że ostatnio zaczęto zwracać większą uwagę na problem badania i korygowania różnych zaburzeń psychicznych u dzieci. Jednym z poważnych problemów w nowoczesnym systemie edukacji są zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). W związku z tym należy stwierdzić, że autyzm może działać jako niezależna jednostka nozologiczna lub wtórny objaw schizofrenii. W tym drugim przypadku występuje we wczesnych latach życia i nazywa się autyzmem wczesnego dzieciństwa (RDA). W artykule rozważono, że najczęściej w pracy korekcyjnej specjaliści zwracają uwagę na kształtowanie umiejętności akademickich dziecka, co naszym zdaniem jest błędne, ponieważ głównym naruszeniem ASD jest brak umiejętności komunikacyjnych. To komunikacja jest podstawą socjalizacji dziecka. Nawet nawiązanie pierwszego kontaktu z dzieckiem autystycznym jest problematyczne.

CECHY IKONOGRAFII MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ – „ZMIĘKCZANIE ZŁYCH SERC” NA PRZYKŁADZIE IKONY Z PRYWATNEJ KOLEKCJI

Yevgeniy Bondarets

aspirant Katedry Ekspertyz Artystycznych Narodowej Akademii Kadr Kierowniczych Kultury i Sztuki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6534-382X
Anotation. Adnotacja. Odwołanie się do obrazu ikonograficznego Matki Bożej Częstochowskiej – „Zmiękczanie złych serc” ma na celu określenie cech ikonograficznych tego typu obrazów, a także analizę zmian i przemian, które zachodziły z nim w prawosławnej tradycji ikonograficznej. Aby osiągnąć ten cel, autor wykorzystuje metody kompleksowej i systemowej analizy, pozwalające prześledzić transformację katolicko-prawosławnego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w ikonograficzną wersję „Zmiękczania złych serc” w ikonografii prawosławnej. Odnosząc się do badanego dzieła w późnym malarstwie ikon, autor po raz pierwszy podaje opis i wprowadza do obiegu naukowego naddniepriańską ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej – „Zmiękczanie złych serc” ostatniej trzeciej XVIII wieku, co pochodzi z prywatnej kolekcji kijowskiej Mykoly Bilousova. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że obraz Matki Bożej Częstochowskiej, szanowany wśród wiernych prawosławnych i katolickich, stanowił solidną podstawę do pojawienia się złożonych odmian ikonograficznych w ukraińskim malarstwie nowych czasów, znacznie poszerzając pole badawcze i wzbogacając nasze dziedzictwo kulturowe.
Keywords: Adnotacja. Odwołanie się do obrazu ikonograficznego Matki Bożej Częstochowskiej – „Zmiękczanie złych serc” ma na celu określenie cech ikonograficznych tego typu obrazów, a także analizę zmian i przemian, które zachodziły z nim w prawosławnej tradycji ikonograficznej. Aby osiągnąć ten cel, autor wykorzystuje metody kompleksowej i systemowej analizy, pozwalające prześledzić transformację katolicko-prawosławnego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w ikonograficzną wersję „Zmiękczania złych serc” w ikonografii prawosławnej. Odnosząc się do badanego dzieła w późnym malarstwie ikon, autor po raz pierwszy podaje opis i wprowadza do obiegu naukowego naddniepriańską ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej – „Zmiękczanie złych serc” ostatniej trzeciej XVIII wieku, co pochodzi z prywatnej kolekcji kijowskiej Mykoly Bilousova. Uzyskane wyniki pozwalają stwierdzić, że obraz Matki Bożej Częstochowskiej, szanowany wśród wiernych prawosławnych i katolickich, stanowił solidną podstawę do pojawienia się złożonych odmian ikonograficznych w ukraińskim malarstwie nowych czasów, znacznie poszerzając pole badawcze i wzbogacając nasze dziedzictwo kulturowe.

INTUICJONIZM MALARSTWA KIJOWSKIEGO ARTYSTY VADYMA MYCHALCHUKA Z OKRESU 2020-2022

Oleksii Zhadeiko

aspirant Narodowej Akademii Kadr Kierowniczych Kultury i Sztuki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6234-2220
Anotation. Adnotacja. Przedmiotem zainteresowania naukowego niniejszego badania jest twórczość współczesnego ukraińskiego artysty, przedstawiciela Kijowskiej szkoły malarstwa Vadyma Mychalchuka z okresu 2020–2022. Artykuł ma na celu analizę głównych trendów twórczych eksperymentów artysty ostatnich trzech lat przez pryzmat wydarzeń, które rozwinęły się na arenie politycznej, jako konsekwencja transformacji stanu psychicznego artysty tworzącego swoje obrazy w warunkach wojny. Podkreślono zmiany charakteru języka artystycznego mistrza, transformację fabuły i palety, nakreślono szereg prac z 2020 roku jako punkt zwrotny, który można ustawić jako przejaw intuicjonizmu, przeczucie katastrofy, które jest kategorycznie sprzeczne z hedonistycznym charakterem malarstwa znanego artyście. Dokonano analizy porównawczej głównych trendów twórczych poszukiwań artysty do wyznaczonego okresu i jego malarstwa bezpośrednio w 2020 r. na materiale wielu najbardziej odkrywczych obrazów. Wyróżniono pracę „Morze Czarne, biały parowiec” jako kwintesencję procesów transformacyjnych indywidualnego języka artysty.
Keywords: Adnotacja. Przedmiotem zainteresowania naukowego niniejszego badania jest twórczość współczesnego ukraińskiego artysty, przedstawiciela Kijowskiej szkoły malarstwa Vadyma Mychalchuka z okresu 2020–2022. Artykuł ma na celu analizę głównych trendów twórczych eksperymentów artysty ostatnich trzech lat przez pryzmat wydarzeń, które rozwinęły się na arenie politycznej, jako konsekwencja transformacji stanu psychicznego artysty tworzącego swoje obrazy w warunkach wojny. Podkreślono zmiany charakteru języka artystycznego mistrza, transformację fabuły i palety, nakreślono szereg prac z 2020 roku jako punkt zwrotny, który można ustawić jako przejaw intuicjonizmu, przeczucie katastrofy, które jest kategorycznie sprzeczne z hedonistycznym charakterem malarstwa znanego artyście. Dokonano analizy porównawczej głównych trendów twórczych poszukiwań artysty do wyznaczonego okresu i jego malarstwa bezpośrednio w 2020 r. na materiale wielu najbardziej odkrywczych obrazów. Wyróżniono pracę „Morze Czarne, biały parowiec” jako kwintesencję procesów transformacyjnych indywidualnego języka artysty.

WPŁYW PRZEDSTAWICIELI SZKOŁY BAUHAUS NA TWÓRCZOŚĆ VASYLIA YERMILOVA

Oleksandr Zeleniuk

aspirant Katedry Ekspertyz Artystycznych Narodowej Akademii Kadr Kierowniczych Kultury i Sztuki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-2170-9559
Anotation. Adnotacja. Artykuł analizuje twórczą działalność ukraińskiego artysty, projektanta i rzeźbiarza, przedstawiciela awangardy i konstruktywizmu V. Yermilova, w którego twórczych metodach praktyki artystyczne postaci niemieckiej szkoły Bauhaus są odtwarzane i przekształcane. Za pomocą metody systematyzacji i aktualizacji informacji przeprowadzono analizę ścieżki twórczej artysty, identyfikowane są kluczowe czynniki wpływające na kształtowanie się własnego stylu Yermilova. Dzięki analizie porównawczej zidentyfikowano główne cechy wspólne w metodach twórczych Yermilova i przedstawicieli Bauhausu. Ustalono, że w swoich pracach Yermilov odtwarzał i przekształcał metody artystyczne poszczególnych przedstawicieli Bauhausu. Świadczy to o równoległym rozwoju przedstawicieli ukraińskiej awangardy z europejskimi odpowiednikami, a także o subtelnym dialogu międzykulturowym, który sformułował uniwersalny język wizualny, który rozwinął się na terytorium Ukrainy wbrew totalitarnemu reżimowi władzy.
Keywords: Adnotacja. Artykuł analizuje twórczą działalność ukraińskiego artysty, projektanta i rzeźbiarza, przedstawiciela awangardy i konstruktywizmu V. Yermilova, w którego twórczych metodach praktyki artystyczne postaci niemieckiej szkoły Bauhaus są odtwarzane i przekształcane. Za pomocą metody systematyzacji i aktualizacji informacji przeprowadzono analizę ścieżki twórczej artysty, identyfikowane są kluczowe czynniki wpływające na kształtowanie się własnego stylu Yermilova. Dzięki analizie porównawczej zidentyfikowano główne cechy wspólne w metodach twórczych Yermilova i przedstawicieli Bauhausu. Ustalono, że w swoich pracach Yermilov odtwarzał i przekształcał metody artystyczne poszczególnych przedstawicieli Bauhausu. Świadczy to o równoległym rozwoju przedstawicieli ukraińskiej awangardy z europejskimi odpowiednikami, a także o subtelnym dialogu międzykulturowym, który sformułował uniwersalny język wizualny, który rozwinął się na terytorium Ukrainy wbrew totalitarnemu reżimowi władzy.

PEJZAŻE DNIEPROWSKIEGO ARTYSTY OLEKSANDRA NEMIATYIEGO W DYSKURSIE POSTMODERNISTYCZNYM

Volodymyr Malikov

aspirant Narodowej Akademii Kadr Kierowniczych Kultury i Sztuki (Kijów, Ukraina), krytyk sztuki Przedsiębiorstwa Spółdzielczego „Szkoła Współczesnych Sztuk Wizualnych i Projektowania imienia Vadyma Sidura” Dnieprowskiej Rady Miejskiej (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1905-5373
Anotation. Adnotacja. Znaczenie artykułu polega na badaniu postmodernistycznego dyskursu artystycznego w związku z nieoficjalną tradycją artystyczną późnej epoki sowieckiej na przykładzie wybranych serii twórczych dnieprowskiego artysty Oleksandra Nemiatyiego. Materiały artykułu wprowadzają do obiegu naukowego warstwę artystyczną artysty, definiując jego twórczą genezę od undergroundowego formatu do postmodernistycznego paradygmatu. Celem artykułu jest analiza praktyk twórczych artysty od lat 90. XX wieku do dziś. Wśród metod badań naukowych stosuje się analizę historyczną opartą na złożonej systematyzacji i uogólnieniu. Wyznaczone podejście pozwala wyciągnąć szereg ważnych wniosków. O. Nemiatyi wybrał umiarkowany format twórczego oporu, balansując między oficjalnym wymiarem artystycznym a podziemnym polem. Autor porzucił postmodernistyczne koncepcje, które w warunkach ówczesnego artystycznego klimatu Dniepru nie mogły wejść ideowo i koncepcyjnie. Opierając się na podstawach kultury ukraińskiej, wzmacniając wiedzę w dziedzinie światowego modernizmu, artysta przeprowadza gruntowne badania krajobrazów Poorilla. Ta praca uzupełni istniejący zestaw poszukiwań i stanie się podstawą dalszych badań.
Keywords: Adnotacja. Znaczenie artykułu polega na badaniu postmodernistycznego dyskursu artystycznego w związku z nieoficjalną tradycją artystyczną późnej epoki sowieckiej na przykładzie wybranych serii twórczych dnieprowskiego artysty Oleksandra Nemiatyiego. Materiały artykułu wprowadzają do obiegu naukowego warstwę artystyczną artysty, definiując jego twórczą genezę od undergroundowego formatu do postmodernistycznego paradygmatu. Celem artykułu jest analiza praktyk twórczych artysty od lat 90. XX wieku do dziś. Wśród metod badań naukowych stosuje się analizę historyczną opartą na złożonej systematyzacji i uogólnieniu. Wyznaczone podejście pozwala wyciągnąć szereg ważnych wniosków. O. Nemiatyi wybrał umiarkowany format twórczego oporu, balansując między oficjalnym wymiarem artystycznym a podziemnym polem. Autor porzucił postmodernistyczne koncepcje, które w warunkach ówczesnego artystycznego klimatu Dniepru nie mogły wejść ideowo i koncepcyjnie. Opierając się na podstawach kultury ukraińskiej, wzmacniając wiedzę w dziedzinie światowego modernizmu, artysta przeprowadza gruntowne badania krajobrazów Poorilla. Ta praca uzupełni istniejący zestaw poszukiwań i stanie się podstawą dalszych badań.

AKTYWNE OBYWATELSTWO W WYZWANIACH ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Xu Shishi

aspirantka Katedry Filozofii Społecznej, Filozofii Edukacji i Polityki Edukacyjnej, Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia M.P. Drahomanowa (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6406-341X
Anotation. Adnotacja. W artykule opisano filozoficzne i polityczne podstawy interakcji obywatela i państwa, podkreślono naturę aktywnego obywatelstwa. W celu zbadania relacji jednostki i całości rozważano przykłady historyczne. Na przykładzie filozoficznych nauk amerykańskich postaci społeczno-politycznych epoki narodzin państwowości w USA rozważono zasady federalizmu, demokracji przedstawicielskiej i podziału władzy. Były stosunkowo podstawowe idee amerykańskiego działacza społeczno-politycznego Jamesa Madisona z ideami europejskich filozofów Johna Locke’a, Charlesa Louisa de Montesquieu, Thomasa Hobbesa i innych. Wykazano, że doświadczenie w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Stanach Zjednoczonych jest pouczającym przykładem budowania teoretycznych konstrukcji aktywnego obywatelstwa. Badając naturę wolności aktywnego obywatela, rozważano podstawowe podstawy klasycznego liberalizmu. Rozważano idee Adama Smitha dotyczące altruizmu i korzyści. Idee te znalazły swoją logiczną kontynuację w ironicznej filozofii Richarda Rorty’ego, który w samej ironii znajduje podstawę empatii i aktywizmu obywateli.
Keywords: Adnotacja. W artykule opisano filozoficzne i polityczne podstawy interakcji obywatela i państwa, podkreślono naturę aktywnego obywatelstwa. W celu zbadania relacji jednostki i całości rozważano przykłady historyczne. Na przykładzie filozoficznych nauk amerykańskich postaci społeczno-politycznych epoki narodzin państwowości w USA rozważono zasady federalizmu, demokracji przedstawicielskiej i podziału władzy. Były stosunkowo podstawowe idee amerykańskiego działacza społeczno-politycznego Jamesa Madisona z ideami europejskich filozofów Johna Locke’a, Charlesa Louisa de Montesquieu, Thomasa Hobbesa i innych. Wykazano, że doświadczenie w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Stanach Zjednoczonych jest pouczającym przykładem budowania teoretycznych konstrukcji aktywnego obywatelstwa. Badając naturę wolności aktywnego obywatela, rozważano podstawowe podstawy klasycznego liberalizmu. Rozważano idee Adama Smitha dotyczące altruizmu i korzyści. Idee te znalazły swoją logiczną kontynuację w ironicznej filozofii Richarda Rorty’ego, który w samej ironii znajduje podstawę empatii i aktywizmu obywateli.

PSYCHOLOGICZNA OCENA ELEMENTU MOTYWACYJNEGO MOWY ZAWODOWEJ MENEDŻERA

Olena Vlasenko

kandydat nauk ekonomicznych, docent, doktorant w specjalności 053 „Psychologia” Uniwersytetu Hryhorija Skoworody w Perejasławiu (Perejasław, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1011-1965
Anotation. Adnotacja. W artykule podkreślono znaczenie mowy zawodowej jako podstawowego narzędzia zarządzania, zapewniającego prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych specjalisty. Okazało się, że tworzenie mowy menedżera wynika ze specyfiki kierunku zawodowego. Przeanalizowano znaczenie motywacji do tworzenia mowy zawodowej. To motywacja jednostki do socjalizacji w społeczeństwie i potrzeba wykonywania obowiązków zawodowych zapewnia mowę wyrażającą swoje myśli. Określono wpływ motywacji na ekspresję mowy myśli menedżera. Nakreślono element motywacyjny mowy zawodowej z pozycji zapewnienia zdolności do wypracowania odpowiedniego komunikatu zawodowego. Zaproponowano główne wskaźniki do oceny komponentu motywacyjnego. Podkreślono i uzasadniono ich istotę. Przedstawiono podstawowe techniki psychologiczne do oceny odpowiednich wskaźników. Ustalono, że zestaw tych wskaźników pozwoli zmierzyć motywację jednostki do wytworzenia odpowiedniej zawodowej mowy menedżera.
Keywords: Adnotacja. W artykule podkreślono znaczenie mowy zawodowej jako podstawowego narzędzia zarządzania, zapewniającego prawidłowe wykonywanie obowiązków zawodowych specjalisty. Okazało się, że tworzenie mowy menedżera wynika ze specyfiki kierunku zawodowego. Przeanalizowano znaczenie motywacji do tworzenia mowy zawodowej. To motywacja jednostki do socjalizacji w społeczeństwie i potrzeba wykonywania obowiązków zawodowych zapewnia mowę wyrażającą swoje myśli. Określono wpływ motywacji na ekspresję mowy myśli menedżera. Nakreślono element motywacyjny mowy zawodowej z pozycji zapewnienia zdolności do wypracowania odpowiedniego komunikatu zawodowego. Zaproponowano główne wskaźniki do oceny komponentu motywacyjnego. Podkreślono i uzasadniono ich istotę. Przedstawiono podstawowe techniki psychologiczne do oceny odpowiednich wskaźników. Ustalono, że zestaw tych wskaźników pozwoli zmierzyć motywację jednostki do wytworzenia odpowiedniej zawodowej mowy menedżera.

UKRAIŃSKA MENTALNOŚĆ NARODOWA I JEJ ODZWIERCIEDLENIE W FILOZOFII KRAJOWEJ

Olena Ivanova

asystent Katedry Filozofii, Nauk Społeczno-Humanistycznych i Wychowania Fizycznego Chmielnickiego Uniwersytetu Zarządzania i Prawa imienia Leonida Yuzkova (Chmielnicki, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0682-5607
Anotation. Adnotacja. Autor odnotował wzrost zainteresowania naukowego badaniem zjawiska ukraińskiej mentalności narodowej jako kluczowego narzędzia wpływu na funkcjonowanie systemu społecznego. Wskazano, że rozwój, przyszła optymalizacja państwa ukraińskiego wymaga świadomości treści i cech mentalności ukraińskiej grupy etnicznej. Wynika to z potrzeby konstruktywnej transformacji światopoglądu, odrodzenia ukraińskich tradycji, rozwoju najlepszych cech narodowych. Rozważany jest stosunek pojęć „charakter narodowy” i „mentalność narodowa”. Określono zgodność psychiki z systemem światopoglądowym człowieka w połączeniu z określonymi warunkami życia i wzorcami zachowań. Wynika z tego, że obowiązkowym składnikiem potencjału ukraińskiej mentalności jest historyczny „obraz” narodu ukraińskiego. Rozważane są cechy typów społeczno-psychologicznych ukraińskiego charakteru narodowego: Północny, Pontyjski, Dynarski i Ostijski. Przedstawiono dynamikę stosunku typów w historii Ukrainy. Skupiono się na cechach wpływu grup etnicznych mieszkających na terytorium Ukrainy na kształtowanie ukraińskiego charakteru narodowego. Podkreślono znaczenie świadomości narodowej jako ważnej i obowiązkowej cechy narodu ukraińskiego. Ustalono związek tożsamości narodowej i indywidualnej tożsamości. Przedstawiono typowe cechy narodowego charakteru Ukraińców. Przedstawiono cztery systemowe cechy mentalności narodu ukraińskiego.
Keywords: Adnotacja. Autor odnotował wzrost zainteresowania naukowego badaniem zjawiska ukraińskiej mentalności narodowej jako kluczowego narzędzia wpływu na funkcjonowanie systemu społecznego. Wskazano, że rozwój, przyszła optymalizacja państwa ukraińskiego wymaga świadomości treści i cech mentalności ukraińskiej grupy etnicznej. Wynika to z potrzeby konstruktywnej transformacji światopoglądu, odrodzenia ukraińskich tradycji, rozwoju najlepszych cech narodowych. Rozważany jest stosunek pojęć „charakter narodowy” i „mentalność narodowa”. Określono zgodność psychiki z systemem światopoglądowym człowieka w połączeniu z określonymi warunkami życia i wzorcami zachowań. Wynika z tego, że obowiązkowym składnikiem potencjału ukraińskiej mentalności jest historyczny „obraz” narodu ukraińskiego. Rozważane są cechy typów społeczno-psychologicznych ukraińskiego charakteru narodowego: Północny, Pontyjski, Dynarski i Ostijski. Przedstawiono dynamikę stosunku typów w historii Ukrainy. Skupiono się na cechach wpływu grup etnicznych mieszkających na terytorium Ukrainy na kształtowanie ukraińskiego charakteru narodowego. Podkreślono znaczenie świadomości narodowej jako ważnej i obowiązkowej cechy narodu ukraińskiego. Ustalono związek tożsamości narodowej i indywidualnej tożsamości. Przedstawiono typowe cechy narodowego charakteru Ukraińców. Przedstawiono cztery systemowe cechy mentalności narodu ukraińskiego.

INDYWIDUALNE CECHY WYPALENIA ZAWODOWEGO NAUCZYCIELI

Taisa Kyrylenko, Yuliia Mamai

doktor nauk psychologicznych, docent Katedry Psychologii Ogólnej Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
studentka Instytutu Kształcenia Podyplomowego Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9079-9722; ORCID ID 0000-0003-3977-6650
Anotation. Adnotacja. W artykule przedstawiono badanie indywidualnych cech wypalenia zawodowego nauczycieli. Wśród indywidualnych cech wyróżnia się formalne (wiek, staż pracy) cechy osobowości nauczyciela oraz indywidualne właściwości osobiste (mianowicie samoocena i potrzeba osiągnięć). Wykazano, że istnieją różnice między cechami formalnymi (obiektowymi) i subiektywnymi (indywidualnymi), jako czynnikami wpływającymi na przejawy wypalenia emocjonalnego. Przejawy wypalenia badano według klasycznych wskaźników wypalenia, jego objawów i faz według V. Boiko i C. Maslach. Na podstawie badań empirycznych i analizy statystycznej stwierdzono: słabo wyrażone odzwierciedlenie różnic w przejawach wypalenia zawodowego za doświadczeniem; nasilenie różnic w wieku, poziomie potrzeby osiągnięcia i poziomie samooceny. Stwierdzono istotny związek korelacyjny między zgłaszanym przez siebie wypaleniem a poszczególnymi objawami i skalami.
Keywords: Adnotacja. W artykule przedstawiono badanie indywidualnych cech wypalenia zawodowego nauczycieli. Wśród indywidualnych cech wyróżnia się formalne (wiek, staż pracy) cechy osobowości nauczyciela oraz indywidualne właściwości osobiste (mianowicie samoocena i potrzeba osiągnięć). Wykazano, że istnieją różnice między cechami formalnymi (obiektowymi) i subiektywnymi (indywidualnymi), jako czynnikami wpływającymi na przejawy wypalenia emocjonalnego. Przejawy wypalenia badano według klasycznych wskaźników wypalenia, jego objawów i faz według V. Boiko i C. Maslach. Na podstawie badań empirycznych i analizy statystycznej stwierdzono: słabo wyrażone odzwierciedlenie różnic w przejawach wypalenia zawodowego za doświadczeniem; nasilenie różnic w wieku, poziomie potrzeby osiągnięcia i poziomie samooceny. Stwierdzono istotny związek korelacyjny między zgłaszanym przez siebie wypaleniem a poszczególnymi objawami i skalami.

ZAZDROŚĆ JAKO PRZESŁANKA ZACHOWAŃ PRZESTĘPCZYCH

Olena Mokhoreva

starszy wykładowca Katedry Socjologii i Psychologii Wydziału nr 6 Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Charków, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9420-2847
Anotation. Adnotacja. W artykule omówiono znaczenie badania fenomenu zazdrości jako zjawiska społecznego i cech osobowości. Koncentruje się na przesłankach i przyczynach zazdrości jednostki, jej bezpośrednim powiązaniu z przejawami zachowania kryminogennego. Rozważono główne poziomy rozwoju zazdrości. Celem artykułu jest teoretyczny przegląd i ujawnienie wielowymiarowości pojęcia zazdrości. Ponieważ każda osoba jest systemem indywidualnych stabilnych cech morfologicznych, fizjologicznych, psychicznych i społecznych organizmu, ze względu na dziedziczność, a także wynik długotrwałego i intensywnego wpływu na środowisko, rozważane są główne typy osobowości psychogenetycznej. Wnioski podkreślają, że literatura naukowa, w większości o charakterze kryminologicznym, wskazuje, że zazdrość jest jedną z cech charakterystycznych dla przestępców w kontekście zachowań przestępczych. Jednocześnie psychologiczny aspekt problemu pozostaje słabo poznany.
Keywords: Adnotacja. W artykule omówiono znaczenie badania fenomenu zazdrości jako zjawiska społecznego i cech osobowości. Koncentruje się na przesłankach i przyczynach zazdrości jednostki, jej bezpośrednim powiązaniu z przejawami zachowania kryminogennego. Rozważono główne poziomy rozwoju zazdrości. Celem artykułu jest teoretyczny przegląd i ujawnienie wielowymiarowości pojęcia zazdrości. Ponieważ każda osoba jest systemem indywidualnych stabilnych cech morfologicznych, fizjologicznych, psychicznych i społecznych organizmu, ze względu na dziedziczność, a także wynik długotrwałego i intensywnego wpływu na środowisko, rozważane są główne typy osobowości psychogenetycznej. Wnioski podkreślają, że literatura naukowa, w większości o charakterze kryminologicznym, wskazuje, że zazdrość jest jedną z cech charakterystycznych dla przestępców w kontekście zachowań przestępczych. Jednocześnie psychologiczny aspekt problemu pozostaje słabo poznany.

PÓŁNOCNY SZLAK MORSKI W KONTEKŚCIE STOSUNKÓW ROSYJSKO-CHIŃSKICH

Bohdan Ustymenko

aspirant Katedry Nauk Politycznych Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia M.P. Drahomanowa (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9151-9438
Anotation. Adnotacja. W artykule naukowym autor analizuje doktrynę morską Federacji Rosyjskiej, która została przyjęta w dniu 31.07.2022, przez pryzmat planów dotyczących północnego szlaku morskiego, a także bada znaczenie tej komunikacji transportowej dla stosunków rosyjsko-chińskich w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa. W wyniku badań autor doszedł do następujących głównych wniosków: 1) wątpliwy z punktu widzenia międzynarodowego prawa morskiego reżim prawny mający na celu znaczne ograniczenia żeglugi zagranicznej na wodach północnego szlaku morskiego, który Rosja stara się ustanowić, ma duży potencjał konfliktowy, ponieważ inne państwa mogą nie wykonywać ustalonego w Federacji Rosyjskiej porządku żeglugowego, uznając ten porządek za taki, że nie spełnia przepisów międzynarodowego prawa morskiego; 2) istnieje ryzyko, że Chiny i/lub Rosja będą w przyszłości wykorzystywać północny szlak morski i jego porty nie tylko do celów komercyjnych, ale także wojskowych; 3) można stwierdzić coraz większą polityczną, gospodarczą i technologiczną zależność Rosji od Chin, która z czasem będzie się tylko nasilać.
Keywords: Adnotacja. W artykule naukowym autor analizuje doktrynę morską Federacji Rosyjskiej, która została przyjęta w dniu 31.07.2022, przez pryzmat planów dotyczących północnego szlaku morskiego, a także bada znaczenie tej komunikacji transportowej dla stosunków rosyjsko-chińskich w celu zidentyfikowania potencjalnych zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa. W wyniku badań autor doszedł do następujących głównych wniosków: 1) wątpliwy z punktu widzenia międzynarodowego prawa morskiego reżim prawny mający na celu znaczne ograniczenia żeglugi zagranicznej na wodach północnego szlaku morskiego, który Rosja stara się ustanowić, ma duży potencjał konfliktowy, ponieważ inne państwa mogą nie wykonywać ustalonego w Federacji Rosyjskiej porządku żeglugowego, uznając ten porządek za taki, że nie spełnia przepisów międzynarodowego prawa morskiego; 2) istnieje ryzyko, że Chiny i/lub Rosja będą w przyszłości wykorzystywać północny szlak morski i jego porty nie tylko do celów komercyjnych, ale także wojskowych; 3) można stwierdzić coraz większą polityczną, gospodarczą i technologiczną zależność Rosji od Chin, która z czasem będzie się tylko nasilać.

KLASYFIKACJA KOMPETENCJI PRACOWNIKA DLA PRZEDSIĘBIORSTW ODPOWIEDZIALNYCH SPOŁECZNIE

Ivan Zyma, Liudmyla Borovyk

kandydat nauk medycznych, doktor nauk o administracji publicznej, docent, Profesor Honorowy Academie Huspol, Zasłużony Lekarz Ukrainy, Akademik Międzynarodowej Akademii Kadrowej (Równe, Ukraina)
kandydat nauk pedagogicznych, docent, członek korespondent Międzynarodowej Akademii Kadrowej, docent Katedry Teorii i Metodologii Twórczości Dziennikarskiej Międzynarodowego Uniwersytetu Ekonomiczno- Humanistycznego imienia akademika Stepana Demianchuka (Równe, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-8997-0577; ORCID ID: 0000-0002-8997-0577
Anotation. Adnotacja. W artykule zbadano klasyfikacje kompetencji pracowników przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie, które będą stanowić podstawę do określenia wskaźników i metod ich oceny i zarządzania. Ustalono, że maksymalny zysk przedsiębiorstwa przy minimalnych kosztach zależy od poziomu kompetencji i kwalifikacji pracowników. Okazało się, że jednym z najważniejszych zadań menedżerów jest wybór narzędzi do oceny kompetencji pracownika, dlatego wymaga zrozumienia klasyfikacji kompetencji pracownika społecznie odpowiedzialnych przedsiębiorstw i wyróżnienia ich według cech. Wyróżniono różne cechy klasyfikacyjne kompetencji pracowników, wyjaśniono istotę niektórych, a także uzupełniono dostępne nowe cechy klasyfikacyjne, które są spowodowane wymaganiami współczesności. Zaproponowano ulepszoną kompleksową klasyfikację kompetencji pracowników dostosowaną do przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie.
Keywords: Adnotacja. W artykule zbadano klasyfikacje kompetencji pracowników przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie, które będą stanowić podstawę do określenia wskaźników i metod ich oceny i zarządzania. Ustalono, że maksymalny zysk przedsiębiorstwa przy minimalnych kosztach zależy od poziomu kompetencji i kwalifikacji pracowników. Okazało się, że jednym z najważniejszych zadań menedżerów jest wybór narzędzi do oceny kompetencji pracownika, dlatego wymaga zrozumienia klasyfikacji kompetencji pracownika społecznie odpowiedzialnych przedsiębiorstw i wyróżnienia ich według cech. Wyróżniono różne cechy klasyfikacyjne kompetencji pracowników, wyjaśniono istotę niektórych, a także uzupełniono dostępne nowe cechy klasyfikacyjne, które są spowodowane wymaganiami współczesności. Zaproponowano ulepszoną kompleksową klasyfikację kompetencji pracowników dostosowaną do przedsiębiorstw odpowiedzialnych społecznie.

WSPÓŁPRACA HROMAD TERYTORIALNYCH W CELU ZAPEWNIENIA STABILNOŚCI I ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Oleksandr Ihnat, Tetiana Mamatova

aspirant Katedry Administracji Państwowej i Samorządu Terytorialnego Narodowego Uniwersytetu Technicznego „Politechnika Dnieprowska” (Dniepr, Ukraina)
doktor nauk o administracji publicznej, profesor, profesor Katedry Administracji Publicznej i Samorządu Terytorialnego Narodowego Uniwersytetu Technicznego „Politechnika Dnieprowska” (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5001-123X; ORCID ID 0000-0003-1844-5377
Anotation. Adnotacja. W artykule przedstawiono wyniki badania cech wpływu procesów współpracy hromad terytorialnych w celu zapewnienia stabilności i zrównoważonego rozwoju terytoriów. Podkreślono, że procesy te nabierają szczególnego znaczenia w warunkach wojny z rosyjskimi agresorami, a także podczas odbudowy infrastruktury po jej zakończeniu. Pozytywną dynamikę zmian wskaźnika „współpracy hromad terytorialnych” określono na podstawie danych za okres 2017-2021 z raportów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Mieszkalnictwa i Gospodarki Komunalnej Ukrainy. Zidentyfikowano siedem z 16 zasad zrównoważonego rozwoju społeczeństwa, które mają największy wpływ na procesy współpracy międzygminnej. Stwierdzono, że istotnym wyzwaniem dla społeczności uczestniczących we współpracy międzygminnej jest potrzeba harmonizacji potrzeb lokalnych i regionalnych interesariuszy rozwoju poza wszystkimi wymiarami: programowym, środowiskowym, społeczno-kulturowym, gospodarczym, politycznoinstytucjonalnym.
Keywords: Adnotacja. W artykule przedstawiono wyniki badania cech wpływu procesów współpracy hromad terytorialnych w celu zapewnienia stabilności i zrównoważonego rozwoju terytoriów. Podkreślono, że procesy te nabierają szczególnego znaczenia w warunkach wojny z rosyjskimi agresorami, a także podczas odbudowy infrastruktury po jej zakończeniu. Pozytywną dynamikę zmian wskaźnika „współpracy hromad terytorialnych” określono na podstawie danych za okres 2017-2021 z raportów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Budownictwa i Mieszkalnictwa i Gospodarki Komunalnej Ukrainy. Zidentyfikowano siedem z 16 zasad zrównoważonego rozwoju społeczeństwa, które mają największy wpływ na procesy współpracy międzygminnej. Stwierdzono, że istotnym wyzwaniem dla społeczności uczestniczących we współpracy międzygminnej jest potrzeba harmonizacji potrzeb lokalnych i regionalnych interesariuszy rozwoju poza wszystkimi wymiarami: programowym, środowiskowym, społeczno-kulturowym, gospodarczym, politycznoinstytucjonalnym.

POLITYCZNY WPŁYW UKRAIŃSKICH PREZYDENTÓW Ł. KRAWCZUKA, Ł. KUCZMY I W. JUSZCZENKI NA TWORZENIE ZJEDNOCZONEGO KOŚCIOŁA NARODOWEGO

Andrii Kobetiak

kandydat nauk filozoficznych, docent Katedry Studiów Filozoficzno-Historycznych i Komunikacji Masowej Uniwersytetu Państwowego „Politechnika Żytomierska” (Żytomierz, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-6899-0571
Anotation. Adnotacja. Współczesna sytuacja polityczna w Ukrainie świadczy o głębokim kryzysie w stosunkach w wielu sferach życia publicznego, w tym w stosunkach międzywyznaniowych. Celem artykułu jest podkreślenie problemów politycznego wpływu instytucji prezydencji w okresie narodzin państwowości ukraińskiej i implikowanie tej wiedzy na realia współczesnego społeczeństwa. Kościół prawosławny jest dominującym wyznaniem w Ukrainie, jednak dziś znajduje się w fazie podziału na różne jurysdykcje. Udowodniono, że zjednoczenie podzielonych gałęzi ukraińskiego prawosławia przyczyni się do konsolidacji społeczeństwa ukraińskiego, zwłaszcza w warunkach obecności otwartej agresji zewnętrznej. Ustalono, że to instytucja prezydencji odgrywa niezwykle ważną rolę w polityce państwa w sferze religijnej. W artykule przeanalizowano, że ukraińscy Prezydenci aktywnie uczestniczyli w polityce religijnej państwa i przyczynili się do powstania Zjednoczonego Kościoła Lokalnego. Dlatego ważnym czynnikiem konsolidacji podzielonego społeczeństwa ukraińskiego jest kościół, dlatego polityka państwa w tej dziedzinie powinna być ukierunkowana na wsparcie projektu lokalnego kościoła.
Keywords: Adnotacja. Współczesna sytuacja polityczna w Ukrainie świadczy o głębokim kryzysie w stosunkach w wielu sferach życia publicznego, w tym w stosunkach międzywyznaniowych. Celem artykułu jest podkreślenie problemów politycznego wpływu instytucji prezydencji w okresie narodzin państwowości ukraińskiej i implikowanie tej wiedzy na realia współczesnego społeczeństwa. Kościół prawosławny jest dominującym wyznaniem w Ukrainie, jednak dziś znajduje się w fazie podziału na różne jurysdykcje. Udowodniono, że zjednoczenie podzielonych gałęzi ukraińskiego prawosławia przyczyni się do konsolidacji społeczeństwa ukraińskiego, zwłaszcza w warunkach obecności otwartej agresji zewnętrznej. Ustalono, że to instytucja prezydencji odgrywa niezwykle ważną rolę w polityce państwa w sferze religijnej. W artykule przeanalizowano, że ukraińscy Prezydenci aktywnie uczestniczyli w polityce religijnej państwa i przyczynili się do powstania Zjednoczonego Kościoła Lokalnego. Dlatego ważnym czynnikiem konsolidacji podzielonego społeczeństwa ukraińskiego jest kościół, dlatego polityka państwa w tej dziedzinie powinna być ukierunkowana na wsparcie projektu lokalnego kościoła.

ADMINISTRACYJNOPRAWNE ZAPEWNIENIE KSZTAŁTOWANIA NOWOCZESNYCH KLUCZOWYCH ASPEKTÓW KOMPETENCJI NAJWYŻSZEJ KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ SĘDZIÓW UKRAINY

Liliia Burkhan-Krutous

aspirant Katedry Prawa Administracyjnego Instytutu Prawa Szkoły Wyższej „Międzynarodowy Uniwersytet Biznesu i Prawa” (Chersoń, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-26713976
Anotation. W artykule dokonano analizy procesu administracyjnoprawnego zabezpieczenia ważnych aspektów kompetencji Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy. Ustalono, że przedmiotem regulacji administracyjnoprawnej działalności Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy są stosunki społeczne, które powstają w związku z utworzeniem korpusu sędziowskiego Ukrainy. Główne elementy mechanizmu administracyjnoprawnej regulacji działalności Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy obejmują: normy prawa; stosunki prawne; fakty prawne i akty stosowania prawa; akty realizacji subiektywnych praw i obowiązków prawnych. Należy zauważyć, że funkcje Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy są głównymi, priorytetowymi kierunkami jej działalności mającymi na celu rozwiązanie postawionych przed nią zadań, które ujawniają główną treść i powołanie Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy w systemie zarządzania sędziami. Ustalono, że prawnie ustalone kompetencje zapewniają Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy pewne uprawnienia władzy, ustalony zakres praw i obowiązków, przedmioty wpływów przewidziane przez prawo Ukrainy. Przeprowadzono analizę norm kompetencyjnych Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy, w wyniku czego kompetencje Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy są strukturalnie podzielone na: funkcjonalną, terytorialną i normatywną (wykonawczą).
Keywords: W artykule dokonano analizy procesu administracyjnoprawnego zabezpieczenia ważnych aspektów kompetencji Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy. Ustalono, że przedmiotem regulacji administracyjnoprawnej działalności Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy są stosunki społeczne, które powstają w związku z utworzeniem korpusu sędziowskiego Ukrainy. Główne elementy mechanizmu administracyjnoprawnej regulacji działalności Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy obejmują: normy prawa; stosunki prawne; fakty prawne i akty stosowania prawa; akty realizacji subiektywnych praw i obowiązków prawnych. Należy zauważyć, że funkcje Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy są głównymi, priorytetowymi kierunkami jej działalności mającymi na celu rozwiązanie postawionych przed nią zadań, które ujawniają główną treść i powołanie Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy w systemie zarządzania sędziami. Ustalono, że prawnie ustalone kompetencje zapewniają Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy pewne uprawnienia władzy, ustalony zakres praw i obowiązków, przedmioty wpływów przewidziane przez prawo Ukrainy. Przeprowadzono analizę norm kompetencyjnych Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy, w wyniku czego kompetencje Najwyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów Ukrainy są strukturalnie podzielone na: funkcjonalną, terytorialną i normatywną (wykonawczą).

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA BIEGŁEGO REWIDENTA ZA NARUSZENIE WYMOGÓW MONITORINGU FINANSOWEGO

Olena Vashchuk

aspirantka Katedry Prawa i Postępowania Karnego Kijowskiego Uniwersytetu Prawa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8194-6671
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcono określeniu podstaw pociągnięcia biegłego rewidenta do odpowiedzialności karnej za naruszenie wymogów monitorowania finansowego. Aby zapobiec i przeciwdziałać praniu dochodów pochodzenia przestępczego, finansowaniu terroryzmu i rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia w Ukrainie stworzono system monitorowania finansowego. Audytor jest podmiotem pierwotnego monitorowania finansowego i jest zobowiązany do powiadamiania monitoringu państwowego o progowych transakcjach finansowych i podejrzanych transakcjach finansowych (działaniach), a także o rozbieżnościach między informacjami o ostatecznych beneficjentach właścicieli klienta zawartymi w Jednolitym Państwowym Rejestrze Osób Prawnych, Osób Fizycznych-Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych, a informacjami o ostatecznych beneficjentach uzyskanymi przez audytora w wyniku należytej weryfikacji klienta. Biegły rewident państwowy i biegły rewident środowiskowy nie są podmiotami pierwotnego monitorowania finansowego.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcono określeniu podstaw pociągnięcia biegłego rewidenta do odpowiedzialności karnej za naruszenie wymogów monitorowania finansowego. Aby zapobiec i przeciwdziałać praniu dochodów pochodzenia przestępczego, finansowaniu terroryzmu i rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia w Ukrainie stworzono system monitorowania finansowego. Audytor jest podmiotem pierwotnego monitorowania finansowego i jest zobowiązany do powiadamiania monitoringu państwowego o progowych transakcjach finansowych i podejrzanych transakcjach finansowych (działaniach), a także o rozbieżnościach między informacjami o ostatecznych beneficjentach właścicieli klienta zawartymi w Jednolitym Państwowym Rejestrze Osób Prawnych, Osób Fizycznych-Przedsiębiorców i Organizacji Pozarządowych, a informacjami o ostatecznych beneficjentach uzyskanymi przez audytora w wyniku należytej weryfikacji klienta. Biegły rewident państwowy i biegły rewident środowiskowy nie są podmiotami pierwotnego monitorowania finansowego.

O NIEKTÓRYCH CECHACH SPRAWOWANIA KONTROLI SPOŁECZNEJ W ZAKRESIE WYKONYWANIA KAR UKRAINY W CZASIE WOJNY

Paweł Garasim

kandydat nauk prawnych, doktorant Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska” (Lwów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0336-4710
Anotation. Adnotacja. W artykule na podstawie wyników analizy sytuacji, która rozwinęła się w związku z agresją wojskową Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, a także wdrożenia aktów normatywnych i prawnych regulujących wynikające z tego stosunki społeczne określono niektóre cechy sprawowania kontroli społecznej w zakresie egzekwowania kar obecnie, a także zaproponowano naukowo uzasadnione środki w celu rozwiązania istniejących problemów w tym zakresie. W szczególności, na podstawie dzisiejszych realiów prawnych i wojskowych, które rozwinęły się w Ukrainie, logiczne byłoby art. 25 Kodeksu Karno-Wykonawczego Ukrainy uzupełnić ust. 3 o następującej treści: „W przypadkach określonych przez prawo i w warunkach stanu wojennego działalność organizacji pozarządowych i ich upoważnionych przedstawicieli w zakresie wykonywania kar może zostać zawieszona na okres wyraźnie przewidziany w odpowiednim akcie prawnym”.
Keywords: Adnotacja. W artykule na podstawie wyników analizy sytuacji, która rozwinęła się w związku z agresją wojskową Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, a także wdrożenia aktów normatywnych i prawnych regulujących wynikające z tego stosunki społeczne określono niektóre cechy sprawowania kontroli społecznej w zakresie egzekwowania kar obecnie, a także zaproponowano naukowo uzasadnione środki w celu rozwiązania istniejących problemów w tym zakresie. W szczególności, na podstawie dzisiejszych realiów prawnych i wojskowych, które rozwinęły się w Ukrainie, logiczne byłoby art. 25 Kodeksu Karno-Wykonawczego Ukrainy uzupełnić ust. 3 o następującej treści: „W przypadkach określonych przez prawo i w warunkach stanu wojennego działalność organizacji pozarządowych i ich upoważnionych przedstawicieli w zakresie wykonywania kar może zostać zawieszona na okres wyraźnie przewidziany w odpowiednim akcie prawnym”.

PRAWNE REGULACJE KONTROLI NAD POPEŁNIENIEM PRZESTĘPSTWA W UKRAINIE

Yevhen Hladii

student trzeciego poziomu wykształcenia Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-9968-9906
Anotation. Wskazano, że Kodeks Postępowania Karnego Ukrainy i regulacyjne akty prawne nie ujawniają treści pojęcia „kontrola nad popełnieniem przestępstwa”, co prowadzi do problemów w rozumieniu prawa i egzekwowaniu prawa, w szczególności w zakresie oddalenia niektórych form kontroli nad popełnieniem przestępstwa od innych tajnych, a także jawnych działań śledczych (poszukiwawczych) podczas prowadzenia postępowań karnych. Zbadano punkty widzenia dotyczące dopuszczalności kontroli nad popełnieniem niedokończonego przestępstwa, w związku z czym utrzymano stanowisko możliwości kontroli nad niedokończonymi poważnymi lub szczególnie poważnymi przestępstwami, co jest zgodne z przepisami obowiązującego prawa postępowania karnego. Uzasadniona jest celowość opracowania osobnej instrukcji/zaleceń metodycznych dotyczących kontroli popełnienia przestępstwa jako kompleksu działań proceduralnych i organizacyjnych i taktycznych, w których warto uregulować procedurę przygotowania, przeprowadzenia, udokumentowania, kontroli departamentalnej nad przeprowadzeniem tego tajnego działania śledczego (poszukiwawczego), a także kwestie organizacji interakcji prokuratora i śledczego z pracownikami jednostek operacyjnych podczas kontroli nad popełnieniem przestępstwa.
Keywords: Wskazano, że Kodeks Postępowania Karnego Ukrainy i regulacyjne akty prawne nie ujawniają treści pojęcia „kontrola nad popełnieniem przestępstwa”, co prowadzi do problemów w rozumieniu prawa i egzekwowaniu prawa, w szczególności w zakresie oddalenia niektórych form kontroli nad popełnieniem przestępstwa od innych tajnych, a także jawnych działań śledczych (poszukiwawczych) podczas prowadzenia postępowań karnych. Zbadano punkty widzenia dotyczące dopuszczalności kontroli nad popełnieniem niedokończonego przestępstwa, w związku z czym utrzymano stanowisko możliwości kontroli nad niedokończonymi poważnymi lub szczególnie poważnymi przestępstwami, co jest zgodne z przepisami obowiązującego prawa postępowania karnego. Uzasadniona jest celowość opracowania osobnej instrukcji/zaleceń metodycznych dotyczących kontroli popełnienia przestępstwa jako kompleksu działań proceduralnych i organizacyjnych i taktycznych, w których warto uregulować procedurę przygotowania, przeprowadzenia, udokumentowania, kontroli departamentalnej nad przeprowadzeniem tego tajnego działania śledczego (poszukiwawczego), a także kwestie organizacji interakcji prokuratora i śledczego z pracownikami jednostek operacyjnych podczas kontroli nad popełnieniem przestępstwa.

ZAGRANICZNE DOŚWIADCZENIE W ROZWIĄZANIU UMOWY O PRACĘ Z POWODU NARUSZENIA DYSCYPLINY PRACY

Ruslan Honchar

student Wschodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wołodymyra Dala (Siewierodonieck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4546-2295
Anotation. Adnotacja. Autor zbadał, że w większości krajów świata pracodawca ma prawo rozwiązać Umowę o pracę z powodu naruszenia dyscypliny pracy tylko w jasno określonych przypadkach. Dlatego autor proponuje dokonać poprawy obowiązującego prawa, a mianowicie niezbędnego wprowadzenia do nowego Kodeksu Pracy Ukrainy normy, która mogłaby interpretować pojęcie rozwiązania Umowy o pracę z powodu naruszenia dyscypliny pracy. Przytoczyć również wyczerpującą i jasną listę podstaw, w przypadku których dozwolone jest rozwiązanie Umowy o pracę z powodu naruszenia dyscypliny pracy, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla procedury rejestracji takich działań, terminów stosowania, procedury odwołania. Osobno autor zbadał, że we współczesnych warunkach w wielu innych krajach pojawiła się sprzeczność między elastycznością regulacji prawnej stosunku pracy a potrzebą wzmocnienia ochrony praw pracowniczych pracownika w procesie rozwiązania Umowy o pracę z inicjatywy pracodawcy.
Keywords: Adnotacja. Autor zbadał, że w większości krajów świata pracodawca ma prawo rozwiązać Umowę o pracę z powodu naruszenia dyscypliny pracy tylko w jasno określonych przypadkach. Dlatego autor proponuje dokonać poprawy obowiązującego prawa, a mianowicie niezbędnego wprowadzenia do nowego Kodeksu Pracy Ukrainy normy, która mogłaby interpretować pojęcie rozwiązania Umowy o pracę z powodu naruszenia dyscypliny pracy. Przytoczyć również wyczerpującą i jasną listę podstaw, w przypadku których dozwolone jest rozwiązanie Umowy o pracę z powodu naruszenia dyscypliny pracy, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla procedury rejestracji takich działań, terminów stosowania, procedury odwołania. Osobno autor zbadał, że we współczesnych warunkach w wielu innych krajach pojawiła się sprzeczność między elastycznością regulacji prawnej stosunku pracy a potrzebą wzmocnienia ochrony praw pracowniczych pracownika w procesie rozwiązania Umowy o pracę z inicjatywy pracodawcy.

ZABEZPIECZENIE MAJĄTKU RUCHOMEGO ZGODNIE Z PRAWEM CYWILNYM UKRAINY I NIEMIEC: PARADYGMATY PORÓWNAWCZE

Vladyslava Honcharenko

kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Prawa Cywilnego Narodowego Uniwersytetu „Odeska Akademia Prawnicza” (Odessa, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9114-0276
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcono porównawczemu badaniu prawnemu zastawu majątku ruchomego zgodnie z prawem cywilnym Ukrainy i Niemiec. Autor stwierdził, że w Ukrainie zastaw jest uznawany za środek zapewniający spełnienie zobowiązania (część 1 art. 546 Kodeksu Cywilnego Ukrainy). Zastaw majątku ruchomego (Pfandrecht) w Niemczech jest prawem rzeczowym, które daje wierzycielowi gwarancje spłaty długu przez dłużnika (§1204 BGB). Ustawodawstwo Ukrainy charakteryzuje się naciskiem tylko na umowny składnik treści zastawu majątku ruchomego. Prawo rzeczowe Ukrainy obejmuje tylko jeden rodzaj zabezpieczenia – hipotekę. Jednocześnie nie można zaprzeczyć, że takie cechy zastawu, jak „podążanie” i „absolutność” ochrony praw zastawnika, świadczą o mieszanym (umownym) charakterze zastawu rzeczy ruchomych zgodnie z prawem cywilnym Ukrainy.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcono porównawczemu badaniu prawnemu zastawu majątku ruchomego zgodnie z prawem cywilnym Ukrainy i Niemiec. Autor stwierdził, że w Ukrainie zastaw jest uznawany za środek zapewniający spełnienie zobowiązania (część 1 art. 546 Kodeksu Cywilnego Ukrainy). Zastaw majątku ruchomego (Pfandrecht) w Niemczech jest prawem rzeczowym, które daje wierzycielowi gwarancje spłaty długu przez dłużnika (§1204 BGB). Ustawodawstwo Ukrainy charakteryzuje się naciskiem tylko na umowny składnik treści zastawu majątku ruchomego. Prawo rzeczowe Ukrainy obejmuje tylko jeden rodzaj zabezpieczenia – hipotekę. Jednocześnie nie można zaprzeczyć, że takie cechy zastawu, jak „podążanie” i „absolutność” ochrony praw zastawnika, świadczą o mieszanym (umownym) charakterze zastawu rzeczy ruchomych zgodnie z prawem cywilnym Ukrainy.

PODSTAWY PRAWNE WDRAŻANIA PROCEDUR SĄDOWYCH W SĄDOWNICTWIE ADMINISTRACYJNYM

Nadiia Ilchyshyn

kandydat nauk prawnych, sędzia Ósmego Apelacyjnego Sądu Administracyjnego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-0435-6480
Anotation. Adnotacja. Ustalono, że podstawy prawne wdrażania procedur sądowych w sądownictwie administracyjnym są określone przez zestaw aktów normatywnych i prawnych, biorąc pod uwagę moc prawną jednego z nich, ustalają zasady postępowania podmiotów stosunków postępowania administracyjnego podczas rozpatrywania i rozstrzygania sporów publicznych przez sądy administracyjne. Ustanowiono system normatywnoprawnej regulacji wdrażania procedur sądowych w sądownictwie administracyjnym, zidentyfikowano jego najsłabsze punkty, a także zidentyfikowano niedopasowania między poszczególnymi poziomami regulacji normatywnoprawnej określonej sfery stosunków społecznych. Należy zauważyć, że ogólne prawne zasady procedur sądowych w sądownictwie administracyjnym (praworządność, uwzględnienie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, legalność) łącznie określają cechy podstaw prawnych. Okazało się, że podstawy prawne wdrażania procedur sądowych w postępowaniu administracyjnym znalazły swoje uprzedmiotowienie w przepisach licznych aktów normatywnych i prawnych, które w zależności od ich mocy prawnej znajdują się na różnych poziomach systemu normatywnoprawnego regulowania tej sfery stosunków społecznych. Wskazano, że w przepisach Konstytucji Ukrainy i traktatach międzynarodowych Ukrainy zapisane są podstawy prawne określające podstawy wdrażania procedur sądowych w sądownictwie administracyjnym.
Keywords: Adnotacja. Ustalono, że podstawy prawne wdrażania procedur sądowych w sądownictwie administracyjnym są określone przez zestaw aktów normatywnych i prawnych, biorąc pod uwagę moc prawną jednego z nich, ustalają zasady postępowania podmiotów stosunków postępowania administracyjnego podczas rozpatrywania i rozstrzygania sporów publicznych przez sądy administracyjne. Ustanowiono system normatywnoprawnej regulacji wdrażania procedur sądowych w sądownictwie administracyjnym, zidentyfikowano jego najsłabsze punkty, a także zidentyfikowano niedopasowania między poszczególnymi poziomami regulacji normatywnoprawnej określonej sfery stosunków społecznych. Należy zauważyć, że ogólne prawne zasady procedur sądowych w sądownictwie administracyjnym (praworządność, uwzględnienie orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, legalność) łącznie określają cechy podstaw prawnych. Okazało się, że podstawy prawne wdrażania procedur sądowych w postępowaniu administracyjnym znalazły swoje uprzedmiotowienie w przepisach licznych aktów normatywnych i prawnych, które w zależności od ich mocy prawnej znajdują się na różnych poziomach systemu normatywnoprawnego regulowania tej sfery stosunków społecznych. Wskazano, że w przepisach Konstytucji Ukrainy i traktatach międzynarodowych Ukrainy zapisane są podstawy prawne określające podstawy wdrażania procedur sądowych w sądownictwie administracyjnym.

ODRĘBNE PODEJŚCIA DO KLASYFIKACJI PRAW I OBOWIĄZKÓW PRACOWNIKA SŁUŻBY ZDROWIA

Nazar Kniazevych

aspirant Wydziału Prawa Służbowego i Medycznego Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Prawa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu imienia Tarasa Szewczenki, radca prawny Organizacji Pozarządowej „Ukraińska Liga Rozwoju Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1659-3934
Anotation. Adnotacja. W artykule przedstawiono analizę podejść do klasyfikacji praw i obowiązków pracowników służby zdrowia. Metodologia: podstawą metodologiczną artykułu są ogólne i specjalne metody nauk prawnych, w szczególności: metoda analizy dialektycznej, metoda modelowania predykcyjnego, metody formalno-logiczne, normatywno-dogmatyczne, socjologiczne. Zaproponowano podział praw pracowników służby zdrowia na: prawa konstytucyjne (poszanowanie honoru i godności, równość praw każdej osoby (równouprawnienie), prawo do wolności i nietykalności osobistej, wolność myśli i słowa itp.), ogólne prawa pracowników służby zdrowia (prawo do odpowiednich warunków pracy zawodowej; prawo do obowiązkowego ubezpieczenia na koszt właściciela Zakładu Opieki Zdrowotnej w przypadku szkody dla ich życia i zdrowia w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych; prawo do obrony sądowej itp.) oraz specjalne prawa pracowników służby zdrowia (prawo do prowadzenia działalności medycznej zgodnie ze specjalnością i kwalifikacjami; swobodny wybór sprawdzonych form, metod i środków działania, wdrażanie w ustalonej kolejności nowoczesnych osiągnięć nauki i praktyki medycznej i farmaceutycznej itp.). Jednocześnie zaproponowano klasyfikację obowiązków pracowników służby zdrowia według zakresu wykonywania praktyki medycznej na: ogólne obowiązki zawodowe pracowników służby zdrowia i specjalne obowiązki pracowników służby zdrowia.
Keywords: Adnotacja. W artykule przedstawiono analizę podejść do klasyfikacji praw i obowiązków pracowników służby zdrowia. Metodologia: podstawą metodologiczną artykułu są ogólne i specjalne metody nauk prawnych, w szczególności: metoda analizy dialektycznej, metoda modelowania predykcyjnego, metody formalno-logiczne, normatywno-dogmatyczne, socjologiczne. Zaproponowano podział praw pracowników służby zdrowia na: prawa konstytucyjne (poszanowanie honoru i godności, równość praw każdej osoby (równouprawnienie), prawo do wolności i nietykalności osobistej, wolność myśli i słowa itp.), ogólne prawa pracowników służby zdrowia (prawo do odpowiednich warunków pracy zawodowej; prawo do obowiązkowego ubezpieczenia na koszt właściciela Zakładu Opieki Zdrowotnej w przypadku szkody dla ich życia i zdrowia w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych; prawo do obrony sądowej itp.) oraz specjalne prawa pracowników służby zdrowia (prawo do prowadzenia działalności medycznej zgodnie ze specjalnością i kwalifikacjami; swobodny wybór sprawdzonych form, metod i środków działania, wdrażanie w ustalonej kolejności nowoczesnych osiągnięć nauki i praktyki medycznej i farmaceutycznej itp.). Jednocześnie zaproponowano klasyfikację obowiązków pracowników służby zdrowia według zakresu wykonywania praktyki medycznej na: ogólne obowiązki zawodowe pracowników służby zdrowia i specjalne obowiązki pracowników służby zdrowia.

GENEZA I POSZUKIWANIE NAUKOWE W ZAKRESIE REGULACJI ADMINISTRACYJNOPRAWNYCH DOTYCZĄCYCH DZIAŁALNOŚCI ZARZĄDCZEJ KIJOWSKIEJ MIEJSKIEJ ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ W WARUNKACH CYFRYZACJI

Oleksii Komarov

aspirant Prywatnej Szkoły Wyższej „Uniwersytet Europejski” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2566-114X
Anotation. Adnotacja. W artykule omówiono główne osiągnięcia naukowe w zakresie administracyjnoprawnej regulacji działalności zarządczej Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej w warunkach cyfryzacji. Udowodniono, że tworzenie właściwej regulacji administracyjnoprawnej działalności Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej i kształtowanie skutecznego mechanizmu jej realizacji jest niemożliwe bez opracowania głównych kierunków tej polityki i zasad opartych na dowodach, dogłębnej analizy warunków i czynników wpływających na skuteczność ich funkcjonowania. Kluczowym elementem, który odgrywa główną rolę w relacjach i procedurach administracji publicznej, jest informacja, która jest tętnicą informacji i danych niezbędnych do zapewnienia jakości procesów organizacyjnych i władzy w określonej dziedzinie. Szybkość przetwarzania i przesyłania informacji, poprawność ich wyboru i terminowość stosowania są wskaźnikami skuteczności zarządzania, wskaźnikami umiejętności optymalizacji procedur administracyjnych, dlatego zapewnienie informacji ma ogromne znaczenie i wymaga należytego umocowania prawnego w regulacyjnych i statusowych aktach prawnych.
Keywords: Adnotacja. W artykule omówiono główne osiągnięcia naukowe w zakresie administracyjnoprawnej regulacji działalności zarządczej Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej w warunkach cyfryzacji. Udowodniono, że tworzenie właściwej regulacji administracyjnoprawnej działalności Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej i kształtowanie skutecznego mechanizmu jej realizacji jest niemożliwe bez opracowania głównych kierunków tej polityki i zasad opartych na dowodach, dogłębnej analizy warunków i czynników wpływających na skuteczność ich funkcjonowania. Kluczowym elementem, który odgrywa główną rolę w relacjach i procedurach administracji publicznej, jest informacja, która jest tętnicą informacji i danych niezbędnych do zapewnienia jakości procesów organizacyjnych i władzy w określonej dziedzinie. Szybkość przetwarzania i przesyłania informacji, poprawność ich wyboru i terminowość stosowania są wskaźnikami skuteczności zarządzania, wskaźnikami umiejętności optymalizacji procedur administracyjnych, dlatego zapewnienie informacji ma ogromne znaczenie i wymaga należytego umocowania prawnego w regulacyjnych i statusowych aktach prawnych.

PROBLEMY EMERYTALNEJ FORMY OCHRONY SOCJALNEJ PRACOWNIKÓW PROKURATURY UKRAINY

Yevheniia Omelianenko

studentka Wschodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wołodymyra Dala (Siewierodonieck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-4168-9759
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcono ujawnieniu aktualnych problemów emerytalnej formy ochrony socjalnej pracowników prokuratury Ukrainy. Na podstawie krytycznej analizy przepisów prawa autor podkreśla zbiór problemów, z których główne to: zniesienie specjalnego świadczenia emerytalnego prokuratorów, czyli odmowa sprawiedliwego odszkodowania za ograniczenia, zakazy związane z wykonywaniem pracy prokuratorskiej, intensywność tej pracy, a także narzędzie zapobiegania korupcji w prokuraturze; ustalenie wysokości maksymalnej emerytury prokuratora, natomiast maksymalna wysokość miesięcznego dożywotniego utrzymania pieniężnego sędziego jest uznawana za taką, że nie spełnia Konstytucji Ukrainy. Zwraca się uwagę na fakt, że obniżenie standardów emerytalnych pracowników prokuratury w Ukrainie wiąże się z motywami oszczędzania wydatków budżetu państwa na sferze społecznej. Wskazuje się, że takie praktyki stosuje się również w państwach członkowskich Unii Europejskiej (np. w Czechach), jednak takie działania państwa mają charakter tymczasowy i są związane ze skrajnie kryzysowym stanem gospodarki (np. w okresie pandemii COVID-19).
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcono ujawnieniu aktualnych problemów emerytalnej formy ochrony socjalnej pracowników prokuratury Ukrainy. Na podstawie krytycznej analizy przepisów prawa autor podkreśla zbiór problemów, z których główne to: zniesienie specjalnego świadczenia emerytalnego prokuratorów, czyli odmowa sprawiedliwego odszkodowania za ograniczenia, zakazy związane z wykonywaniem pracy prokuratorskiej, intensywność tej pracy, a także narzędzie zapobiegania korupcji w prokuraturze; ustalenie wysokości maksymalnej emerytury prokuratora, natomiast maksymalna wysokość miesięcznego dożywotniego utrzymania pieniężnego sędziego jest uznawana za taką, że nie spełnia Konstytucji Ukrainy. Zwraca się uwagę na fakt, że obniżenie standardów emerytalnych pracowników prokuratury w Ukrainie wiąże się z motywami oszczędzania wydatków budżetu państwa na sferze społecznej. Wskazuje się, że takie praktyki stosuje się również w państwach członkowskich Unii Europejskiej (np. w Czechach), jednak takie działania państwa mają charakter tymczasowy i są związane ze skrajnie kryzysowym stanem gospodarki (np. w okresie pandemii COVID-19).

PROBLEMY REGULACJI PRAWNEJ OCHRONY ZDROWIA PERSONELU PAŃSTWOWEJ SŁUŻBY SPECJALNEJ ŁĄCZNOŚCI I OCHRONY INFORMACJI UKRAINY

Dmytro Makovsky

student Katedry Prawoznawstwa Wydziału Prawa Wschodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wołodymyra Dala (Siewierodonieck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1781-3780
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcono identyfikacji problemów prawnych regulacji ochrony medycznej personelu Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy. Aby osiągnąć cel naukowy, nakreślono system aktów normatywnych regulujących badaną kwestię. Podkreślono odrębne ogólne standardy świadczenia opieki zdrowotnej dla obywateli, a także przeanalizowano główne przepisy specjalnego ustawodawstwa w odniesieniu do zaopatrzenia medycznego personelu Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy. Ujawniono również rozważania naukowców dotyczące istniejących problemów związanych z zaopatrzeniem medycznym personelu wojskowego. Na podstawie materiału przeanalizowanego autor wyróżnia poszczególne problemy medycznego zabezpieczenia personelu Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy. Wśród nich, na przykład, nie jest zdefiniowana jednolita przestrzeń medyczna, w ramach której funkcjonują jednolite standardy opieki zdrowotnej, a także tworzone są dodatkowe gwarancje dla personelu; nierozwinięte jest ustawodawstwo dotyczące medycznego zabezpieczenia personelu Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy nie tylko w normalnych okolicznościach, ale także w przypadku konfliktów zbrojnych; standardy NATO dotyczące zapewnienia opieki medycznej w warunkach konfliktów zbrojnych i tym podobne nie są uwzględnione w systemowym rozumieniu.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcono identyfikacji problemów prawnych regulacji ochrony medycznej personelu Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy. Aby osiągnąć cel naukowy, nakreślono system aktów normatywnych regulujących badaną kwestię. Podkreślono odrębne ogólne standardy świadczenia opieki zdrowotnej dla obywateli, a także przeanalizowano główne przepisy specjalnego ustawodawstwa w odniesieniu do zaopatrzenia medycznego personelu Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy. Ujawniono również rozważania naukowców dotyczące istniejących problemów związanych z zaopatrzeniem medycznym personelu wojskowego. Na podstawie materiału przeanalizowanego autor wyróżnia poszczególne problemy medycznego zabezpieczenia personelu Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy. Wśród nich, na przykład, nie jest zdefiniowana jednolita przestrzeń medyczna, w ramach której funkcjonują jednolite standardy opieki zdrowotnej, a także tworzone są dodatkowe gwarancje dla personelu; nierozwinięte jest ustawodawstwo dotyczące medycznego zabezpieczenia personelu Państwowej Służby Specjalnej Łączności i Ochrony Informacji Ukrainy nie tylko w normalnych okolicznościach, ale także w przypadku konfliktów zbrojnych; standardy NATO dotyczące zapewnienia opieki medycznej w warunkach konfliktów zbrojnych i tym podobne nie są uwzględnione w systemowym rozumieniu.

WYBRANE ASPEKTY ZWIĄZKU MIĘDZY NIEPEWNOŚCIĄ PRAWNĄ A DYSKRECJĄ SĘDZIOWSKĄ

Iryna Malekh

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6923-188X
Anotation. Adnotacja. Celem artykułu naukowego jest analiza uprawnień sędziego według własnego uznania i skorelowanie ich z niepewnością prawną. W artykule przeanalizowano związek między niepewnością prawną a dyskrecją sędziowską. Udowodniono, że orzeczenie jako wynik postępowania w dowolnej kategorii spraw ma na celu osiągnięcie pewności prawnej w spornych stosunkach. Ustalono, że podmiotem koniecznego ograniczenia uprawnień uznaniowych jest państwo jako całość. W takich warunkach mówimy o całym kompleksie wydarzeń publicznych przyjętych w celu zorganizowania bytu społecznego w tym państwie. Przez uprawnienia rozumie się prawną zdolność państwa do właściwego uregulowania za pomocą instrumentów prawnych stosunków społecznych.
Keywords: Adnotacja. Celem artykułu naukowego jest analiza uprawnień sędziego według własnego uznania i skorelowanie ich z niepewnością prawną. W artykule przeanalizowano związek między niepewnością prawną a dyskrecją sędziowską. Udowodniono, że orzeczenie jako wynik postępowania w dowolnej kategorii spraw ma na celu osiągnięcie pewności prawnej w spornych stosunkach. Ustalono, że podmiotem koniecznego ograniczenia uprawnień uznaniowych jest państwo jako całość. W takich warunkach mówimy o całym kompleksie wydarzeń publicznych przyjętych w celu zorganizowania bytu społecznego w tym państwie. Przez uprawnienia rozumie się prawną zdolność państwa do właściwego uregulowania za pomocą instrumentów prawnych stosunków społecznych.

OBIEKTYWNE I SUBIEKTYWNE CECHY SKŁADÓW WYKROCZEŃ KARNYCH W ZAKRESIE OCHRONY TAJEMNICY PAŃSTWOWEJ

Vasyl Oliinyk

kandydat nauk prawnych, student Katedry Egzekwowania Prawa i Antykorupcji Prywatnej spółki akcyjnej „Szkoła Wyższa „Międzyregionalna Akademia Zarządzania Personelem” (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-2039-9390
Anotation. Adnotacja. W artykule zauważono, że wykroczenia karne w zakresie obrotu informacjami stanowiącymi tajemnicę państwową i jej ochronę, zawarte w różnych rozdziałach Szczególnej części Kodeksu Karnego Ukrainy, ale wspólnym dla nich jest przedmiot bezprawnego naruszenia. Jednocześnie wyniki przeprowadzonych badań na podstawie analizy systemu norm karnych, prac naukowych i praktyki działania uprawnionych organów pozwoliły mówić o nieuzasadnieniu takiego umieszczenia, ponieważ nie uwzględniono specyfiki przedmiotu wykroczeń karnych przewidzianych w art. 328, 329 i 422 Kodeksu Karnego Ukrainy jako jednego kryterium ich systematyzacji, którego definicja zależy od prawidłowego zrozumienia przedmiotu regulacji prawnej i treści Ustawy Ukrainy „O podstawach bezpieczeństwa narodowego Ukrainy”, a w celu wyeliminowania konkurencji norm przewidzianych w takich artykułach Kodeksu Karnego Ukrainy (art. 422) wskazane jest dekryminalizacja.
Keywords: Adnotacja. W artykule zauważono, że wykroczenia karne w zakresie obrotu informacjami stanowiącymi tajemnicę państwową i jej ochronę, zawarte w różnych rozdziałach Szczególnej części Kodeksu Karnego Ukrainy, ale wspólnym dla nich jest przedmiot bezprawnego naruszenia. Jednocześnie wyniki przeprowadzonych badań na podstawie analizy systemu norm karnych, prac naukowych i praktyki działania uprawnionych organów pozwoliły mówić o nieuzasadnieniu takiego umieszczenia, ponieważ nie uwzględniono specyfiki przedmiotu wykroczeń karnych przewidzianych w art. 328, 329 i 422 Kodeksu Karnego Ukrainy jako jednego kryterium ich systematyzacji, którego definicja zależy od prawidłowego zrozumienia przedmiotu regulacji prawnej i treści Ustawy Ukrainy „O podstawach bezpieczeństwa narodowego Ukrainy”, a w celu wyeliminowania konkurencji norm przewidzianych w takich artykułach Kodeksu Karnego Ukrainy (art. 422) wskazane jest dekryminalizacja.

ORGANY NARODOWEJ POLICJI UKRAINY JAKO GŁÓWNY PODMIOT ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA PUBLICZNEGO

Valerii Palii

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-1881-2504
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcono badaniu charakterystyki organów Narodowej Policji jako podmiotu zapewniającego bezpieczeństwo publiczne. Przeanalizowano regulacje prawne działania Narodowej Policji w zakresie zapewnienia i utrzymania bezpieczeństwa publicznego. Udowodniono celowość stosowania ustawowo przewidzianego terminu „bezpieczeństwo publiczne” zamiast pojęcia „bezpieczeństwo społeczne”, szeroko stosowanego w niektórych aktach prawnych. Stwierdzono, że bezpieczeństwo publiczne jest ważną dziedziną życia publicznego wymagającą zapewnienia i wsparcia ze strony organów Narodowej Policji. Stwierdzono, że centralnym organem władzy wykonawczej realizującym politykę państwa w zakresie utrzymania bezpieczeństwa publicznego i porządku jest Narodowa Policja.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcono badaniu charakterystyki organów Narodowej Policji jako podmiotu zapewniającego bezpieczeństwo publiczne. Przeanalizowano regulacje prawne działania Narodowej Policji w zakresie zapewnienia i utrzymania bezpieczeństwa publicznego. Udowodniono celowość stosowania ustawowo przewidzianego terminu „bezpieczeństwo publiczne” zamiast pojęcia „bezpieczeństwo społeczne”, szeroko stosowanego w niektórych aktach prawnych. Stwierdzono, że bezpieczeństwo publiczne jest ważną dziedziną życia publicznego wymagającą zapewnienia i wsparcia ze strony organów Narodowej Policji. Stwierdzono, że centralnym organem władzy wykonawczej realizującym politykę państwa w zakresie utrzymania bezpieczeństwa publicznego i porządku jest Narodowa Policja.

ZADANIE WSPÓŁDZIAŁANIA MEDIÓW Z ORGANAMI NARODOWEJ POLICJI PRZY WPROWADZANIU USTROJU PRAWNEGO STANU WOJENNEGO

Iryna Prianishnikova

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6593-1786
Anotation. Adnotacja. Utworzono system zadań współdziałania mediów z organami Narodowej Policji w postaci trzech bloków, w szczególności: 1) ogólne, z których głównym jest dystrybucja i wymiana informacji; 2) specjalne, takie jak: przyczynianie się do realizacji zadań reżimu prawnego stanu wojennego; podejmowanie działań w celu identyfikacji osób, które nie są w stanie z powodu stanu zdrowia, wieku lub innych okoliczności przekazać informacji o sobie; pomoc w ustalonych; pomagać organom władzy wykonawczej i władzom lokalnym w przesiedleniu ludzi z miejsc niebezpiecznych do zamieszkania, przeprowadzaniu ewakuacji ludności; informować o zagrożeniu lub wystąpieniu sytuacji kryzysowych, pożarów i niebezpiecznych zdarzeń; przyczyniać się do realizacji działań informacyjnych mających na celu podniesienie poziomu zdolności obronnych państwa i przeciwdziałanie operacjom informacyjnym agresora (wroga); przyczyniać się do nabycia przez obywateli Ukrainy gotowości i zdolności do wypełnienia konstytucyjnego obowiązku ochrony ojczyzny, niepodległości i integralności terytorialnej; promowanie wojskowej i patriotycznej edukacji obywateli Ukrainy; pomoc w przygotowaniu ludności do warunków życia na obszarach prowadzenia (wojskowych) działań wojennych; zbieranie bazy dowodowej agresji; 3) konkretne, które należy wykonać w ramach realizacji specjalnych planów obrony, które są tajemnicą państwową i nie podlegają ujawnieniu.
Keywords: Adnotacja. Utworzono system zadań współdziałania mediów z organami Narodowej Policji w postaci trzech bloków, w szczególności: 1) ogólne, z których głównym jest dystrybucja i wymiana informacji; 2) specjalne, takie jak: przyczynianie się do realizacji zadań reżimu prawnego stanu wojennego; podejmowanie działań w celu identyfikacji osób, które nie są w stanie z powodu stanu zdrowia, wieku lub innych okoliczności przekazać informacji o sobie; pomoc w ustalonych; pomagać organom władzy wykonawczej i władzom lokalnym w przesiedleniu ludzi z miejsc niebezpiecznych do zamieszkania, przeprowadzaniu ewakuacji ludności; informować o zagrożeniu lub wystąpieniu sytuacji kryzysowych, pożarów i niebezpiecznych zdarzeń; przyczyniać się do realizacji działań informacyjnych mających na celu podniesienie poziomu zdolności obronnych państwa i przeciwdziałanie operacjom informacyjnym agresora (wroga); przyczyniać się do nabycia przez obywateli Ukrainy gotowości i zdolności do wypełnienia konstytucyjnego obowiązku ochrony ojczyzny, niepodległości i integralności terytorialnej; promowanie wojskowej i patriotycznej edukacji obywateli Ukrainy; pomoc w przygotowaniu ludności do warunków życia na obszarach prowadzenia (wojskowych) działań wojennych; zbieranie bazy dowodowej agresji; 3) konkretne, które należy wykonać w ramach realizacji specjalnych planów obrony, które są tajemnicą państwową i nie podlegają ujawnieniu.

AKTUALNE PROBLEMY WDRAŻANIA ZASADY RÓWNOŚCI PŁCI W PRACY I ZATRUDNIENIU

Daryna Svitovenko

aspirantka Katedry Prawa Pracy i Prawa Ubezpieczeń Społecznych Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Tarasa Szewczenki (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-3471-2690
Anotation. Adnotacja. Artykuł poświęcono wyjaśnieniu zestawu aktualnych problemów wdrażania zasady równości płci w dziedzinie pracy i zatrudnienia. Autor ustala, że istotne problemy można podzielić na trzy grupy: grupę subiektywnych problemów związanych z uprzedzeniami ze względu na płeć na rynku pracy (i poza nim) i zobiektywizowanych w dyskryminacji ze względu na płeć; grupę obiektywnych problemów obejmujących okoliczności rzeczywistości niezależnych od pewnych stereotypów płciowych, które mogą mieć miejsce w pracy i zatrudnieniu; grupa problemów hybrydowych będących konsekwencją współdziałania problemów subiektywnych i obiektywnych, a mianowicie uprzedzeń wobec osoby pełnosprawnej określonej płci w szczególnych warunkach istotnej prawnie rzeczywistości.
Keywords: Adnotacja. Artykuł poświęcono wyjaśnieniu zestawu aktualnych problemów wdrażania zasady równości płci w dziedzinie pracy i zatrudnienia. Autor ustala, że istotne problemy można podzielić na trzy grupy: grupę subiektywnych problemów związanych z uprzedzeniami ze względu na płeć na rynku pracy (i poza nim) i zobiektywizowanych w dyskryminacji ze względu na płeć; grupę obiektywnych problemów obejmujących okoliczności rzeczywistości niezależnych od pewnych stereotypów płciowych, które mogą mieć miejsce w pracy i zatrudnieniu; grupa problemów hybrydowych będących konsekwencją współdziałania problemów subiektywnych i obiektywnych, a mianowicie uprzedzeń wobec osoby pełnosprawnej określonej płci w szczególnych warunkach istotnej prawnie rzeczywistości.

W SPRAWIE OGÓLNYCH ZAGADNIEŃ TAKTYKI UDZIAŁU PROKURATORA W PROCEDURACH KOMPROMISOWYCH

Yaryna Sydii

aspirantka Akademii Adwokatury Ukrainy (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-9742-6208
Anotation. Adnotacja. W artykule autor omawia niektóre problematyczne kwestie taktyki udziału prokuratora w procedurach kompromisowych w postępowaniu karnym – umowy o przyznaniu się do winy. Omawia się istotę taktyki udziału prokuratora w procedurach kompromisowych, jako oparty na zaleceniach kryminalistyki zestaw czynności procesowych, procedur formalnych i taktycznych technik prokuratora, które zapewniają stworzenie określonych warunków do zawarcia przez strony umowy o przyznaniu się do winy na warunkach korzystnych dla obu stron. Proponuje się rozważenie zestawu czynności śledczych (poszukiwawczych) i innych czynności proceduralnych w celu rozwiązania lokalnego problemu – zawarcia porozumienia w ramach operacji taktycznej „osiągnięcie kompromisu z podejrzanym”. Jego struktura i niektóre cechy są brane pod uwagę. Aby zwiększyć skuteczność udziału prokuratora w tych procedurach, proponuje się stworzenie taktyki zapewnienia takiej procedury (kompromisu), na podstawie usystematyzowanego osiągnięcia praktyki śledczej i sądowej oraz zalecenia naukowe.
Keywords: Adnotacja. W artykule autor omawia niektóre problematyczne kwestie taktyki udziału prokuratora w procedurach kompromisowych w postępowaniu karnym – umowy o przyznaniu się do winy. Omawia się istotę taktyki udziału prokuratora w procedurach kompromisowych, jako oparty na zaleceniach kryminalistyki zestaw czynności procesowych, procedur formalnych i taktycznych technik prokuratora, które zapewniają stworzenie określonych warunków do zawarcia przez strony umowy o przyznaniu się do winy na warunkach korzystnych dla obu stron. Proponuje się rozważenie zestawu czynności śledczych (poszukiwawczych) i innych czynności proceduralnych w celu rozwiązania lokalnego problemu – zawarcia porozumienia w ramach operacji taktycznej „osiągnięcie kompromisu z podejrzanym”. Jego struktura i niektóre cechy są brane pod uwagę. Aby zwiększyć skuteczność udziału prokuratora w tych procedurach, proponuje się stworzenie taktyki zapewnienia takiej procedury (kompromisu), na podstawie usystematyzowanego osiągnięcia praktyki śledczej i sądowej oraz zalecenia naukowe.

ISTOTA I ZNACZENIE ADMINISTRACYJNOPRAWNEGO ZABEZPIECZENIA REALIZACJI POLITYKI PAŃSTWA KIERUNKU HUMANITARNEGO

Elvira Sydorova

kandydat nauk prawnych, zastępca dyrektora Dydaktyczno-Naukowego Instytutu Prawa i Szkolenia Specjalistów dla Jednostek Narodowej Policji Dniepropetrowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-6293-1886
Anotation. Adnotacja. Badanie dotyczy aktualnych problemów i słabych punktów obowiązujących aktów regulacyjnych regulujących stosunki społeczne w sferze humanitarnej, wdrażania przez państwo polityki w sferze humanitarnej. Należy zauważyć, że realizacja wpływów państwowych w sferze humanitarnej jest teraz skomplikowana przez biurokratyczne zamieszanie terminologiczne, niedopasowanie jej zrozumienia w dokumentach planowania strategicznego, ponieważ nadal nie ma jasnej definicji terminu „humanitarny”. W aktach normatywnych dotyczących regulacji stosunków społecznych w sferze humanitarnej pojęcie „humanitarny” jest określane dość szczegółowo, ale nie pozbawia tych definicji chaosu pojęciowego, wskazano, że głównym problemem jest brak ogólnej świadomości znaczenia odzwierciedlenia komponentu humanitarnego w strategicznych dokumentach rozwoju kraju, a przede wszystkim zapewnienie jego bezpieczeństwa narodowego (są to ważne „kwestie bezpieczeństwa” akty normatywne i prawne, takie jak ustawa Ukrainy „O bezpieczeństwie narodowym Ukrainy” i, w których problematyce humanitarnej przypisano drugorzędną rolę. Podkreśla się, że w latach niepodległości rozwinęło się fałszywe postrzeganie sfery humanitarnej jako „niepriorytetowego” czynnika zabezpieczenia interesów narodowych państwa ukraińskiego. Na podstawie analizy obowiązujących przepisów wyróżnia się pięć priorytetów strategii bezpieczeństwa humanitarnego.
Keywords: Adnotacja. Badanie dotyczy aktualnych problemów i słabych punktów obowiązujących aktów regulacyjnych regulujących stosunki społeczne w sferze humanitarnej, wdrażania przez państwo polityki w sferze humanitarnej. Należy zauważyć, że realizacja wpływów państwowych w sferze humanitarnej jest teraz skomplikowana przez biurokratyczne zamieszanie terminologiczne, niedopasowanie jej zrozumienia w dokumentach planowania strategicznego, ponieważ nadal nie ma jasnej definicji terminu „humanitarny”. W aktach normatywnych dotyczących regulacji stosunków społecznych w sferze humanitarnej pojęcie „humanitarny” jest określane dość szczegółowo, ale nie pozbawia tych definicji chaosu pojęciowego, wskazano, że głównym problemem jest brak ogólnej świadomości znaczenia odzwierciedlenia komponentu humanitarnego w strategicznych dokumentach rozwoju kraju, a przede wszystkim zapewnienie jego bezpieczeństwa narodowego (są to ważne „kwestie bezpieczeństwa” akty normatywne i prawne, takie jak ustawa Ukrainy „O bezpieczeństwie narodowym Ukrainy” i, w których problematyce humanitarnej przypisano drugorzędną rolę. Podkreśla się, że w latach niepodległości rozwinęło się fałszywe postrzeganie sfery humanitarnej jako „niepriorytetowego” czynnika zabezpieczenia interesów narodowych państwa ukraińskiego. Na podstawie analizy obowiązujących przepisów wyróżnia się pięć priorytetów strategii bezpieczeństwa humanitarnego.

WSPÓŁCZESNE PROBLEMY PRAWNEJ REGULACJI ZATRUDNIENIA W UKRAINIE I NA ŚWIECIE

Serhii Stadniczeniko

adwokat, student Wschodnioukraińskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Wołodymyra Dala (Siewierodonieck, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0352-4021
Anotation. Adnotacja. W artykule przeanalizowano światowe normy regulacji prawnej zatrudnienia, w których ustalono, że światowe (międzynarodowe) normy pracy są przede wszystkim instrumentami dla rządów, które w porozumieniu z pracodawcami i pracownikami dążą do opracowania i wdrożenia prawa pracy i polityki społecznej zgodnie z normami międzynarodowymi. Jednocześnie całościowo przeanalizowano, jaki wpływ mają międzynarodowe normy prawnej regulacji zatrudnienia, a także określono główne konwencje, którymi są one regulowane. W związku z tym należą do nich: Konwencja dotycząca wolności związkowej i ochrony praw związkowych z 1948 r. (nr 87); Konwencja dotycząca stosowania zasad prawa organizowania się i rokowań zbiorowych z 1949 r. (nr 98); Konwencja dotycząca pracy przymusowej z 1930 r. (nr 29) (i jej Protokół z 2014 r.); Konwencja o zniesieniu pracy przymusowej z 1957 r. (nr 105); Konwencja dotycząca pracy dzieci z 1999 r. (nr 182); Konwencja w sprawie równego wynagrodzenia z 1951 r. (nr 100); Konwencja z 1958 r. dotycząca dyskryminacji w zakresie zatrudnienia i wykonywania zawodu oraz Konwencja z 1947 r. dotycząca inspekcji pracy (nr 81); Konwencja z 1964 r. dotycząca polityki zatrudnienia (nr 122); Konwencja z 1969 r. dotycząca inspekcji pracy w rolnictwie (nr 129); Konwencja z 1976 r. dotycząca trójstronnych konsultacji w zakresie wprowadzenia w życie międzynarodowych norm w sprawie pracy (nr 144).
Keywords: Adnotacja. W artykule przeanalizowano światowe normy regulacji prawnej zatrudnienia, w których ustalono, że światowe (międzynarodowe) normy pracy są przede wszystkim instrumentami dla rządów, które w porozumieniu z pracodawcami i pracownikami dążą do opracowania i wdrożenia prawa pracy i polityki społecznej zgodnie z normami międzynarodowymi. Jednocześnie całościowo przeanalizowano, jaki wpływ mają międzynarodowe normy prawnej regulacji zatrudnienia, a także określono główne konwencje, którymi są one regulowane. W związku z tym należą do nich: Konwencja dotycząca wolności związkowej i ochrony praw związkowych z 1948 r. (nr 87); Konwencja dotycząca stosowania zasad prawa organizowania się i rokowań zbiorowych z 1949 r. (nr 98); Konwencja dotycząca pracy przymusowej z 1930 r. (nr 29) (i jej Protokół z 2014 r.); Konwencja o zniesieniu pracy przymusowej z 1957 r. (nr 105); Konwencja dotycząca pracy dzieci z 1999 r. (nr 182); Konwencja w sprawie równego wynagrodzenia z 1951 r. (nr 100); Konwencja z 1958 r. dotycząca dyskryminacji w zakresie zatrudnienia i wykonywania zawodu oraz Konwencja z 1947 r. dotycząca inspekcji pracy (nr 81); Konwencja z 1964 r. dotycząca polityki zatrudnienia (nr 122); Konwencja z 1969 r. dotycząca inspekcji pracy w rolnictwie (nr 129); Konwencja z 1976 r. dotycząca trójstronnych konsultacji w zakresie wprowadzenia w życie międzynarodowych norm w sprawie pracy (nr 144).

POJĘCIE I ROLA PROTOKOŁU DYPLOMATYCZNEGO W STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH

Viktoriia Tychyna

kandydat nauk prawnych, docent Katedry Prawa i Egzekwowania Prawa Uniwersytetu Państwowego „Politechnika Żytomierska” (Żytomierz, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-5037-9109
Anotation. Adnotacja. W artykule zbadano pojęcie protokołu dyplomatycznego oraz ceremoniału i etykiety przede wszystkim jako narzędzi wpływania na stosunki państw między sobą. Podkreślono znaczenie protokołu w stosunkach międzynarodowych, podano ogólną charakterystykę jego składników, wskazano ogólne i charakterystyczne cechy takich terminów, jak „protokół dyplomatyczny” i „ceremoniał”. Należy zauważyć, że protokół dyplomatyczny jest integralną częścią dyplomacji, jej narzędziem politycznym, formą, której towarzyszy każda akcja polityki zagranicznej państwa i której przestrzegają jej przedstawiciele. Obowiązkowe jego przestrzeganie jest konieczne podczas uznawania nowych państw, nawiązywania stosunków dyplomatycznych, mianowania szefów misji dyplomatycznych, wręczania poświadczeń, przeprowadzania wizyt dyplomatycznych, prowadzenia negocjacji i rozmów itp. Rozważane są przypadki lekceważenia norm protokolarnych, co prowadzi do komplikacji sytuacji między krajami.
Keywords: Adnotacja. W artykule zbadano pojęcie protokołu dyplomatycznego oraz ceremoniału i etykiety przede wszystkim jako narzędzi wpływania na stosunki państw między sobą. Podkreślono znaczenie protokołu w stosunkach międzynarodowych, podano ogólną charakterystykę jego składników, wskazano ogólne i charakterystyczne cechy takich terminów, jak „protokół dyplomatyczny” i „ceremoniał”. Należy zauważyć, że protokół dyplomatyczny jest integralną częścią dyplomacji, jej narzędziem politycznym, formą, której towarzyszy każda akcja polityki zagranicznej państwa i której przestrzegają jej przedstawiciele. Obowiązkowe jego przestrzeganie jest konieczne podczas uznawania nowych państw, nawiązywania stosunków dyplomatycznych, mianowania szefów misji dyplomatycznych, wręczania poświadczeń, przeprowadzania wizyt dyplomatycznych, prowadzenia negocjacji i rozmów itp. Rozważane są przypadki lekceważenia norm protokolarnych, co prowadzi do komplikacji sytuacji między krajami.

INDYWIDUALNA PRACA Z NIELETNIMI OFIARAMI PRZESTĘPSTW W UKRAINIE

Tetiana Titochka

kandydat nauk prawnych, doktorant doktorantury Donieckiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych (Kropywnycki, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-5924-614X
Anotation. Adnotacja. W artykule omówiono cechy indywidualnego zapobiegania wiktymizacji nieletnich. Wskazuje się, że ważnym aspektem zapobiegania wiktymizacji jest oddzielenie prawdziwego wiktymizacji i potencjalnie niebezpiecznego zachowania od fantomowego, który polega na słabej, często udawanej prowokacji konfliktu, który w każdym razie zostanie zakończony przez tę osobę w pokojowej formie. Takie rozgraniczenie jest ważne, ponieważ jeśli pierwszy rodzaj zachowania z góry określa obowiązkową kontrolę i zapobieganie, to w drugim przypadku często wystarczy tylko prowadzenie prewencyjnych rozmów przez specjalistów w odpowiednich dziedzinach. Udowodniono, że środki indywidualnej profilaktyki zachowań wiktymicznych nieletnich obejmują: 1) identyfikację i rejestrację utajonych i nawracających ofiar, których zachowanie nie uległo korekcji; 2) przewidywanie i zastępowanie wiktymicznych indywidualnych cech behawioralnych; 3) środki komunikacyjne do pracy z nastolatkami, którzy mają stali wiktymiczne nastawienia; 4) środki pomocy rodzinom, w których udokumentowano fakty dotyczące przemocy domowej.
Keywords: Adnotacja. W artykule omówiono cechy indywidualnego zapobiegania wiktymizacji nieletnich. Wskazuje się, że ważnym aspektem zapobiegania wiktymizacji jest oddzielenie prawdziwego wiktymizacji i potencjalnie niebezpiecznego zachowania od fantomowego, który polega na słabej, często udawanej prowokacji konfliktu, który w każdym razie zostanie zakończony przez tę osobę w pokojowej formie. Takie rozgraniczenie jest ważne, ponieważ jeśli pierwszy rodzaj zachowania z góry określa obowiązkową kontrolę i zapobieganie, to w drugim przypadku często wystarczy tylko prowadzenie prewencyjnych rozmów przez specjalistów w odpowiednich dziedzinach. Udowodniono, że środki indywidualnej profilaktyki zachowań wiktymicznych nieletnich obejmują: 1) identyfikację i rejestrację utajonych i nawracających ofiar, których zachowanie nie uległo korekcji; 2) przewidywanie i zastępowanie wiktymicznych indywidualnych cech behawioralnych; 3) środki komunikacyjne do pracy z nastolatkami, którzy mają stali wiktymiczne nastawienia; 4) środki pomocy rodzinom, w których udokumentowano fakty dotyczące przemocy domowej.

POJĘCIE, ISTOTA I HISTORYCZNE UWARUNKOWANIA PROWADZENIA TAJNYCH POSZUKIWAŃ ŚLEDCZYCH W WARUNKACH SPECJALNEGO TRYBU POSTĘPOWANIA PRZYGOTOWAWCZEGO

Ihor Khomenko

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-1742-8428
Anotation. Adnotacja. W artykule zbadano i przeanalizowano istotę prowadzenia tajnych działań śledczych (poszukiwawczych) w warunkach specjalnego reżimu prawnego postępowania przygotowawczego, które polega na ustaleniu podstaw warunkujących określone procedury postępowania karnego podczas tajnych działań poszukiwawczych śledczych, treści działań, uzyskaniu pozwolenia na ich przeprowadzenie w warunkach specjalnego reżimu prawnego (który jest ustalany przez odrębną ustawę na określonym terytorium), podmiotowym składzie organów (osób), które podejmują decyzję, wnioski i udzielenie pozwolenia na przeprowadzenie tajnych działań śledczych (poszukiwawczych). Konieczność wprowadzenia tajnych działań śledczych (poszukiwawczych) w specjalnym trybie postępowania przygotowawczego wynika z ekstrapolacji wpływu różnego rodzaju sytuacji nadzwyczajnych (trudności w funkcjonowaniu organów ścigania, zmiana sytuacji na określonym terytorium, niemożność przeprowadzenia czynności procesowych) w postępowaniu karnym, w wyniku czego sędzia śledczy traci obiektywną zdolność do wykonywania swoich obowiązków funkcjonalnych w postępowaniu karnym w wyznaczonych przez prawo terminach udzielenia zezwolenia (decyzji) na prowadzenie tajnych działań śledczych (poszukiwawczych), w wyniku czego te funkcje pełni szef organu prokuratury.
Keywords: Adnotacja. W artykule zbadano i przeanalizowano istotę prowadzenia tajnych działań śledczych (poszukiwawczych) w warunkach specjalnego reżimu prawnego postępowania przygotowawczego, które polega na ustaleniu podstaw warunkujących określone procedury postępowania karnego podczas tajnych działań poszukiwawczych śledczych, treści działań, uzyskaniu pozwolenia na ich przeprowadzenie w warunkach specjalnego reżimu prawnego (który jest ustalany przez odrębną ustawę na określonym terytorium), podmiotowym składzie organów (osób), które podejmują decyzję, wnioski i udzielenie pozwolenia na przeprowadzenie tajnych działań śledczych (poszukiwawczych). Konieczność wprowadzenia tajnych działań śledczych (poszukiwawczych) w specjalnym trybie postępowania przygotowawczego wynika z ekstrapolacji wpływu różnego rodzaju sytuacji nadzwyczajnych (trudności w funkcjonowaniu organów ścigania, zmiana sytuacji na określonym terytorium, niemożność przeprowadzenia czynności procesowych) w postępowaniu karnym, w wyniku czego sędzia śledczy traci obiektywną zdolność do wykonywania swoich obowiązków funkcjonalnych w postępowaniu karnym w wyznaczonych przez prawo terminach udzielenia zezwolenia (decyzji) na prowadzenie tajnych działań śledczych (poszukiwawczych), w wyniku czego te funkcje pełni szef organu prokuratury.

CHARAKTERYSTYKA SYSTEMU PODMIOTÓW SEKTORA BEZPIECZEŃSTWA I OBRONY ORAZ MIEJSCE PROKURATURY W OSTATNIM

Oleksii Khomenko

student Naukowo-Badawczego Instytutu Prawa Publicznego (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0001-8501-855X
Anotation. Adnotacja. Koncentruje się na znaczeniu realizacji charakterystyki systemu podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony w kontekście jego jakościowej budowy, eliminacji istniejących braków i luk w jego funkcjonowaniu. Stwierdzono, że większość podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony powinna być traktowana jako organy ścigania. Przedstawiono wykaz elementów strukturalnych systemu podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony. Wskazano na wady budowy systemu podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony, związane z nieuwzględnianiem na poziomie legislacyjnym w jego skład poszczególnych podmiotów bezpieczeństwa i obrony, wśród których przede wszystkim należy zwrócić uwagę na organy prokuratury. Podkreślono, że poszczególne funkcjonalne kierunki działalności prokuratury Ukrainy świadczą o jej przynależności do systemu podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony. Ustalono miejsce prokuratury w systemie podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony.
Keywords: Adnotacja. Koncentruje się na znaczeniu realizacji charakterystyki systemu podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony w kontekście jego jakościowej budowy, eliminacji istniejących braków i luk w jego funkcjonowaniu. Stwierdzono, że większość podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony powinna być traktowana jako organy ścigania. Przedstawiono wykaz elementów strukturalnych systemu podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony. Wskazano na wady budowy systemu podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony, związane z nieuwzględnianiem na poziomie legislacyjnym w jego skład poszczególnych podmiotów bezpieczeństwa i obrony, wśród których przede wszystkim należy zwrócić uwagę na organy prokuratury. Podkreślono, że poszczególne funkcjonalne kierunki działalności prokuratury Ukrainy świadczą o jej przynależności do systemu podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony. Ustalono miejsce prokuratury w systemie podmiotów sektora bezpieczeństwa i obrony.

ZAGRANICZNE PRAKTYKI KRYMINOLOGICZNE W ZAKRESIE PREWENCJI NIELETNICH

Nataliia Yuzikova, Svitlana Khomiachenko

doktor nauk prawnych, profesor, profesor Katedry Prawa Administracyjnego i Karnego Dnieprzańskiego Narodowego Uniwersytetu imienia Ołesia Honczara (Dniepr, Ukraina)
kandydat nauk prawnych, docent, docent Katedry Prawa Winnickiego Instytutu Handlu i Ekonomii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Handlu i Ekonomii (Winnica, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0003-0879-2228; ORCID ID 0000-0002-1223-5881
Anotation. Adnotacja. W artykule przedstawiono analizę kryminologiczną celów, kierunków zagranicznych programów długotrwałej interwencji, które mają na celu korektę i zapobieganie przestępstwom i przestępstwom nieletnich w różnych grupach wiekowych. Zdefiniowano krąg elementy bezprawnego zachowania, w odniesieniu do których następuje korekta, trening umiejętności społecznych. Analiza treści programów umożliwiła wyodrębnienie grup wiekowych; systemu interwencji; poziomów profilaktyki; ustalenie kryteriów wyboru uczestników programów, moderatorów i trenerów; określenie zmian w zachowaniu uczestników programów (co wskazuje na jego skuteczność). Szczególną uwagę zwrócono na rolę instytucji policyjnych, społeczeństwa w działaniach prewencyjnych. Uzasadnione jest, że stabilizacja sytuacji kryminogennej w społeczeństwie stworzenie bezpiecznego środowiska zależy od ukierunkowanego kierunku, skuteczności działań programowych, natury naprawczej i zapobiegawczej.
Keywords: Adnotacja. W artykule przedstawiono analizę kryminologiczną celów, kierunków zagranicznych programów długotrwałej interwencji, które mają na celu korektę i zapobieganie przestępstwom i przestępstwom nieletnich w różnych grupach wiekowych. Zdefiniowano krąg elementy bezprawnego zachowania, w odniesieniu do których następuje korekta, trening umiejętności społecznych. Analiza treści programów umożliwiła wyodrębnienie grup wiekowych; systemu interwencji; poziomów profilaktyki; ustalenie kryteriów wyboru uczestników programów, moderatorów i trenerów; określenie zmian w zachowaniu uczestników programów (co wskazuje na jego skuteczność). Szczególną uwagę zwrócono na rolę instytucji policyjnych, społeczeństwa w działaniach prewencyjnych. Uzasadnione jest, że stabilizacja sytuacji kryminogennej w społeczeństwie stworzenie bezpiecznego środowiska zależy od ukierunkowanego kierunku, skuteczności działań programowych, natury naprawczej i zapobiegawczej.

OKOLICZNOŚCI, KTÓRE NALEŻY USTALIĆ W TRAKCIE DOCHODZENIA WYKROCZEŃ KARNYCH W DZIEDZINIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

Serhii Trach

kandydat nauk prawnych starszy wykładowca Katedry Postępowania Karnego
Narodowej Akademii Spraw Wewnętrznych (Kijów, Ukraina)
ORCID ID: 0000-0002-7548-1027
Anotation. Adnotacja. Autor proponuje typowy algorytm działań organów postępowania przygotowawczego w celu ustalenia faktów bezprawnych działań w zakresie działalności gospodarczej, a także w przypadku wykrycia znamion wykroczeń karnych popełnionych przez osobę wykorzystującą swoje stanowisko służbowe. Opracowane algorytmy działań mają charakter orientacyjny dla wyjaśnienia okoliczności, które należy ustalić w trakcie dochodzenia wykroczeń karnych w dziedzinie działalności gospodarczej, i podlegają indywidualnej korekcie z uwzględnieniem okoliczności postępowania karnego i aktualnej sytuacji śledczej. Autor nakreśla również zakres typowych okoliczności określonych w Kodeksie Postępowania Karnego Ukrainy oraz szczególne okoliczności wymagane w sensie kryminalistycznym dla powodzenia dochodzenia. W tym aspekcie autor dowodzi konieczności rozszerzenia przedmiotu dowodu, co pozwoli na realizację funkcji prewencji wykroczeń karnych w zakresie działalności gospodarczej. W tym zakresie autor proponuje zmianę i uzupełnienie przepisów w zakresie postępowania karnego.
Keywords: Adnotacja. Autor proponuje typowy algorytm działań organów postępowania przygotowawczego w celu ustalenia faktów bezprawnych działań w zakresie działalności gospodarczej, a także w przypadku wykrycia znamion wykroczeń karnych popełnionych przez osobę wykorzystującą swoje stanowisko służbowe. Opracowane algorytmy działań mają charakter orientacyjny dla wyjaśnienia okoliczności, które należy ustalić w trakcie dochodzenia wykroczeń karnych w dziedzinie działalności gospodarczej, i podlegają indywidualnej korekcie z uwzględnieniem okoliczności postępowania karnego i aktualnej sytuacji śledczej. Autor nakreśla również zakres typowych okoliczności określonych w Kodeksie Postępowania Karnego Ukrainy oraz szczególne okoliczności wymagane w sensie kryminalistycznym dla powodzenia dochodzenia. W tym aspekcie autor dowodzi konieczności rozszerzenia przedmiotu dowodu, co pozwoli na realizację funkcji prewencji wykroczeń karnych w zakresie działalności gospodarczej. W tym zakresie autor proponuje zmianę i uzupełnienie przepisów w zakresie postępowania karnego.

GWARANCJE LEGALNOŚCI PRAW UCZESTNIKÓW STOSUNKÓW ADMINISTRACYJNOPRAWNYCH PRZY REALIZACJI FUNKCJI OPERACYJNO-POSZUKIWAWCZEJ JAKO KIERUNEK DZIAŁALNOŚCI ADMINISTRACYJNEJ POLICJI KRAJOWEJ UKRAINY

Wołodymyr Ogurczenko

kandydat nauk prawnych, doktorant Uniwersytet Państwowy w Dniepropietrowsku Spraw Wewnętrznych (Dniepr, Ukraina)
ORCID ID: 0009-0008-1752-9740
Anotation. Artykuł stanowi, że gwarancje legalności praw uczestników stosunków administracyjno-prawnych przy realizacji funkcji operacyjno-śledczej jako kierunku działalności administracyjnej Policji Narodowej Ukrainy to zbiór systemowo określonych i harmonijnie realizowanych warunków oraz środki zapewniające skuteczną realizację zadań, funkcji i uprawnień Policji w realizacji funkcji operacyjno-rozpoznawczej. Gwarancje legalności praw uczestników stosunków administracyjno-prawnych przy realizacji funkcji operacyjno-dochodzeniowej jako kierunek działalności administracyjnej Policji Narodowej Ukrainy są ważnym narzędziem zapewniającym równowagę pomiędzy koniecznością realizacji funkcji operacyjno-dochodzeniowej -czynności dochodzeniowe oraz ochrona praw i wolności obywateli i obejmują nie tylko mechanizmy prawno-procesowe mające na celu zapewnienie legalności i praw obywateli, ale także uwzględniają zasady pierwszeństwa praw i wolności człowieka, przejrzystości i odpowiedzialności .
Keywords: Artykuł stanowi, że gwarancje legalności praw uczestników stosunków administracyjno-prawnych przy realizacji funkcji operacyjno-śledczej jako kierunku działalności administracyjnej Policji Narodowej Ukrainy to zbiór systemowo określonych i harmonijnie realizowanych warunków oraz środki zapewniające skuteczną realizację zadań, funkcji i uprawnień Policji w realizacji funkcji operacyjno-rozpoznawczej. Gwarancje legalności praw uczestników stosunków administracyjno-prawnych przy realizacji funkcji operacyjno-dochodzeniowej jako kierunek działalności administracyjnej Policji Narodowej Ukrainy są ważnym narzędziem zapewniającym równowagę pomiędzy koniecznością realizacji funkcji operacyjno-dochodzeniowej -czynności dochodzeniowe oraz ochrona praw i wolności obywateli i obejmują nie tylko mechanizmy prawno-procesowe mające na celu zapewnienie legalności i praw obywateli, ale także uwzględniają zasady pierwszeństwa praw i wolności człowieka, przejrzystości i odpowiedzialności .